Igazi dalos pacsirta lett Magyar Péter a kamerák kereszttüzében (VIDEÓ)
Aztán hátat fordított és elsétált.
A konzervatív Néppárt végzett az élen 28,5 százalékkal a spanyol parlamenti választásokon vasárnap az urnazárást követő első exit poll felmérés szerint. A Podemos második lehet 25,6 százalékkal, a szocialisták 22-t kaphatnak.
A szavazóhelyiségekből távozók megkérdezésével készített kutatás eredménye azt jelzi, hogy a PP a szavazatok 28,5 százalékát kaphatta meg, ezzel 117-121 képviselői helyet szerezhet a 350 fős spanyol parlamentben, azaz nem tud önállóan kormányt alakítani.
Az újbal rávert a régire
A Sigma Dos szerint a második lehet az Unidos Podemos (Együtt képesek vagyunk rá) baloldali választási pártszövetség 25,6 százalékos támogatottsággal, amely 91-95 mandátumot jelenthet a törvényhozásban. A Spanyol Szocialista Munkáspárt (POSE) 22 százaléknyi szavazata a harmadik helyet biztosíthatja számára és 81-85 mandátumot jelenthet a felmérés szerint, míg negyedikként a Ciudadanos jutott a parlamentbe a szavazatok 11,8 százalékával, és így 26-30 képviselői helyet foglalhat el.
A felmérésben több mint 130 ezer embert kérdeztek meg az ország mintegy 1100 szavazóhelyiségénél. Délután 6 óráig a választásra jogosultak 51,2 százaléka adta le szavazatát, 7 százalékkal kevesebben, mint a fél évvel ezelőtti választásokon.
Így alakultak a dolgok
A konzervatív Néppárt lényegében hasonlóan szerepelt, mint a fél évvel ezelőtti parlamenti választásokon, amikor a szavaztok 28,72 százalékával 123 képviselője került be a spanyol parlamentbe. Az exit poll eredmények szerint a választások nagy vesztese a szocialista párt lehet, amely történetében először valószínűleg harmadik helyen végzett a választásokon, noha vélhetően ugyanannyi szavazatot szerzett mint decemberben.
A magát szociáldemokratának nevező Podemos (Képesek vagyunk rá) és a kommunista Egyesült Baloldal (IU) választási pártszövetsége, az Unidos Podemos úgy tűnik, megvalósította létrehozásának célját, ezzel a főként 30-as fiatalokból álló párt a spanyol ellenzék első számú politikai formációja lehet. Az eredmények alapján nem teljesen kizárható, hogy az Unidos Podemos és a PSOE mandátumszáma együtt elérje a parlamenti abszolút többséget, azaz 176 szavazatot. Ehhez az kell, hogy mindketten megszerezzék a Sigma Dos által jelzett legmagasabb mandátumszámot.
Bármi lehet
Vagyis elméletileg elképzelhető, hogy annak ellenére baloldali kormány alakuljon, hogy a PP nyer a választásokon. Ehhez azonban a pártoknak együtt kellene működniük, de a választásokat most épp azért kellett megismételni, mert ez nem sikerült az elmúlt fél évben. Nem támogatták a PP kormányalakítási szándékát, ahogy a szocialista pártét sem. Az utoljára nyilvánosságra hozott részvételi arány szerint délután 18 óráig a választásra jogosultak 51,2 százaléka adta le szavazatát, 7 százalékkal kevesebben, mint a fél évvel ezelőtti parlamenti választásokon.