Német pénzügyminiszter: Akarata ellenére kibotolhat Görögország az eurózónából

2015. március 13. 11:13

A német pénzügyminiszter az ORF-nek adott interjújában azt mondta: nem zárható ki a „Graccident”, vagyis az, hogy Görögország maradási szándéka ellenére „kibotlik” az euróövezetből. Jean-Claude Juncker bizottsági elnök pénteken egyeztet Alekszisz Ciprasz görög kormányfővel, de a tárgyalás előtt Juncker kizárta a kudarc lehetőségét.

2015. március 13. 11:13

A német pénzügyminiszter szerint nem zárható ki a „Graccident”, vagyis az, hogy Görögország „kibotlik” az euróövezetből, maradási szándéka ellenére távozásra kényszerül a valutaunióból. Wolfgang Schäuble az ORF osztrák közszolgálati televízióban csütörtök este sugárzott interjúban azt mondta, osztrák kollegájával, Hans-Jörg Schellinggel együtt úgy véli, előfordulhat, hogy a görög euróövezeti tagság kényszerűségből, nem tervezett módon megszűnik.

Görögországé a felelősség és a lehetőség annak eldöntésére, hogy mi történjék, és jelenleg nemigen tudjuk, hogy az illetékesek mit is csinálnak Görögországban, ezért nem lehet kizárni” azt a forgatókönyvet, hogy Görögország kisodródik az euróövezetből – idézte pénteken számos német hírportál Wolfgang Schäublét, aki eddig rendre kiállt az övezet egysége, a görög tagság megtartása mellett.Athén csak akkor kaphat további pénzügyi támogatást, ha betartja a hitelezőkkel kötött megállapodásokat - hangsúlyozta a német pénzügyminiszter. „Európa továbbra is készen áll Görögország támogatására, de Görögországnak engednie kell, hogy segítsenek neki” – mondta Schäuble.

A gondokat nem lehet megoldani azzal, hogy „bűnbaknak teszünk meg másokat” – mondta a német pénzügyminiszter, utalva az Athén és Berlin közötti feszültségekre. A görög kormány az utóbbi napokban ismét elővette azt a követelést, hogy Németország fizessen jóvátételt a második világháborús náci megszállás miatt, emiatt akár a Görögországban található német állami vagyont is lefoglalnák. A pénzügyminisztérium pedig panaszt tett a német külügyminisztériumnál, amiért Wolfgang Schäuble állítólag sértő megjegyzést tett nyilvánosan Janisz Varufakisz görög pénzügyminiszterre. Schäuble csütörtökön visszautasította az athéni vádat, kijelentette, hogy nem sértette meg kollégáját.
 
Alekszisz Ciprasz görög kormányfő pénteken Brüsszelben megbeszélést folytat Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével a német sajtó szerint egyre inkább akut fizetési válsággá terebélyesedő államadósság-válság kezeléséről. Pénteki beszámolók szerint az athéni pénzügyminisztérium  bejelentette, hogy átmenetileg a társadalombiztosítási alapok forrásainak felhasználásával fogják fedezni az költségvetési kiadásokat.
 

Juncker az egyeztetés előtt újságíróknak nyilatkozva kizárta a kudarc lehetőségét, bár azt is hozzátette: az ügyben nem a Bizottság dönt, hanem az eurózóna pénzügyminiszterei. A Juncker és Ciprasz egyeztetései előtt tartott rövid sajtótájékoztatón a görög kormányfő derűlátó volt, mint mondta, azért, mert tudja, hogy Görögország barátaival, elkötelezett európaiakkal tárgyal. „Bízom abban, hogy megvan a politikai akarat, és ha az megvan, akkor minden lehetséges” – hangoztatta Alekszisz Ciprasz.

Ciprasz a Junckerrel való találkozó előtt Martin Schulzcal, az Európai Parlament német, szociáldemokrata elnökével is tárgyalt, s kijelentette, hogy a rövid távú problémák és a kompromisszumkeresés után most már itt az ideje a jövőről beszélni. „Ahol a fiatalok 60 százaléka munkanélküli, ott nincs jövő” – húzta alá Ciprasz, örömét fejezve ki, hogy szerinte végre arról lehet beszélni, ami a probléma lényege, a jövőre vonatkozó növekedési tervekről és az ahhoz szükséges lépésekről.

A radikális baloldali görög kormányfő elfogadhatatlannak nevezte a jelenlegi görögországi helyzetet, az ifjúsági munkanélküliséget, és a „humanitárius válságot, amelyet az elmúlt évek recessziós politikája okozott”. A többi tagállammal való esetleges súrlódásokról Ciprasz megjegyezte: nincs görög probléma, európai probléma van, és mivel kormánya európapárti, minden nézeteltérést rendezni fognak.

Martin Schulz, az EP német, szociáldemokrata elnöke hangsúlyozta, hogy Athénnak nem az EP-vel kell megoldást találnia, hanem az eurózóna többi tagállamával és a hitelező intézményekkel, a görög miniszterelnökkel pedig alapvetően a görög mentőcsomag és a hozzá kapcsolódó reformprogram négy hónapos meghosszabbítása utáni teendőkről beszéltek elsősorban.

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pollip
2015. március 13. 16:24
A németeknek tényleg nem érdekük a görögök kibotlása, rendesen kaszálnak a görög válságon.
Apáczai
2015. március 13. 15:45
Szerencsétlen németek akkor újra meg fogják faragni a nyugdíjakat? Mint ahogy már eddig is megtették? Máris lehet sajnálni őket...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!