Nagyon kiakadt Ukrajna a FIFA-ra, bocsánatkérést követel
A Nemzetközi Labdarúgó szövetség olyan térképet használt, amelyen a Krím Oroszországhoz tartozik.
Az Angela Merkellel folytatott megbeszélést követően az amerikai elnök azt közölte: abban állapodtak meg a német kancellárral, hogy változatlan marad az eddigi NATO-irányvonal az ukrán válságot illetően. Vagyis a NATO erősíti kelet-európai jelenlétét, az USA és az IMF közösen nyújt gazdasági támogatást az ukrán reformokhoz, Oroszországgal szemben pedig maradnak a szankciók.
Ha Oroszország továbbra is megsérti a minszki megállapodást, elszigeteltsége erősödni fog – figyelmeztette Moszkvát hétfőn Barack Obama amerikai elnök Washingtonban Angela Merkel német kancellárral közösen megtartott sajtóértekezletén. Az elnök hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok továbbra is bátorítja az ukrajnai válság diplomáciai megoldását és a német kormányfővel abban állapodott meg, hogy az eddigi NATO-irányvonal változatlan marad. Az atlanti szövetség erősíti kelet-európai katonai jelenlétét, az Egyesült Államok a Nemzetközi Valutalappal (IMF) közösen megadja az ukrán reformokhoz kulcsfontosságú gazdasági támogatást, az Oroszországgal szembeni szankciók pedig érvényben maradnak – mondta Obama.
Fegyvert csak végső esetben
Az amerikai fegyverszállítás Ukrajnának az egyik lehetséges lépés abban az esetben, ha kudarcot vallanának a válság rendezését célzó diplomáciai erőfeszítések – mondta Obama. Az elnök hangsúlyozta, hogy ilyen döntést még nem hozott, de arra utasította a munkatársait, hogy minden lehetőséget mérlegeljenek a tárgyalások összeomlása esetére. Obama leszögezte, hogy a konfliktus nem oldható meg katonai eszközökkel és a védelmi fegyverek esetleges szállításának célja nem Oroszország legyőzése, hanem az ukrán védelmi erőfeszítések támogatása lenne.
Ezzel szemben noha diplomáciai megegyezés Oroszországgal az ukrajnai válságról többször is kudarcot vallott, Angela Merkel német kancellár nem lát katonai megoldást a konfliktusra. A német kormányfő kijelentette, hogy ha nem lehet megállapodni Oroszországgal, akkor Európának és az Egyesült Államoknak tanulmányoznia kell a további lehetőségeket. Mint beszámolt róla, ismertette az amerikai elnökkel az esetleges ukrajnai fegyverszállításokkal kapcsolatos véleményét, s hangsúlyozta, hogy az európai-amerikai szövetség akkor is erős marad, ha nincs mindenben egyetértés.
A határok fixek
Állást foglalt az európai határok megváltoztathatatlansága mellett hétfőn Washingtonban Barack Obama amerikai elnök és Angela Merkel német kancellár. „Tökéletes egyetértés van köztünk abban, hogy a 21. században nem állhatunk tétlenül és egyszerűen nem engedhetjük meg, hogy Európai határait ágyúcsővel rajzolják át” – jelentette ki a német vendégével közösen tartott sajtótájékoztatón Barack Obama. „Mint olyan valaki, aki Európából érkezett, csak azt tudom mondani, hogy ha lemondunk a területi sérthetetlenség elvéről, akkor nem leszünk képesek fenntartani az európai békerendet” – hangoztatta Angela Merkel.