Végleg visszalép Svájc az EU-tagságtól

2016. június 15. 14:52

A svájci kantonok képviselőiből álló Ständerat felszólította a svájci szövetségi kormányt, hogy visszavonja az 1992-ben benyújtott európai közösségi csatlakozási kérelmet.

2016. június 15. 14:52
Huszonnégy év után véglegesen visszavonja Svájc az 1992-ben benyújtott EGK- (a későbbi EU-) csatlakozási kérelmét. A svájci szövetségi parlament kvázi felsőházának számító, a kantonok képviselőiből álló Ständerat most felszólította a svájci szövetségi kormányzatot, hogy jelezzék Brüsszel felé: tekintsék az akkoriban benyújtott csatlakozási kérelmet visszavontnak.
 
A svájci politikai elit és a közvélemény már eddig is régóta tárgytalannak ítélte meg az alpesi ország uniós csatlakozásának ügyét: az egész téma már rég lekerült a napirendről. Most azonban Lukas Reimann svájci néppárti képviselő kezdeményezésére a parlament formálisan is kijelenti az egykori próbálkozás végleges lezárását.
 
Svájc szövetségi kormánya (melyben hagyományosan minden nagy párt részt vesz) 1992 májusában egy hirtelen és sokakat meglepő döntéssel kezdeményezte az ország európai közösségi csatlakozását. A korabeli kormányzatot megosztotta a kezdeményezés: a kormánytagok többsége a belépés mellett állt, a kisebbség azonban erélyesen tiltakozott. 
 
Az elnyúló svájci közéleti viták és tárgyalássorozatok után azonban a kezdeményezés elbukott, Svájc EU-tagságát jegelték, és ma már szinte mindenki tényként kezelte a végleges kimaradást az európai közösségből. A folyamat hivatalos lezárása csak pontot tesz majd az ügy végére.

Összesen 68 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2016. június 15. 21:00
Ebben a hírben az az érdekes és jelzésértékű, hogy miért pont most így 24 év után vonják vissza. Miért nem 1,2,3,5,10 évvel ezelőtt. Valószínűleg azért, mert mostanra jutott el az EU oda, hogy már csak formailag is ciki lett fenntartani azt a csatlakozási kérelmet.
Akitlosz
2016. június 15. 20:58
"Svájc szövetségi kormánya (melyben hagyományosan minden nagy párt részt vesz)" Így lehet elkerülni, a kormánypárt ellenzék felosztást, s ezzel azt, hogy az ország kisebbik fele a kormány ellen dolgozzon, hátráltatva az országot. Azt meg, hogy merre kormányozzon a kormány úgysem maga a kormány illetve nem a politikai pártok döntik el, hanem a nép népszavazásokon. EZ A DEMOKRÁCIA!
kjkj1945
2016. június 15. 17:47
http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/historia/92-056/ch22.html 1815 A bécsi kongresszus kinyilvánítja Svájc függetlenségét és „örök semlegességét”. A Svájci alkotmányozó gyűlés új szövetségi szerződést dolgoz ki, amely a 22 kantonnak széles autonómiát ad. 1914–18 Az első világháborúban megőrzi semlegességét. 1938 Svájc ismét kinyilvánítja feltétel nélküli semlegességét. Na hülyék is lennének, ha feladnák!!
mo ching
2016. június 15. 17:36
Nem lehet Svájcot Magyarországgal összehasonlítani, már csak földrajzi fekvése miatt sem. Az Alpok azon része nem puffer zóna kelet felé, viszont a Kárpát-medence az. Habár újabban a balti országokon át vonul a Nato fő erővonala a Brics ellen, és nem rajtunk. Ebből adódik az is, hogy nem fenyeget az a veszély, hogy Svájc beállna a másik táborba, az is lehetetlen, úgyhogy maradhatnak kvázi kívülállók, valójában azonban atlanti szekértolók.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!