Nem lehet, hogy Magyarország vállalja a felelősséget olyan országok helyett, amelyek nem hajtották végre az egyezményben foglaltak. Olyan országok helyett, amelyek nem ellenőrizték és azonosították a területükre belépőket és áthaladókat, de azok helyett sem, amelyek meghívták, vagy segítették az unión belüli mozgásukat – jelentette ki a kormányszóvivő.
„Nem kizárólag menekültkrízisről van szó, hanem migrációs problémáról”
Abszurdnak nevezte az Európai Bizottság május elején előterjesztett javaslatát, amely szerint a menekültek befogadásától ideiglenesen elzárkózó tagállamnak a bevezetni kívánt méltányossági mechanizmus alapján minden egyes áthelyezett menedékkérő után 250 ezer euró (mintegy 77,7 millió forint) „szolidaritási hozzájárulást” kellene fizetnie. Az újságírókat arról tájékoztatta, hogy az összeg több mint egy magyar mérnök, vagy tanár egész élete alatt összegyűjthető fizetése.
Elhibázott migrációs politikából kifolyólag a migránsok tagországok közötti kvóták alapján való elosztásának rendszere a szolidaritás hamis beállítása – fogalmazott. Minden konzultációt nélkülözve egy tagországot ilyen pénzösszeg megfizetésére kötelezni nem elfogadható büntetést jelent – tette hozzá.
Újságírói kérdésre a magyar zöldhatár-zárról úgy tájékoztatott, hogy az sosem jelentette a határok lezárását. A legális belépés lehetősége fennáll, a kerítés kizárólag az illegális határátlépők feltartóztatását szolgálja, amely mindaddig a helyén marad, amíg annak veszélye fennáll – húzta alá. Elmondta: miként Európa más országaiba, úgy Magyarországra is közel száz országból érkeztek migránsok, ami azt jelenti, hogy a Föld országainak feléből indultak meg emberek Európa felé. Mindez azt mutatja: nem kizárólag menekültkrízisről van szó, hanem migrációs problémáról, amelyre különböző válaszokat kell tudni adni – hangsúlyozta Kovács Zoltán.