Mélyütés Európa gazdaságának a német és francia válság
Nincsen stabil kormányzás Európa két vezető országában.
Megtagadhatja a menekülteknek az Ausztriából való belépést a Bajorország, ha elfogadja a bajor kormány a bevándorlás korlátozását célzó „önvédelmi” intézkedéseket. A határon tranzitzónákat építenének bajorok, és a menedékkérőket azonnal egy másik tartományba szállítanák, mert szerintük a tartomány elérte terhelhetőségének határát. Horst Seehofer bajor miniszterelnök Angela Merkel német kancellárt is sürgeti és kritizálja.
A bevándorlás korlátozását célzó „önvédelmi” intézkedésekről dönt pénteken a bajor tartományi kormány, a tervek között szerepel az Ausztriából érkező menedékkérők belépésének megtagadása a határon – mondta Horst Seehofer tartományi miniszterelnök a Bild című német lapban pénteken megjelent interjúban.
Horst Seehofer egyelőre nem beszélt arról, hogy a müncheni vezetés miként kívánja megvalósítani az elképzelést. A határőrizet nem tartományi, hanem szövetségi hatáskör, és a szövetségi rendőrség illetékességi körébe tartozik.
A bajor miniszterelnök elmondta: a tervezett lépések között van az is, hogy a tartományba érkező menedékkérőket rögtön továbbküldik más tartományokba. Az intézkedésekre azért van szükség, mert Bajorország elérte terhelhetőségének határát.
„Amit egyedül meg tudunk valósítani, azt meg is valósítjuk” – mondta Horst Seehofer arra a kérdésre, hogy Bajorország tervez-e egyoldalú lépéseket. Hozzátette, hogy a határoknál ki kell jelölni tranzitzónákat, amelyekben „menedékjogi gyorseljárásokat” folytatnak le és végrehajtják az „azonnali kitoloncolásokat”. Az övezetek kialakításához azonban „szükségünk van a szövetségi kormány segítségére” –jegyezte meg a tartományi miniszterelnök.
Nem akarom Merkelt megbuktatni
Horst Seehofer badarságnak nevezte azt a feltételezést, hogy Angela Merkel kancellár megbuktatására törekszik, és elmondta, hogy egy problémát akar megoldani, a „probléma pedig nem Angela Merkel, hanem a bevándorlók nagy száma”. Ténykérdés, hogy a bevándorlás korlátozása nélkül nem lehet megoldani a problémát – tette hozzá. Úgy vélte, hogy népvándorlásról van szó, amely a menekültek jelenlegi száma és beáramlási üteme mellett kezelhetetlen.
A bajor miniszterelnök korábban több alkalommal kifejtett nézeteit megismételve hangsúlyozta, hogy Németország „hibás jelzései” miatt a közel-keleti menekülttáborokban Németország felé irányuló „szívóhatás” keletkezett, és sok „gesztust meghívásként” értelmeztek a menekültek. „Ezért Angela Merkelnek most világosan meg kell mondania, hogy továbbra is humánusak leszünk és segítünk, de a lehetőségeink korlátozottak” – mondta Horst Seehofer.
Kiemelte, hogy támogatja a menekülthullámot kiváltó okok kezelésére irányuló berlini törekvéseket, de ennek a munkának szerinte csak hosszabb távon lesz eredménye. Rövid távon sokkal gyorsabban és következetesebben kell kitoloncolni Németországból a védelemre nem szoruló menedékkérőket, újabb elosztóközpontokat kell kialakítani a tartományok közötti tehermegosztási rendszer hatékonyságának növelésére, és „el kell jutnunk odáig, hogy ismét visszaküldünk menekülteket biztonságos harmadik országokba, például Ausztriába” – mondta Horst Seehofer.