Az álhírek terjesztésével a vesztünkbe rohanunk: ijesztő gyakorlat terjed a közösségi oldalakon
Négyből három hírt anélkül osztanak meg a felhasználók, hogy elolvasnák. Íme, az álhírek terjedésének pszichológiája.
A Pentagon közlése szerint nem titkos kormányzati dokumentumokból, hanem közösségi oldalakról származnak azok az adatok, amiket az Iszlám Állam nevű terrorszervezet hackercsoportja száz amerikai katonáról közzétett. Ettől függetlenül komolyan veszik a fenyegetést. Azt még nem sikerült biztosan megállapítani, hogy a hackercsoport tényleg kapcsolatban áll-e az Iszlám Állammal.
Nem titkos kormányzati dokumentumokból, hanem közösségi oldalakról származnak azok a személyes adatok, amelyeket az Iszlám Állam hackerszervezete mintegy száz amerikai katonáról osztott meg a világhálón – jelentette ki Ashton Carter amerikai védelmi miniszter hétfőn Camp Davidben. A hétvégén egy eddig ismeretlen, magát az Iszlám Állam Hackerszervezetének nevező csoport tette fel a katonák nevét, fényképét és címét az internetre, és az érintetteket támadásokkal fenyegette meg. Carter hangsúlyozta, hogy noha az adatok nyilvános forrásból származnak, a Pentagon komolyan veszi a fenyegetést.
Steve Warren ezredes, a Pentagon szóvivője közölte, hogy az érintetteket értesítették a történtekről. Warren szerint a fegyveres erők tagjait figyelmeztették, hogy a közösségi oldalak használatában tartsák be a normális óvintézkedéseket, egyebek között figyeljenek oda a jelszóvédelemre.
A Pentagon egy illetékese bejelentette: egyelőre nem sikerült megállapítani, hogy a csoport valóban kapcsolatban áll-e az Irak és Szíria jelentős területeit megszállás alatt tartó Iszlám Állam dzsihadista szervezettel. A fenyegetés hitelességét a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) sem erősítette meg.
A „halállistához” csatolt üzenetében a hackerszervezet közölte: azért szivárogtatta ki az információkat a katonákról, hogy „az Amerikában élő testvérei tudjanak velük foglalkozni”. Állítása szerint a listán olyan katonák adatai szerepelnek, akik részt vettek az ISIS elleni támadásokban Szíriában, Irakban és Jemenben, de amerikai lapértesülések szerint vannak köztük olyanok, akik sosem jártak ezekben az országokban.