Oroszország nem vesz részt a hagyományos fegyverek korlátozásában

2015. március 10. 20:41

Oroszország felfüggeszti részvételét az európai hagyományos fegyverek korlátozásáról szóló szerződés konzultatív csoportjában. Az oroszok indokként a NATO megnövekedett haderejét nevezték meg, de azt is hozzátették: készek asztalhoz ülni egy új rendszer kialakításának érdekében.

2015. március 10. 20:41

Oroszország bejelentette kedden, hogy felfüggeszti részvételét az európai hagyományos fegyverek korlátozásáról szóló 1990-es szerződés (CFE) konzultatív csoportjában. Az Oroszországi Föderáció úgy döntött, hogy 2015. március 11-től leállítja a részvételét a konzultatív csoport ülésein. Ezzel teljessé válik Oroszország tevékenységének felfüggesztése a szerződésben – közölte a moszkvai külügyminisztérium képviselője Bécsben. 

A szerződés előírásainak alkalmazására Moszkva már 2007-ben moratóriumot hirdetett. Indokként a NATO fegyveres erejének növekedését nevezte meg, és azt rótta fel, hogy a balti tagállamok nem csatlakoztak a CFE-hez. Oroszország érdekeinek képviseletére a konzultatív csoportban szerdától Fehéroroszországot kérték fel.

Anton Mazur, az orosz külügyminisztérium küldöttségvezetője Bécsben azzal indokolta a döntést, hogy Moszkva politikai és gyakorlati szempontból is értelmetlennek, igazolatlanul költségesnek tartja a részvételt a konzultatív csoportban. Azt is hozzátette ugyanakkor, ez nem jelenti azt, hogy eláll a további párbeszédtől az európai hagyományos fegyverek korlátozásának ellenőrzéséről. „Továbbra is készen állunk a közös munkára a CFE új rendszerének kialakításában, amely megfelel Oroszország és más európai államok érdekeinek” – mondta az orosz diplomata.    

A küldöttségvezető azzal érvelt: „Oroszország hosszú évek során mindent megtett annak érdekében, hogy életben tartsa a hagyományos fegyverek ellenőrzésének rendszerét, fellépett a CFE alkalmazásának kezdeményezőjeként, és ratifikálta az alkalmazásról szóló szerződést”, – de szerinte a NATO-tagállamok a szervezet bővítésével gyakorlatilag megkerülték az egyezményt. Azzal is vádolta a szövetséget, hogy „mondvacsinált indokokkal” akadályozták a CFE alkalmazásáról szóló egyezmény életbe lépését. Ez vezetett ahhoz, hogy Oroszország 2007-ben felfüggesztette a hagyományos fegyverek korlátozására vonatkozó szerződés alkalmazását – mondta az orosz külügyminisztérium küldöttségvezetője.

A CFE-szerződést 1990. november 19-én írták alá Párizsban. Az eseményt az akkor létező két katonai tömb, a NATO és a Varsói Szerződés közötti megbékélésnek is tekintették. A megállapodást 1999-ben Isztambulban kibővítették, de annak teljes körű végrehajtását a NATO-tagállamok feltételhez kötötték. Azt szabták feltételnek, hogy Oroszország vonja ki csapatait Grúziából és a Moldovai Köztársaságból.

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tintamin
2015. március 11. 08:43
Egyébként bámulatos az az lendület, amivel az emberek a bősz antikommunizmusból, meg kurvaruszkizásból két év alatt putyinistává vedlettek át. Orbán ért ezeknek a szerencsétleneknek a nyelvén, az biztos. Totál skizó.
Kommentelő
2015. március 10. 23:20
Helmudt Schmidt jól mondta: Oroszország gyakorlatilag Felső-Volta rakétákkal. A gazdaságuk kisebb, mint Texasé, egyszerűen nem tényezők. A hadseregük lerohadt, alig van hivatásos katonájuk, azoknak sincs harci tapasztalata. A kőolajon meg néhány fegyveren kívül semmit nem képesek előállítani, ami exportképes lenne. A tehetséges emberek menekülnek az országból, mert a szellemi termékeiket elzabrálja a maffiaállam. Csak az atomarzenáljuk miatt nyílt ki ennyire a csipájuk.
alex.leopardi
2015. március 10. 23:11
minek is,atomarzenál van és az amcsik nem fogják lerohanni klasszikus fegyverekkel,szeretnék,értem én...ami nem sikerült a francia-olasznak,hitlernek,az ezeknek sem fog menni,legfeljebb megdöglünk
3M..
2015. március 10. 22:38
Oroszország az első számú leszerelő. Csodálom, hogy első számú atomhatalomként vállalta ennek hátrányait. Ez utánozhatatlan. Vannak kisebb államok amelyek nem hogy ennek töredékét, de gyakorlatilag szembeszegültek a mindenható ENSZ akaratának. Ezekután Oroszország gyakorlatilag bármit, tesz az megkérdőjelezhetetlen. Milyen fordult a világ, nem hittem volna hogy a hazafiasság, a türelem, a korrektség jellemezze ezt a világhatalmat? Köszönjük, hogy ebben a zilált világban, láthatjuk a fényt. Szebb Jövőt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!