Pislogni sem volt ideje a leköszönő amerikai vezetésnek: Szijjártó mindenki eszén túljárt
A magyar külügyminiszter ráadásul még mindig nem fedte fel teljesen a lapjait.
Tavaly 225 esetben támadtak meg mentősöket Bulgáriában, a kormány szerint ebből 175-ért a cigányok a felelősek. Az egészségügyi miniszter arra szólította fel a szolgálat dolgozóit, hogy ne menjenek ki olyan településrészekre, ahol korábban támadás érte őket. Később bocsánatot kért.
„Tizenhét éve vagyok orvos, de ilyesmi még sosem történt velem. Sok dolognak meg kell változnia. A romák úgy érzik, büntethetetlenek, ezért csinálnak ilyesmiket” – mondta Irena Marinova bolgár mentőorvos a Reutersnek, akit novemberben vertek össze romák, miután szerintük késve érkezett a segítség egy terhes asszonyhoz. „Sosem tagadnám meg, hogy bármely más címre elmenjek, ha sürgősségi hívás van, de oda, ahol megtámadtak, soha többé nem megyek és senki sem kényszeríthet rá, hogy megtegyem” – tette hozzá.
Lényegében ugyanerre jutott Bulgária egészségügyi minisztere, Petar Moszkov is, aki arra szólította fel a mentősöket, hogy ne menjenek ki olyan körzetekbe, ahol a biztonságuk nem garantált. „Aki úgy döntött, hogy állatként viselkedik, azt úgy is kezeljük” – mondta. Tárcája szerint 2014-ben összesen 225 alkalommal támadtak mentősökre, és ebből 175 esetért a cigányok a felelősek.
Moszkov kijelentései ellen mind a bolgár ellenzék, mind a Helsinki Bizottság tiltakozott, azonban sokan kiálltak mellette, köztük az egészségügy számos dolgozója is. Moszkov később mégis bocsánatot kért, és tárgyalni kezdett a cigány közösség vezetőivel.