„Sarokba szorított patkányok!” – így fakadt ki az ukrán újoncokra egy toborzó
Nem egyszerű a vágóhídra küldeni embereket – erről beszélt Artem, a toborzótiszt a The Telegraph című lapnak, aki pontosan tudja, mennyire gyűlölik az emberek.
Barack Obama amerikai elnök szerint az EU-tagság nem gyengíti, hanem erősíti Nagy-Britannia befolyását a világban. Úgy látja: a briteknek büszkének kell lenniük arra, hogy az Európai Unió elősegítette a brit értékek – a demokrácia, a jogállamiság, a nyitott piacok – terjesztését a kontinensen. Boris Johnson, London EU-szkeptikus konzervatív polgármestere viszont „nyílt képmutatásnak” nevezte az amerikai álláspontot.
Az EU-tagság nem gyengíti, hanem erősíti Nagy-Britannia befolyását a világban – foglalt állást pénteken a The Daily Telegraph című konzervatív brit napilapban közzétett cikkében Barack Obama amerikai elnök.
Obama, aki péntektől két napot tölt hivatalos látogatáson Londonban, az egyébként meglehetősen EU-szkeptikus újságban kifejti azt a véleményét, hogy az erős Európa nem fenyegeti, hanem szintén erősíti Nagy-Britannia globális vezető szerepét. Az amerikai elnök szerint a briteknek büszkének kell lenniük arra, hogy az Európai Unió elősegítette a brit értékek – a demokrácia, a jogállamiság, a nyitott piacok – terjesztését a kontinensen.
Együtt tenni
A mai bonyolult, összekapcsolódó világban az Európai Unió és az Egyesült Államok ugyanazokkal a kihívásokkal néz szembe; ezek közé tartozik a migráció, a gazdasági egyenlőtlenség, a terrorizmus fenyegetése és az éghajlatváltozás. „Jóllehet valamennyien nagy becsben tartjuk szuverenitásunkat, ebben a világban a nemzetállamok akkor érvényesíthetik a leghatékonyabban befolyásukat, ha ezt a mai kihívások által megkövetelt módon, vagyis együtt teszik” – fogalmaz pénteki cikkében az amerikai elnök.
Obama szerint Nagy-Britanniának hasznára vált az EU-tagság a munkahelyteremtésben és a gazdasági növekedés szempontjából is, az Európai Unió egységes belső piaca pedig óriási lehetőségeket kínál a brit népnek. A hírszerzési értesülések megosztásától és a terrorizmus elleni fellépéstől a munkahelyteremtő és növekedésélénkítő megállapodásokig terjedő együttműködés sokkal hatékonyabb, ha egész Európára kiterjed, és most van itt az ideje a barátok és a szövetségesek összetartásának – írta Barack Obama. Az amerikai elnök szerint a II. világháború romjaiból felépült nemzetközi intézmények, köztük az Európai Unió a demokrácia, a nyitott piacok, a jogállamiság alapjait teremtették meg, megalapozva egyben Európa több mint hét évtizede tartó viszonylagos békéjét.
Amerikai áldozatvállalás
Az elnök egyenes utalást tett arra, hogy ezért az Egyesült Államok is komoly véráldozatot hozott. „Az európai temetőkben nyugvó több tízezer amerikai a néma tanúságtétel arra, hogy mennyire egybekapcsolódik jólétünk és biztonságunk” – áll az amerikai elnök cikkében. Barack Obama szerint mindezek alapján az Egyesült Államok mélységesen érdekelt abban, hogy a britek az EU-tagságról június 23-ára kiírt népszavazáson miként döntenek.
Obama eddig sem titkolta, hogy a referendum kimenetele nem közömbös számára. A BBC televíziónak például már tavaly kijelentette, hogy az Egyesült Államok sokkal jobban bízik a transzatlanti unió erejében, ha Nagy-Britannia az Európai Unió tagja marad. A brit EU-tagságot pártoló amerikai megnyilatkozások komoly indulatokat szítanak a brit belpolitika EU-szkeptikus oldalán.
Johnson: Ez képmutatás
Boris Johnson, London polgármestere, a Brexit-párti – vagyis az EU-tagság feladásáért kampányoló – tábor frontembere a The Sun című tömeglapban pénteken megjelent cikkében „nyílt képmutatásnak” nevezte, hogy az Egyesült Államok álláspontja szerint Nagy-Britanniának át kell engednie a demokráciája feletti ellenőrzés jelentős részét Brüsszelnek. „Az amerikaiaknak soha eszükbe sem jutna, hogy az EU-hoz hasonló intézményt hozzanak létre saját maguknak (...) Miért gondolják akkor, hogy (az Európai Unió) nekünk megfelel” – teszi fel a kérdést a londoni polgármester. Johnson képtelenségnek nevezte azt az amerikai álláspontot, hogy az EU-tagság erősíti Nagy-Britannia befolyását. Érvelése szerint ugyanis az Európai Bizottság tisztviselői között alig 3,6 százalék a britek aránya.
A kormányzó Konzervatív Párt EU-szkeptikus szárnyának képviselői a minap közös levélben kérték az amerikai elnöktől, hogy ne avatkozzon be a brit EU-tagságról kiírt népszavazás kampányába londoni látogatása idején. Az alsóházi tory frakció száznál több Brexit-párti képviselője a levélben annak a véleményének adott hangot, hogy bármiféle intervenció Obama részéről a júniusi népszavazás eredményének érvényességét is megkérdőjelezné.