Nagy bejelentést tett Varga Mihály: kiderült, hogy ebben a mutatóban Magyarország toronymagasan vezet az Európai Unióban
„Történelmi eredményt ért el az ország” – mondta a pénzügyminiszter.
David Cameron brit miniszterelnök pénteken vázolta az EU-tagállamokból érkezők szociális ellátására vonatkozó szigorúbb szabályokat. Eszerint a külföldiek elhelyezkedési támogatást nem kaphatnak, és ha valaki fél évig nem talált munkát, akkor el kell hagynia az országot. A kormányfő szerint a tagállamok gazdasági fejlettségétől kell függővé tenni a munkaerő szabad áramlását az EU-ban.
Fél év után távozniuk kell Nagy-Britanniából azoknak a külföldi EU-állampolgároknak, akik munkavállalás céljából érkeznek, de nem tudnak elhelyezkedni - mondta pénteken a brit kormányfő.
David Cameron az Európai Unió tagállamaiból betelepedők szociális ellátási szabályozásának szigorítási terveit vázoló beszédében elmondta: a munkavállalásra törekvő külföldi EU-állampolgárok 40 százaléka úgy érkezik Nagy-Britanniába, hogy nincs állásajánlata; ez a legmagasabb arány az Európai Unióban. A jelenlegi rendszerben e külföldi álláskeresők havonta átlagosan 600 font (235 ezer forint) elhelyezkedési támogatásban részesülnek, ezt azonban a szociális ellátás reformjának keretében a brit kormány teljes egészében megvonja. Ha pedig az EU-ból érkező külföldi álláskeresők hat hónap után sem találnak munkát, távozniuk kell Nagy-Britanniából.
A brit kormányfő szerint az Európai Unión belüli szabad munkaerőmozgást a jövőben az egyes tagállamok egymáshoz mért gazdasági fejlettségi szintjétől kell függővé tenni. Mint mondta, London a jövőbeni EU-bővítések során ragaszkodni fog ahhoz, hogy a szabad munkaerőmozgás alapelve mindaddig ne vonatkozzék az új tagországokra, amíg azok gazdaságai nem zárkóznak fel a jelenlegi EU-tagállamok fejlettségi szintjének közelébe. Cameron ezzel gyakorlatilag azt jelentette be, hogy a brit kormány a mostani szabályokban szereplő, legfeljebb hét évi átmeneti időszaknál hosszabb korlátozások lehetővé tételét kívánja.
Alig burkolt utalást tett arra is, hogy ennek hiányában London megvétózhatja a további EU-bővítéseket, mondván: az új tagállamok felvételéhez egyhangú döntés szükséges.