BBC: Megkönnyebbültek a románok – egy csapásra elszállt minden bánatuk
Egyik napról a másikra jobb helyzetbe fog kerülni a keleti szomszédunk.
David Cameron új szabályai szerint a munkaadók is bűncselekményt követnek el, ha illegális bevándorlókat foglalkoztatnak. A munkavállalás mellett az ingatlanbérlés és a bankszámlanyitás ellehetetlenítésével is küzdeni fognak a törvénytelen migráció ellen Nagy-Britanniában.
David Cameron csütörtökön a belügyminisztériumban tartott beszédében ismertette elképzeléseit az illegális bevándorlás visszaszorításáról Nagy-Britanniában, Theresa May brit belügyminiszter pedig a BBC-nek nyilatkozott ugyanerről
A fő célkitűzés az, hogy Nagy-Britannia a jelenleginél kevésbé vonzó célországa legyen az illegális bevándorlóknak. Ennek első, radikális lépéseként a brit kormány bűncselekménnyé akarja nyilvánítani a jogcím nélküli bevándorlók illegális nagy-britanniai munkavégzését. A nekik folyósított bér így bűncselekményből származó jövedelemnek minősül majd, és a brit hatóságok ennek alapján lefoglalhatják e jövedelmeket – mondta a brit miniszterelnök.
Főbérlőkkel és bankokkal az illegális bevándorlók ellen
Cameron azt ígéri, hogy a háztulajdonosokon keresztül is kikényszerítik, hogy senki ne tartózkodhasson jogtalanul az országban, mivel ellenőrizniük kell majd, hogy bérlőik nem illegális migránsok-e. Mint mondta, azt már lehetetlenné tették, hogy az illegális migránsok bankszámlát nyissanak, de a meglévő számláik esetében is fel kell majd lépnie a bankoknak. A bűnelkövetőkre bevezetett „deport first; appeal later” („először a kitoloncolás, és csak aztán a fellebbezés”) elvet minden bevándorlási kérelemre kiterjesztik, a menedékkérelmet leszámítva.
A brit kormány törvénytelenné akarja nyilvánítani azt is, ha a brit munkaközvetítő ügynökségek csak külföldön toboroznak munkaerőt nagy-britanniai állásokra, anélkül, hogy ezeket a munkahelyeket Nagy-Britanniában, angol nyelven is meghirdetnék.
A tervezet szerepelni fog a május 7-ei parlamenti választás után alakult új konzervatív kormány első évének törvényalkotási programjában, amelyet a jövő héten ismertet a parlamenti évad hivatalos megnyitóján II. Erzsébet királynő.
Tízezrek helyett százezrek
A kormányzó brit Konzervatív Párt már évekkel ezelőtt meghirdetett célja a nettó bevándorlás leszorítása évi több százezerről néhány tízezerre, a folyamat azonban ezzel ellentétes irányban halad. A brit statisztikai hivatal (ONS) éppen csütörtökön tette közzé legújabb éves összeállítását a migrációról, s az adatok szerint a tavalyi naptári évben nettó 318 ezer volt a Nagy-Britanniában tartósan letelepülő új bevándorlók száma az egy évvel korábbi 209 ezer után. A statisztikai hivatal kimutatása szerint meredeken növekszik az EU-társállamokból érkezők száma is: az idei első negyedévben 283 ezerrel több külföldi EU-állampolgár élt Nagy-Britanniában, mint a tavalyi azonos időszakban.
Csütörtöki beszédében – a statisztikai hivatal új adatsorára hivatkozva – Cameron kitért az Európai Unión belüli munkaerőmozgása is. Kijelentette: támogatja a mozgásszabadság elvét, amelynek alapján jelenleg 1,3 millió brit állampolgár él és dolgozik más EU-tagországokban. Hozzátette ugyanakkor: a tagállamok jóléti intézményrendszerei önmagukban is nagyarányú migrációt ösztönöznek, és ezért csökkenteni kell ezt az ösztönző szerepet. A brit kormányfő kijelentette: az Európai Unió és London viszonyának átalakításáról Brüsszellel tervezett tárgyalásai során „abszolút követelményként” terjeszti majd elő a külföldi EU-munkavállalóknak járó szociális ellátások szabályainak módosítását a migráció csökkentése végett.