NATO-csúcs: ötszáz brit katona megy Észtországba

2016. július 08. 15:15

Östzáz fős katonai kontingenst küld Észtországba az Egyesült Királyság. A feladatuk az lesz, hogy azonnali reagálású erőként lépjenek fel bármilyen válság vagy incidens esetén. Egy további 150 tagú brit egység közelebbről nem részletezett hadfelszereléssel együtt Lengyelországba települ.

2016. július 08. 15:15

Nagy-Britannia több száz katonát küld kelet-európai NATO-tagállamokba, és átfogó intézkedéscsomagot is kidolgozott a térség katonai védelmének erősítésére. A brit védelmi minisztérium pénteken, a varsói NATO-csúcsértekezlet nyitónapján bejelentette, hogy egy ötszáz fős kontingens indul Észtországba, azzal a feladattal, hogy azonnali reagálású erőként lépjen fel bármilyen válság vagy incidens esetén. Egy további 150 tagú brit egység közelebbről nem részletezett hadfelszereléssel együtt Lengyelországba települ. Ennek az alakulatnak a feladata a közös műveleti képesség erősítése, egyebek mellett a lengyel fegyveres erőknek nyújtott képzési támogatással.

A brit védelmi miniszter, Michael Fallon által jóváhagyott intézkedéscsomag része négyezer ukrán katona kiképzése is; ez a program 2017 márciusáig tart. A tárca ismertetése szerint Nagy-Britannia mindemellett több ezer fős alakulatot tart készültségben. Ezek az egységek néhány napon belül bárhol bevethetők a NATO gyorsreagálású erőinek részeként. A minisztérium indoklása szerint a kelet-európai szövetségesek egyéb kockázatok mellett az orosz agresszió fenyegetésével szembesülnek. A közlemény felidézi, hogy a brit királyi légierő (RAF) már most is négy Typhoon típusú harci repülőgépet állomásoztat a térségben a balti államok légvédelmének erősítésére. A gépek folyamatos készültségben vannak, hogy azonnal reagálhassanak a NATO-légtér esetleges megsértésére – áll a brit védelmi minisztérium ismertetésében.

Michael Fallon a BBC-nek pénteken kijelentette: az intézkedéscsomag célja Oroszország elrettentése bármilyen további agressziótól. A kelet-európai NATO-tagországok „óriási nyomást” érzékelnek Oroszország részéről, tekintettel a határok mentém tartott nagyszabású orosz hadgyakorlatokra, és a légterükben észlelt orosz berepülésekre –mondta a brit védelmi miniszter. Fallon szerint a brit egységek telepítését a balti köztársaságok kifejezetten kérték.

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
egysegelem
2016. július 08. 18:26
A NATO nelkul a balti allamok mar nem lennenek, egy-egy menyasszonya lenne mind a nagy Oroszorszag kovacsolta frigynek. Nekik a NATO a letezest jelenti, nem szabad ezt lebecsulni. Mo ilyen szempontbol nincs direkt veszelyben, Mon nem laknak oroszok es nem volt a Szovjetunio resze, aminek a restauracioja folyik par eve.
=nessuno=
2016. július 08. 18:19
A baltiaknak nincs joguk megvédeni magukat az orosz fenyegetettséggel szemben??? Több mint érdekes hozzáállás... Jó lenne megérteni végre: NATO tagok vagyunk. A Varsói Szerződésnek egy ideje vége, nem vagyunk a ruszkik csicskái.
hátakkor
2016. július 08. 17:34
LMP a hazai alkotmányozásból is kivonta magát. Rögtön EU szerződésben utazik a bejutás küszöbén billegve. Korlátozná a kereskedelmet, elhajtaná az autóipart és konnektorból jön az áram.
Bell & Sebastian
2016. július 08. 16:51
Nesztek esztek, ennél fogva ti se esztek, sőt, nem is lesztek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!