Kína: ingatlanpiaci válság okozhatja a tőzsdepánikot

2016. január 11. 12:26

Komoly válságba kerülhet a kínai gazdaság: a kínai tőzsde négy nap alatt kétszer omlott össze – a Napi.hu. A Bloomberg elemzője szerint ha csak egy tőzsdei lufi kipukkanása történik, akkor nem biztos, hogy komoly a gond; a válság gyökereit azonban inkább a kínai ingatlanpiac gyengélkedésében kell keresni. Kína komolyabb válsága pedig recesszióba taszíthatja a világgazdaságot.

2016. január 11. 12:26

Gondban van a kínai tőzsde, de a Napi.hu cikke szerint nem ez, hanem a lakáspiac összeomlása okozhatja a legnagyobb gondot. A Napi Noah Smith gazdasági elemző cikkét idézi: Smith szerint ha csak egy lufi pukkan ki a tőzsdepiacon, az nem biztos, hogy nagy gondot okoz a reálgazdaságnak. Sokkal nagyobb a probléma, ha adósságválságról van szó, márpedig a kínai tőzsdepánik egyik oka a lakáspiac válsága lehet.

A korábban hullámzó kínai ingatlanárak 2014 végén egyértelműen lejtőre kerültek és szánkázásuk majdnem zavartalanul folytatódott 2015-ben is – írja a lap. A háttérben az állhat, hogy a helyi bankok és a helyhatóságok egy „árnyékbankrendszeren”, bankok által alapított, magántőkét is bevonó befektetési társaságokon keresztül finanszírozták az ingatlanvásárlásokat és -befektetéseket, ehhez pedig bóvli kötvényeket bocsátottak ki. Ez az ingatlanpiachoz kapcsolódóan hatalmas rosszhitel-állományt halmozott fel.

Ez azt jelenti, hogy ha csökkennek az ingatlanárak – márpedig csökkennek –, akkor ezek a befektetései társaságok buknak, ez pedig magával húzhatja az ezeket létrehozó bankokat is. A tőzsdeválság tehát csak tünete lehet ennek az ördögi körnek: a befektetett pénzből ingatlanok épülnek, a túlkínálat leveri az árakat, az ingatlanfejlesztők pedig ezért kénytelenek újabb hiteleket felvenni meglévő tartozásaik törlesztésére.

Smith szerint a kínai tőzsdék 2014-es fellendülése mögött is az állhat, hogy azok a befektetők hajtották fel a részvényárakat irracionális magasságokba, akik az ingatlanüzlet helyett kerestek jobb megtérülést kínáló lehetőséget. Tehát elképzelhető, hogy a kínai tőzsdék hullámvasútját valójában az elszabadult ingatlanpiac csendes válsága okozhatja, ebben az esetben pedig elkerülhetetlen a lufi kipukkanása és a válság – Kína válsága pedig az egész világgazdaságra komoly hatással lehet.

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Photon
2016. január 11. 21:37
A kínai tőzsdén bizonyos zuhanás után egy automata leállítja a további tranzakciókat az napra.
aprosolyom
2016. január 11. 21:31
"Smith szerint ha csak egy lufi pukkan ki a tőzsdepiacon, az nem biztos, hogy nagy gondot okoz a reálgazdaságnak. Sokkal nagyobb a probléma, ha adósságválságról van szó, márpedig a kínai tőzsdepánik egyik oka a lakáspiac válsága lehet." A probléma ott van, hogy fedezet nélküli valuták vannak. Olyan ez az egész pénzrendszer, mint egy aukciós ház, ahol felverik az árakat. Rá kellene csapni az asztalra, a bankoktól elvenni a pénzteremtés lehetőségét és visszaadni az államnak.
aprosolyom
2016. január 11. 21:23
Ha Kína recesszióba kerül, akkor még olcsóbb lesz minden, mert gyenge lesz a pénzük. Vagy: Nem lesz ilyen mérvű az árudömping. Majd, a mennyiség helyett minőséget fogunk gyártani/árulni nagyon drágán. Az áru/szolgáltatás/pénz forgását kell visszalassítani.
brekker
2016. január 11. 15:58
China’s rebalancing timetable blog.mpettis.com/2015/11/chinas-rebalancing-timetable/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!