A spanyol újbal rávert a régire

2016. június 26. 21:17

A konzervatív Néppárt végzett az élen 28,5 százalékkal a spanyol parlamenti választásokon vasárnap az urnazárást követő első exit poll felmérés szerint. A Podemos második lehet 25,6 százalékkal, a szocialisták 22-t kaphatnak.

2016. június 26. 21:17

A szavazóhelyiségekből távozók megkérdezésével készített kutatás eredménye azt jelzi, hogy a PP a szavazatok 28,5 százalékát kaphatta meg, ezzel 117-121 képviselői helyet szerezhet a 350 fős spanyol parlamentben, azaz nem tud önállóan kormányt alakítani.

Az újbal rávert a régire

A Sigma Dos szerint a második lehet az Unidos Podemos (Együtt képesek vagyunk rá) baloldali választási pártszövetség 25,6 százalékos támogatottsággal, amely 91-95 mandátumot jelenthet a törvényhozásban. A Spanyol Szocialista Munkáspárt (POSE) 22 százaléknyi szavazata a harmadik helyet biztosíthatja számára és 81-85 mandátumot jelenthet a felmérés szerint, míg negyedikként a Ciudadanos jutott a parlamentbe a szavazatok 11,8 százalékával, és így 26-30 képviselői helyet foglalhat el.

A felmérésben több mint 130 ezer embert kérdeztek meg az ország mintegy 1100 szavazóhelyiségénél. Délután 6 óráig a választásra jogosultak 51,2 százaléka adta le szavazatát, 7 százalékkal kevesebben, mint a fél évvel ezelőtti választásokon.

Így alakultak a dolgok

A konzervatív Néppárt lényegében hasonlóan szerepelt, mint a fél évvel ezelőtti parlamenti választásokon, amikor a szavaztok 28,72 százalékával 123 képviselője került be a spanyol parlamentbe. Az exit poll eredmények szerint a választások nagy vesztese a szocialista párt lehet, amely történetében először valószínűleg harmadik helyen végzett a választásokon, noha vélhetően ugyanannyi szavazatot szerzett mint decemberben.

A magát szociáldemokratának nevező Podemos (Képesek vagyunk rá) és a kommunista Egyesült Baloldal (IU) választási pártszövetsége, az Unidos Podemos úgy tűnik, megvalósította létrehozásának célját, ezzel a főként 30-as fiatalokból álló párt a spanyol ellenzék első számú politikai formációja lehet. Az eredmények alapján nem teljesen kizárható, hogy az Unidos Podemos és a PSOE mandátumszáma együtt elérje a parlamenti abszolút többséget, azaz 176 szavazatot. Ehhez az kell, hogy mindketten megszerezzék a Sigma Dos által jelzett legmagasabb mandátumszámot.

Bármi lehet

Vagyis elméletileg elképzelhető, hogy annak ellenére baloldali kormány alakuljon, hogy a PP nyer a választásokon. Ehhez azonban a pártoknak együtt kellene működniük, de a választásokat most épp azért kellett megismételni, mert ez nem sikerült az elmúlt fél évben. Nem támogatták a PP kormányalakítási szándékát, ahogy a szocialista pártét sem. Az utoljára nyilvánosságra hozott részvételi arány szerint délután 18 óráig a választásra jogosultak 51,2 százaléka adta le szavazatát, 7 százalékkal kevesebben, mint a fél évvel ezelőtti parlamenti választásokon.

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
DFK
2016. június 27. 11:45
Para PODEMOS: !vosotros no podéis! Annak aki tud spanyolul egy kicsit.
Türelem
2016. június 27. 08:53
A szocialisták megőrizték második helyüket, elmaradt a radikális baloldali áttörés. Iglesias már kormányfői álmokat kergetett. Tanulság, a széttagolt baloldal nem képes a Pp leváltására. A spanyol választás Gyurcsánynak szolgáltat érveket ahhoz, hogy 2018-ban csak a baloldali egység esetén lehet esély a kormányváltásra. A szocialisták vezetője élesen bírálja a PODEMOS vezetését, a baloldali egység elárulásával, a jobboldal ily módon való támogatásával vádolva Iglesiast. Itthon nem lesznek ilyen gondok, Molnár az MSZP-t kész bevinni Gyurcsány zászlaja alá, az MSZP már most szétmállott, megbukott. Gyurcsány maga alá gyűri a PM-Együtt-LMP hármasát is, ám ezzel együtt a vesztesek padján fognak ülni 2018-ban. Az oka, hogy nincsenek hiteles, emberileg és szakmailag is vonzó, elfogadható vezetőik, a társadalom többsége számára jövőbe mutató, azonosulást indukáló programjuk, s a nemzet mint fogalom és tartalom mindig megakad a torkukon. Talán egyedül Hiller érzett rá erre a lényegi hiátusra, de ahogy mondani szokás, egy fecske nem csinál nyarat.
Héja
2016. június 27. 07:30
Az "új baloldal" nem vert rá a régire. A spanyol Furcsányt megelőzte a spanyol Molnár Gyula. Nem rágtam a körmöm, a két eeetárs közül melyik jut előbbre.
zenebono
2016. június 26. 22:16
Ha a Jobbik állna így, ilyen karlendítéssel a mi ballibjeink már telesikoltozták volna a világot.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!