Befuccsolt Brüsszel ármánya: lesöpörte az asztalról Orbán szövetségese a legújabb őrült ötletet
December 16-án folytatódnak a tárgyalások.
Miért kellett kisegíteni a Smert az alkotmány módosításánál? Hogyan lehet ezt kimagyarázni? Kell-e egyáltalán valakinek magyarázni?
„Alapvetően minden párt célja az, hogy kormányra kerüljön, mert – különösen az ellenzéket kínpadra ültető közép-európai viszonyok között – csak így van esélye programja legalább részleges megvalósítására. Ellenzékből négy évig csak a padot verheti és panaszkodhat, parlamenten kívülről azt sem hallani. A Smernek ugyanakkor magyar (és jobboldali) szempontból elég rossz pedigréje van, ezért a Híd számára alapvetően három plusz egy dilemma merülhet fel (és az MKP-nál is, ha bejut és netán felkérést kap). Mennyiben rontja ez a párt elfogadottságát saját választói és eddigi természetes politikai partnerei előtt, el tud-e érni annyit a kormányban, hogy az eredményként négy év múlva elég legyen az újabb választási kampányban, valamint nem kannibalizálódik-e a nagyobbik partner? Ahogy látjuk, a három kérdés szorosan összefügg egymással.
Esetünkben viszont a plusz egy a lényeges. A Híd ugyanis magát magyar pártnak is vallja, a magyar választók számára pedig kiemelten fontos, hogy az általuk preferált politikusok – a klasszikus politikai célok mellett – mit tudnak elérni a magyarság megmaradása szempontjából. Ez az a pont, amely a leginkább pesszimizmussal tölthet el mindenkit, aki a Smerrel való együttműködésre, mint lehetőségre tekint. Ficóék korábbi tevékenysége ugyanis megmutatta a Smer korlátait, a négyéves közös kormányzás legfeljebb kozmetikai változásokat hozhatna. Még a jobboldali, kisebbségi kérdésben lényegesen toleránsabb pártokkal is nehéz volt alapproblémákat megértetni, nemhogy a Smerrel. Nos: szabad-e akkor a Smerrel kormányozni? A vitát lassan el kellene kezdeni a szlovákiai magyar közéletben.”