Megint válságba süllyed Görögország

2014. december 30. 20:03

Növeli Görögország hitelképességi kockázatait, hogy a görög parlament a héten képtelennek bizonyult új államfőt választani, és ezért előre hozott parlamenti választásokat kell tartani – állapítja meg kedden Londonban ismertetett helyzetértékelésében a Fitch Ratings.

2014. december 30. 20:03

A nemzetközi hitelminősítő szerint a hivatalos hitelezőkkel folytatott tárgyalások jó eséllyel a választások utáni időszakig leállnak, és addig nem várható az sem, hogy Görögország előtt ismét megnyíljanak a külső tőkepiacok. Ráadásul a január végére valószínűsíthető választások után is még hónapokig bizonyosan jelentős politikai és gazdaságpolitikai bizonytalanságok terhelik majd a görög gazdaságot.

A Fitch elemzői szerint a politikai kockázat kétféle módon is megterhelheti Görögország szuverén adósprofilját. Az egyik az, ha tartós patthelyzet alakul ki Görögország és a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Bizottság és az eurójegybank (EKB) alkotta trojka között, miközben a nemzetközi tőkepiacok is zárva maradnak az ország előtt. Ebben az esetben ugyanis a görög kormány pénzügyi helyzete már nyárra feszültté válhat, még akkor is, ha a költségvetést egyébként sikerülne szoros ellenőrzés alatt tartani. A másik fő kockázat a hitelminősítő szerint az, hogy kiújul a tőkemenekítés a görög bankrendszerből, és ez a szélesebb értelemben vett görög reálgazdaságot is nyomás alá helyezi. A Fitch elemzői szerint van lehetőség a kompromisszumra a trojka és az új görög kormány között, akkor is, ha a választások után az esélyesnek tartott – a takarékossági szigor politikájának folytatását elvető – Sziriza párt vezetésével alakul meg az új kormány.

A Sziriza vezetője, Alekszisz Ciprasz az utóbbi években folyamatosan enyhíti pártja alapállását, és hitet tett az elsődleges államháztartási többlet fenntartása, valamint az IMF-fel és a magánhitelezőkkel szembeni görög kötelezettségek teljesítése mellett. Ha azonban a Sziriza vezetésével alakul kormány Görögországban, akkor a legnagyobb valószínűséggel teljesen leállna privatizációs program, a közszféra bérköltsége várhatóan növekedne, és általánosságban is emelkednének a költségvetési kockázatok – jósolták keddi helyzetértékelésükben a Fitch Ratings londoni elemzői. Más nagy londoni házak szerint a görögországi belpolitikai válság pénzügyi járványkockázatot jelent az euróövezet gyengébb lábakon álló központi gazdaságaira is.

Az Eurasia Group politikai-gazdasági kockázatelemző csoport londoni szakértői szerint a kiújuló piaci bizonytalanságoktól nem elsősorban az euróövezet déli perifériája, hanem Franciaország és Olaszország – a második és a harmadik legnagyobb eurógazdaság – lesz a legsebezhetőbb, ugyanis ez a két ország hajtotta végre a legkevesebb reformot az euróövezeti adósságválság óta. A ház szerint különösen Franciaország lenne rendkívüli mértékben sebezhető, ha a piaci hangulat a görögországi fejlemények miatt a jövő év elején megfordul. Az Eurasia Group elemzői szerint Olaszországban ugyan robusztusabb reformok mentek végbe, de ezek is egyelőre csak igen fokozatosan hatnak.

Összesen 113 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tango47
2014. december 31. 20:37
Úgy lett volna helyes a címadás, hogy Tovább sűllyed Görögország, hisz egy percre sem sikerül kijjebb jönniük a gödörből. Az viszont meggondolandó, hogy a visszavágott bérek is átlagban a magyar dupláját teszik ki.
kuwiq
2014. december 31. 19:14
megint????
péterx
2014. december 31. 15:33
Ha valaki nosztalgiázna a szocik és Fletót után , csak nézze-értse a görögök helyzetét ...
heep
2014. december 31. 12:47
"Megint válságba süllyed Görögország" Megint? Én nem halottam arról, hogy a régiből már kimásztak volna. Először jött a gazdasági válság. Az még talán kezelhető lett volna. Aztán jött az egyiptomi tízcsapás az IMF/EU személyében. Az IMF okozta válságok pedig úgy vannak megtervezve, hogy abból csak nagyon lassan lehessen kikecmeregni. Akkor is csak jóval rosszabb állapotban mint amilyenben az IMF "segítsége" előtt volt az adott ország.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!