Johannis biztos benne, hogy jó viszonyt tud majd kiépíteni Orbánnal

2014. november 30. 12:23

Kevesebb botrányt, több megoldást és egészséges gazdasági fejlődést akar Románia új, német származású elnöke, aki a Die Weltnek adott interjújában „Románia nyugatosításáról” is beszélt, amelyet a diaszpórában élő románok már megértettek.

2014. november 30. 12:23

Németül vagy románul csináljuk az interjút?” – viccelődött az új román elnökkel a Die Welt riportere. Klaus Johannis az egyszerűség kedvéért a németet ajánlotta, majd az identitását firtató kérdésre úgy válaszolt: román állampolgár, és a német etnikai kisebbséghez tartozik.

Arra a kérdésre, hogy miért kapott ekkora bizalmat a románoktól, az új elnök kifejtette: ő egy másfajta politikát ajánlott. Kevesebb botrányt és több megoldást akar, olyan politika a célja, ami egészséges gazdasági növekedést eredményez. „Ehhez egy nagyon egyszerű, de hatékony elv tartozik: mindenki tegyen valamit a hazájáért. Ezt a külföldön élő románok rögtön megértették, hiszen azok az országok, ahol ők élnek, szintén ezt az elvet követik” – mondta Johannis. Ezt a folyamatot én „Románia nyugatosításának nevezem, és ez a diaszpórában már érvényesül” – tette hozzá.

Kitérő választ adott az elnök arra a kérdésre, hogy Moldova Románia része lesz-e. Azt mondta, hogy Moldova is az EU-társulás útjára lépett, és ebben Románia sokat tud tenni Moldováért.

A riporter felvetette, hogy sokan egyfajta „Anti-Orbánnak” látják Johannist. Az elnök cáfolta a felvetést, mondván: biztos benne, hogy jó kapcsolatot tud majd kialakítani a magyar miniszterelnökkel. Magyarországban és Romániában sokkal több a közös, mind az, ami elválaszt minket – tette hozzá Johannis.

Arra a kérdésre, hogy minek örülhetnek eztán a német cégek Romániában, Johannis azt mondta: annak, aminek sok vállalkozás már eddig is örülhetett Nagyszebenben – az átlátható döntéseknek például a közbeszerzések terén. Ezenkívül jogbiztonságot és tervezhetőséget, valamint a pénzügyi jogalkotás terén kevesebb, viszont hosszabb életű szabályt ígért az új román elnök. Ez persze minden cégre vonatkozik, a románokra is – szögezte le.

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
indiáner
2014. november 30. 22:24
Bukarestben bedarálják a fanarióták. Az nem egy határszéli város, az a FŐváros. Két csöcse volt a farkasnak, amit szopott Romolus és Rémus, a románoknak a dákó jutott.
velazkez
2014. november 30. 15:37
Jav : Nagybányán
velazkez
2014. november 30. 15:27
OK. És Magybányán pl. lesznek magyar feliratok??
Akitlosz
2014. november 30. 14:04
Egy elnök minek alacsonyodik le miniszterelnöki szintre? Neki Magyarországon Áder elnök a kollégája, nem pedig a csak egy miniszterelnök Orbán. Na persze tudom, az újságíró hozta elő a témát. --- Moldovának, Romániának jó esélye van rá, hogy egyesüljenek. Az "orosz veszélyre" hivatkozva hajlandó lehet Amerika eltekinteni a határok megváltoztathatatlanságának, amúgy is betarthatatlan és sokszor áthágott elvétől. Ha Ukrajna szétesik, ha Transznyisztria határos lesz Oroszországgal, akkor csatlakozni is fog Oroszországhoz. Ezért a NATO erősíteni akarja a román frontot is, így könnyen lehet, hogy lemondanak Moldova önálló állami létéről, ami amúgy így szembe megy Amerika Európában legyen minél több ország, oszd meg és uralkodj elvével. De történelmi helyzet van, amelyet egy ügyes román politika kihasználhat(na).
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!