Tessék mondani, ez már a világháború?
Joggal teszi fel a címbeli kérdést egyre több újságolvasó.
A konfliktus békés megoldása felé tett potenciálisan jelentős lépésnek minősítette a kelet-ukrajnai harcok befejezéséről kötött minszki megállapodást csütörtökön közleményében a washingtoni Fehér Ház, mindazonáltal aláhúzta, hogy a nehézfegyvereket el kell távolítani a térségből és felszólította Oroszországot, hogy vonja ki onnan katonáit és hadfelszerelését.
„A mai megállapodás igazi próbája annak teljes és egyértelmű végrehajtása lesz, beleértve a harci cselekmények tartós beszüntetését és ukrán ellenőrzés helyreállítását az Oroszországgal közös határon” — szögezte le az amerikai elnöki hivatal, amely sürgette, hogy minden fél tartsa be az egyezségben vállaltakat.
A közlemény szerint az Egyesült Államokat különösen aggasztja a harcok mai felerősödése, ami nincs összhangban a megállapodást szellemével. A dokumentum méltatta az annak elérése érdekében Merkel német kancellár és Hollande francia elnök által tett erőfeszítéseket. John Kerry amerikai külügyminiszter kilátásba helyezte, hogy Washington enyhítene azokon a szankciókon, amelyeket a kelet-ukrajnai szakadárok támogatása miatt vezetett be Oroszország ellen, ha Moszkva tiszteletben tartja a két minszki megállapodást.
„Ahogy régóta mondjuk, az Egyesült Államok kész fontolóra venni az Oroszországra vonatkozó szankciók visszavonását, mihelyt maradéktalanul megvalósul a 2014 szeptemberi és a mostani minszki megállapodás” — írta közleményében az amerikai diplomácia vezetője.