Gondban van a kínai tőzsde, de a Napi.hu cikke szerint nem ez, hanem a lakáspiac összeomlása okozhatja a legnagyobb gondot. A Napi Noah Smith gazdasági elemző cikkét idézi: Smith szerint ha csak egy lufi pukkan ki a tőzsdepiacon, az nem biztos, hogy nagy gondot okoz a reálgazdaságnak. Sokkal nagyobb a probléma, ha adósságválságról van szó, márpedig a kínai tőzsdepánik egyik oka a lakáspiac válsága lehet.
A korábban hullámzó kínai ingatlanárak 2014 végén egyértelműen lejtőre kerültek és szánkázásuk majdnem zavartalanul folytatódott 2015-ben is – írja a lap. A háttérben az állhat, hogy a helyi bankok és a helyhatóságok egy „árnyékbankrendszeren”, bankok által alapított, magántőkét is bevonó befektetési társaságokon keresztül finanszírozták az ingatlanvásárlásokat és -befektetéseket, ehhez pedig bóvli kötvényeket bocsátottak ki. Ez az ingatlanpiachoz kapcsolódóan hatalmas rosszhitel-állományt halmozott fel.
Ez azt jelenti, hogy ha csökkennek az ingatlanárak – márpedig csökkennek –, akkor ezek a befektetései társaságok buknak, ez pedig magával húzhatja az ezeket létrehozó bankokat is. A tőzsdeválság tehát csak tünete lehet ennek az ördögi körnek: a befektetett pénzből ingatlanok épülnek, a túlkínálat leveri az árakat, az ingatlanfejlesztők pedig ezért kénytelenek újabb hiteleket felvenni meglévő tartozásaik törlesztésére.
Smith szerint a kínai tőzsdék 2014-es fellendülése mögött is az állhat, hogy azok a befektetők hajtották fel a részvényárakat irracionális magasságokba, akik az ingatlanüzlet helyett kerestek jobb megtérülést kínáló lehetőséget. Tehát elképzelhető, hogy a kínai tőzsdék hullámvasútját valójában az elszabadult ingatlanpiac csendes válsága okozhatja, ebben az esetben pedig elkerülhetetlen a lufi kipukkanása és a válság – Kína válsága pedig az egész világgazdaságra komoly hatással lehet.