Súlyos aggodalmának adott hangot az Európai Unió a jogállamiság, az alapjogok és a médiaszabadság macedóniai helyzete miatt az EU közösségi ügyekért felelős miniszterei által kedden elfogadott nyilatkozatban.
A dokumentum szerint ezek az unió és a bővítés legalapvetőbb értékei, ezért a miniszterek tanácsa sürgeti, hogy Macedónia politikai vezetői mielőbb oszlassák el az aggodalmakat.
Az Európai Unió a Macedóniában kialakult válság minden résztvevőjét arra szólította fel, hogy azonnal hozzanak intézkedéseket a politikai párbeszéd újraindítása, a helyzet fenntartható megoldásának biztosítása és az intézményekbe vetett bizalom helyreállítása érdekében.
„Minden állítást az illetékes hatóságoknak kell kivizsgálniuk, beleértve a nyilvánosságra került állítólagos bűncselekményeket is, teljes mértékben tekintettel léve a jogbiztonság, az igazságszolgáltatás függetlensége és az ártatlanság vélelme elveire” – húzza alá nyilatkozatában az Európai Unió Tanácsa.
Macedóniában azt követően mérgesedett el a belpolitikai helyzet, hogy a kormány kémkedéssel és államcsíny szervezésével vádolta meg a szociáldemokrata ellenzéket, melynek vezetőjét, Zoran Zaevet emiatt rövid időre őrizetbe is vették. Zaev később olyan hangfelvételeket hozott nyilvánosságra, amelyek szerinte bizonyítják, hogy Gruevszki pártja az elmúlt években több választáson is csalt. Az ellenzék vezetője emellett azzal is vádolta a miniszterelnököt és kormányát, hogy törvényellenesen hallgatták le több mint 20 ezer ember, köztük politikusok, bírák, rendőrök, diplomaták telefonját.
A 2006 óta hatalmon lévő Gruevszki visszautasítja a vádakat, a felvételek szerinte nem valódiak, hanem külföldi ügynökök segítségével készültek.