Szabad-e a Smerrel kormányozni?

2015. december 11. 15:24

Miért kellett kisegíteni a Smert az alkotmány módosításánál? Hogyan lehet ezt kimagyarázni? Kell-e egyáltalán valakinek magyarázni?

2015. december 11. 15:24
Mózes Szabolcs

Alapvetően minden párt célja az, hogy kormányra kerüljön, mert – különösen az ellenzéket kínpadra ültető közép-európai viszonyok között – csak így van esélye programja legalább részleges megvalósítására. Ellenzékből négy évig csak a padot verheti és panaszkodhat, parlamenten kívülről azt sem hallani. A Smernek ugyanakkor magyar (és jobboldali) szempontból elég rossz pedigréje van, ezért a Híd számára alapvetően három plusz egy dilemma merülhet fel (és az MKP-nál is, ha bejut és netán felkérést kap). Mennyiben rontja ez a párt elfogadottságát saját választói és eddigi természetes politikai partnerei előtt, el tud-e érni annyit a kormányban, hogy az eredményként négy év múlva elég legyen az újabb választási kampányban, valamint nem kannibalizálódik-e a nagyobbik partner? Ahogy látjuk, a három kérdés szorosan összefügg egymással.

Esetünkben viszont a plusz egy a lényeges. A Híd ugyanis magát magyar pártnak is vallja, a magyar választók számára pedig kiemelten fontos, hogy az általuk preferált politikusok – a klasszikus politikai célok mellett – mit tudnak elérni a magyarság megmaradása szempontjából. Ez az a pont, amely a leginkább pesszimizmussal tölthet el mindenkit, aki a Smerrel való együttműködésre, mint lehetőségre tekint. Ficóék korábbi tevékenysége ugyanis megmutatta a Smer korlátait, a négyéves közös kormányzás legfeljebb kozmetikai változásokat hozhatna. Még a jobboldali, kisebbségi kérdésben lényegesen toleránsabb pártokkal is nehéz volt alapproblémákat megértetni, nemhogy a Smerrel. Nos: szabad-e akkor a Smerrel kormányozni? A vitát lassan el kellene kezdeni a szlovákiai magyar közéletben.

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szkeptikus
2015. december 11. 21:24
Nem ismerem azt a konkrét helyzetet amiről ez az írás szól. Csak elvi alapon szólok hozzá. Adott egy kormányzó párt amelynek politikájával - mondjuk - 80 százalékban nem értek egyet (tudtommal Ficoval pl. a migráns-kérdésben egyet lehet érteni). Ha totálisan elutasítom, minden marad ahogy van vagy még rosszabb lesz. Ha reális esély van arra hogy bizonyos mértékű együttműködés esetén már nem 80 hanem csak 60 százalékban utasítjuk el a politikáját - tehát az ország jobb helyzetbe kerül - mi a helyes döntés? A döntés - szerintem - attól is függ, hogy van-e reális esély belátható időn belül (pl. a következő választáson) leváltani a kormányt. Ha van, az az együttműködés ellen szól, de ha nincs, akkor már meg lehet fontolni.
Mich
2015. december 11. 20:56
A Híd, opportunista hozzáállása következtében, elárulta a nemzetét. Ennyi.
még fokozza
2015. december 11. 17:01
Miért ne? Orbán és Fico haverok. Csáky után szabadon. Nem mindegy már a szlovmagyoknak? Csak alkalmazkodni tudnak. A mostohaanya országot a foci érdekli és leköti a stadionépítés.
nisz
2015. december 11. 15:37
"Miért kellett kisegíteni a Smert az alkotmány módosításánál? Hogyan lehet ezt kimagyarázni? Kell-e egyáltalán valakinek magyarázni?" Gondolom azért, mert a felvidéki politikai elit nagy része éppúgy prostituált, mint az anyaországié.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!