Csalódottak a nyugat-európai szírek, hogy haza kell menniük
Érzéketlen dolog lenne visszaküldeni őket Szíriába, aggódik a Politico, amely szerint már megint a „szélsőjobboldal” lát lehetőséget a helyzetben.
Ausztriából százas nagyságrendben térnek haza Afganisztánba és Irakba a csalódott menedékkérők. Elégedetlenek a menedékeljárással, és szeretnék elkerülni a kiutasítással járó megaláztatást. Az osztrák kancellár a kitoloncolások felgyorsítását ígéri, és azt szeretné, hogy 2016-ban már kevesebb menekült legyen az országban, mint idén.
Idén már több száz közel-keleti menedékkérő vonta vissza ausztriai kérelmét, és tért haza önként hazájába a menedékeljárás módja miatt, és azért, mert tartottak a kitoloncolással járó megaláztatástól – írja a The Local osztrák kiadása. A belügyminisztérium statisztikái szerint Irakba 530-an, Afganisztánba 120-an tértek vissza önként, a jelenség szeptember közepén erősödött fel.
A Kurier című bécsi lap három huszonéves mérnökinformatikust szólaltatott meg, akik három hónapot töltöttek Ausztriában, ahol „békét, szabadságot és jövőt” szerettek volna egyikük szerint. A másikuk, Omer a következőket mondta: „Itt csak megaláztak minket, hiba volt idejönni. Az emberek úgy néznek ránk, mint a terroristákra, pedig csak békét szeretnénk. Ausztriában a kutyákkal is jobban bánnak, mint a menekültekkel – ők legalább jó ételt ehetnek és még ruhával is ellátják őket.”
A kitoloncolásokat is gyorsítják
Werner Faymann osztrák kancellár egy vasárnap megjelent interjúban arról beszélt, hogy az a céljuk, hogy 2016-ban kevesebb menekült legyen Ausztriában: „Nem tehetünk úgy, mintha minden menekültnek joga lenne a menedékre. Növelnünk kell a kitoloncolások sebességét.” Azt mondta, csak a tél miatt érkezik most kevesebb migráns, jövőre pedig rosszabb lehet a helyzet, mint idén – ezért már most el kell kezdeni a felkészülést. A kancellár gyorsítaná a kitoloncolást azok esetében, akik nem kaptak menedéket az eljárás során: „Nem tehetünk úgy, mintha minden menekültnek joga lenne a menedékre. Tehát növenünk kell a kitoloncolások intenzitását” – mondta.
Az év végéig Ausztriának 15 ezer helyet kell teremtenie a menekültek befogadására, jelenleg 73 ezer kérelmezőt helyeztek el, vagyis több mint kétszer annyit, mint tavaly. Csaknem hétezren vannak olyanok, akik arra várnak, hogy átmeneti szálláshelyről befogadóközpontokba kerüljenek. 2014-ben 28 ezer, 2013-ban 17 ezer menedékjogi kérelmet nyújtottak be Ausztriában. A kormány 2015 végéig több mint 95 ezer benyújtott és mintegy 25 ezer elfogadott menekültkérelemmel számol.
Vallásszabadságra és a nők jogaira tanítják a menedékkérőket
Az osztrák belügyminisztérium tervei szerint szórólapokkal segítenének a menekülteknek eligazodni az osztrák alapértékek, valamint a mindennapi élet fontos és alapvető szabályai között. A grafikákkal többek között a demokrácia, a vallásszabadság és a jogállamiság értékeit hangsúlyozzák, a nők és férfiak közötti egyenjogúságot, a gyermekek jogait, az erőszakellenességet, valamint az azonos nemű párok közötti partneri kapcsolat szabadságát.
A német, angol, arab, fárszi és az Afganisztánban hivatalos dari nyelvű szórólapon kitérnek továbbá Ausztria országleírására, valamint a menekültjogok és kérelem benyújtásának menetére. Hasonló tematikájú kiadványt Salzburgban is terjesztenek már a migránsok között, a városban 1300 menekült kap szállást jelenleg.