Hollande: Franciaország nem fog engedni

2015. február 19. 20:47

Francois Hollande francia államfő az átláthatóság nevében először ismertette részletesen a francia nukleáris arzenált, amely elmondása szerint háromszáznál kevesebb atomrobbanófejből áll.

2015. február 19. 20:47

A hazája védelmi doktrínájáról a dél-franciaországi Istres légibázison csütörtökön elmondott beszédében a köztársasági elnök jelezte, hogy a doktrínát, az arzenált és a konkrét leszerelési erőfeszítéseket illetően is a korábbiaknál nagyobb átláthatóságra törekszik. Franciaország három, egyenként 16 nukleáris rakétát hordozó tengeralattjáróval, a nukleáris elrettentés légi erőihez tartozó repülőgépein pedig 54 középhatóságú levegő-föld rakétával rendelkezik, mondta Hollande.

Szakértők emlékeztetnek, hogy egyes rakétatípusokra több robbanófej is felszerelhető, így jön ki a háromszáznál kevesebb atomrobbanófej. Azt szeretném, ha minden nukleáris fegyverrel rendelkező állam az igazság területén ugyanekkora erőfeszítést tenne, a nukleáris arzenáljának valamennyi kategóriáját érintően, tette hozzá az elnök.

Franciaország az elnök szerint példát mutat azzal, hogy felfedi a fegyverkészletének teljes mértéket, amely háromszáznál kevesebb (atomrobbanófej). Ezt a számot először elődje, Nicolas Sarkozy erősítette meg 2008. márciusában.

Korábban a konkrét adatok szigorú titoknak számítottak, de egy amerikai tudományos csoport 348-ra becsülte a francia atomtöltetek számát. Hollande emlékeztetett arra, hogy Franciaország célja a nukleáris fegyverek előállításához szükséges hasadóanyagok gyártásának végleges leállítása, az erről szóló tárgyalások azonban az érintett államok egyetértésének hiányában eddig nem kezdődhettek meg. Ezért arra kérek minden nukleáris fegyverrel rendelkező államot, hogy haladék nélkül kezdje meg a tárgyalásokat, Franciaország a következő hetekben egy ambiciózus, realista és ellenőrizhető szerződéstervezetre fog javaslatot tenni, tette hozzá Hollande.

A francia elnök jelezte, hogy hazája kitart a nukleáris elrettentés doktrínája mellett, mert a nemzetközi helyzet semmilyen gyengeséget nem tesz lehetővé. Egy veszélyes világban, amilyen a jelenlegi, Franciaország nem fog engedni, hangsúlyozta.

Azt is kiemelte, hogy a Franciaországot közvetve vagy közvetlenül érintő jövőbeni államközi konfliktusok lehetősége nem zárható ki. Ennek oka, hogy a nukleáris katonai hatalmak között az elmúlt húsz évben új országok jelentek meg, mások pedig feltörni igyekeznek. Hollande szerint a nukleáris fegyverrel rendelkező országok számának növekedése óriási kockázattal jár az érintett térségek békéjére, de a nemzetközi biztonságra nézve is. Az Iránnal folyó tárgyalásokban hónapok, sőt évek óta ez az álláspontunk lényege: polgári nukleáris energia igen, atomfegyver nem, emlékeztetett a francia elnök. Jelenleg az a gond, hogy Irán még nem bizonyította be, hogy le kíván mondani a bombáról, de amint azt megteszi, az egyezményt megkötjük, mondta Hollande.

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Fakutya Vigyora
2015. február 20. 00:09
1958 novemberétől 1961 szeptemberéig az USA, az Egyesült Királyság és a Szovjetunió önkéntes moratóriumot hirdetett az atomrobbantásokra. 1961 szeptemberétől a Szovjetunió folytatta atomfegyver kísérleti programját. 1963-ban az USA és a Szovjetunió aláírta a Részleges Atomsorompó Egyezményt, mellyel a légköri atomkísérletek befejeződtek. Franciaország nem írta alá az egyezményt, ő a légköri atomkísérleteket 1974-ig folytatta. http://fizikaiszemle.hu/archivum/fsz9506/hiro9506.html Izrael aláirta?
Fakutya Vigyora
2015. február 20. 00:04
Bernike bazmeg! http://ecolounge.hu/upload/gallery/501/thumb_610x406/Mururoa-atoll.jpg
Fakutya Vigyora
2015. február 20. 00:03
Francia-Polinézia teljes szigetvilága ki volt téve a sugárveszélynek az 1966 és 1974 között végzett francia atomkísérletek idején, derül ki a francia hadsereg által nyilvánosságra hozott dokumentumokból, amelyeket a Le Parisien című francia napilap ismertetett. Franciaország 1960 és 1967 között a Szahara algériai részén, 1966 és 1996 között pedig a Csendes-óceánon, a Francia-Polinéziához tartozó Mururoa és a Fangataufa korallzátonyokon összesen 210 légköri, illetve felszín alatti atomkísérletet hajtott végre. A hadsereg 2006-ban annyit már elismert, hogy az 1974. július 17-én a Mururoa korallzátonyon végrehajtott kísérletnek voltak következményei az onnan több mint 1400 kilométerre található legnagyobb szigeten, Tahitin, de pontos részletekkel akkor nem szolgált. Egy bírósági döntés nyomán a francia hadsereg januárban feloldotta annak az atomrobbantásokat érintő 58 dokumentumnak, összesen 2050 oldalnak a titkosságát, amelyek szerint összesen 350, sugárzásszennyeződést okozó következménye volt a kísérleteknek a szigetvilágban. A Le Parisien által ismertetett egyik jelentés szerint az 1974-es robbantáskor a hadsereg mérései például megállapították, hogy Tahitin július 19-én és 20-án sugárfertőzést okozott az emberi egészségre egyik legveszélyesebb elemet, plutóniumot nagy mennyiségben tartalmazó radioaktív anyagokkal teli felhőkkel érkezett eső. A dokumentum bizonyíték arra, hogy a hadsereg tudatában volt a helyzet súlyosságának: Tahiti kitettsége a plutóniumnak 500-szor nagyobb volt az óránként elfogadható maximális koncentrációnál. A kísérletekben részt vevő több ezer francia veterán évtizedeken át harcolt annak elismertetéséért, hogy a robbantások során kapott sugárfertőzés miatt betegedtek meg, 2004 óta nem szándékos emberölés vádjával több vizsgálóbíró indított előzetes eljárást a hadsereg ellen, 2006-ban pedig a francia parlament a kormány javaslatára törvényt fogadott el az atomkísérletek áldozatainak kárpótlásáról. Ez közel 150 ezer olyan katonát és polgári személyt érint, akik az 1960 és 1996 között végrehajtott francia atomrobbantások helyszínén tartózkodtak, és ezért sugárfertőzést kaptak, közülük 127 ezren Polinéziában. http://index.hu/tudomany/2013/07/04/egesz_francia-polineziat_veszelyeztettek_a_francia_atomkiserletek/ Buzi franciák. Hé, ződek, vóna egy kis meló!
egysegelem
2015. február 19. 23:56
Micsoda butasagokat irkaltok ide, jo eg. Hat persze, ki mas a ket fogalmatlan jomadar.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!