Az ország a fejlődés és az újjáépítés felé halad – stabilitást és nyugalmat ígér az új szír miniszterelnök
Ez történik Szíriában: a megbuktatott rezsim képviselőivel is tárgyalt az átmeneti kormány vezetője, az amerikaiakat viszont ő sem szereti...
Megegyezésre jutottak az iráni atomprogramról tárgyaló felek a jövendő megállapodás alapvető pontjairól, közölte csütörtök este a német külügyminisztérium a Twitteren. Barack Obama amerikai elnök történelminek nevezte a pillanatot.
A hatok - az ENSZ Biztonsági Tanácsa öt állandó tagja és Németország - az eredeti menetrend szerint keddig tárgyaltak volna Iránnal a perzsa állam vitatott nukleáris programjáról. Az egyeztetés célja körvonalazni egy átfogó megállapodást, amely eloszlatja az atomprogramot övező kételyeket. Az ENSZ BT több szankciócsomagot elrendelt az iszlám köztársasággal szemben, mert úgy vélte, hogy a teheráni vezetés által békésnek mondott atomprogramjának valódi célja a nukleáris fegyver kifejlesztése. A 12 éve tartó konfliktus rendezésére kidolgozott menetrend szerint június 30-ig kellene kidolgozni egy hosszú távra szóló megállapodást. Az elképzelés szerint a Nyugat enyhítene az Iránt sújtó nemzetközi szankciókon, ha Teherán ellenőrizhetően csakis békés céllal folytatna atomprogramot.
A német külügyminisztérium csütörtök este Twitteren közölte: megegyezésre jutottak az iráni atomprogramról tárgyaló felek a jövendő megállapodás alapvető pontjairól.
Olyan történelmi egyetértés jött létre az iráni nukleáris programról, amely ha maradéktalanul végrehajtják, megakadályozza, hogy Irán nukleáris fegyvert fejlesszen ki, jelentette ki csütörtökön Washingtonban Barack Obama amerikai elnök. Az elnök jónak nevezte az elért keretmegállapodást, mert az megszünteti a vitatott iráni terveket és szigorú ellenőrzésre épül. Obama kifejezte abbéli meggyőződését, hogy a svájci Lausanne-ban elért alku elvezet majd a végleges, átfogó megállapodáshoz.
Barack Obama amerikai elnök csütörtökön Washingtonban ismételten kifejezte eltökéltségét, hogy minden lehetséges eszközzel megakadályozza, hogy Irán atomfegyverhez jusson, de hangsúlyozta: a diplomácia messze legjobb ezek közül.
Az elnök leszögezte: ha Irán betartja vállalt kötelezettségeit, akkor teljes mértékben visszatérhet majd a nemzetközi közösségbe, ha viszont nem, akkor a korábbi szankciók ismét érvénybe lépnek. Közölte, hogy a megállapodásról még a csütörtöki nap során beszélni fog Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel és megerősítette az Egyesült Államok elkötelezettségét Izrael biztonsága mellett.
Olyan történelmi egyetértés jött létre az iráni nukleáris programról, amely - ha maradéktalanul végrehajtják - megakadályozza, hogy Teherán nukleáris fegyvert fejleszthessen ki és biztonságosabbá teszi a világot - hangsúlyozta csütörtökön Washingtonban Barack Obama amerikai elnök.
Az elnök jónak nevezte a kidolgozott keretmegállapodást, amellyel szerinte elérték az Egyesült Államok fő célkitűzéseit. Az ugyanis megszüntet minden olyan lehetőséget, amelynek segítségével Irán nukleáris fegyvert fejleszthetne ki, valamint minden korábbinál szigorúbb és behatóbb ellenőrzési és áttekinthetőségi rendszerre épül. Ha Irán csal, a világ tudni fogja, mondta az Obama.
Rámutatott, hogy az iráni atomprogramra vonatkozóan legalább egy évtizeden át szigorú korlátozások lesznek érvényben, ezen felül az iszlám köztársaság 15 évig nem építhet új nukleáris létesítményeket, nem halmozhat fel nukleáris anyagokat, az ellenőrzési intézkedések pedig 20 évig vagy tovább, több közülük pedig állandóan érvényben marad.