Különleges státuszt szeretnének maguknak az unióban az angolok

2015. május 21. 18:38

David Cameron brit miniszterelnök különleges státust akar kivívni Nagy-Britanniának az Európai Unión belül, és azt is követeli Brüsszeltől, hogy rögzítsék, az euró nem az EU egységes valutája, írta csütörtökön a The Times online kiadása.

2015. május 21. 18:38

A tekintélyes konzervatív brit napilaphoz eljutott egy bizalmas kormányzati leirat, amely azt tartalmazza, hogy London milyen változtatásokat kíván elérni az Európai Unió és Nagy-Britannia viszonyrendszerének átalakításáról Brüsszellel tervezett tárgyalásokon.

A dokumentum szerint Cameron az EU-szerződésekben kívánja rögzíttetni, hogy az euró nem az EU egységes valutája. A brit kormányfő a The Times által látott tárgyalási terv szerint hivatalosan ki akarja mondatni Brüsszellel, hogy az EU több valutát párhuzamosan használó unió. A brit lap által név nélkül idézett uniós diplomáciai források szerint a britek egy olyan szerződéses szerkezet elfogadását kérik az EU-tól, amely kifejezetten és jogilag kötelező módon demonstrálja, hogy az Egyesült Királyság a többi unós országétól eltérő tagsági kategóriába tartozik, és soha nem fog az általuk követett irányba, vagyis a mind szorosabbá váló unió felé haladni.

London attól tart, hogy a 19 tagú euróövezet a saját javát szolgáló módon kívánja irányítani az EU-t, ami az egységes belső piac torzulásához vezethet. A brit félelmek szerint az is felmerülhet, hogy az euróövezeti jegybank (EKB) a font kárára hozzon intézkedéseket az euró védelmében, fogalmaznak a The Times forrásai. A lap által idézett illetékesek szerint ha ezeket a változtatásokat nem sikerül felmutatni a brit kormány által Nagy-Britannia EU-tagságáról legkésőbb 2017 végéig tervezett népszavazásig, akkor Nagy-Britannia az EU-m kívül találhatja magát a referendum után.

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dénia
2015. május 22. 08:56
Ez tök jó. Mert ha nekik lehet, akkor nekünk is lehet saját érdekeket is figyelembevéve politizálni az euban.
Forsz
2015. május 22. 00:39
Akik olyan nagy arccal mondogatják, hogy lépjenek ki, azok sok mindenre nem gondolnak. Nem gondolnak például arra, hogy Nagy Britannia az EU-ban a kevés nettó befizető országok közé tartozik. Nekünk az ég világon semmi érdekünk, hogy kilépjenek és ezzel a szétosztáshoz rendelkezésre álló pályázati alap csökkenjen.
schnee
2015. május 22. 00:06
Anglia = USA trójai falova az EUban. Nem kár ha kilépnek és jó nagyot szívnának.
Brigadéros
2015. május 22. 00:02
Gondolom, ez qrvára illeszkedik az EU alapelveibe...Vannak egyenlők, meg a kivételezett még egyenlőbbek...Ha ebbe belemegy az EU, akkor Juncker nyugodtan feldughatja magának az összes eddigi EU-s szerződést és alap okmányt...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!