Eszerint a Guy Verhofstadt volt belga kormányfő vezette liberális frakció cseh, portugál, illetve spanyol képviselők csatlakozása után immár 67 EP-képviselővel számolhat a 751 tagú testületben. Az EP legnagyobb frakciójával a következő öt évben is az Európai Néppárt rendelkezik majd, amelyet, ahogy eddig, a balközép, szociáldemokrata Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége követ. A május 22. és 25. között tartott EP-voksoláson megválasztott képviselők ezekben a hetekben alakítanak frakciókat.
E folyamat lezárásának a határideje jövő kedd. Addig kell eldőlnie annak, hogy pontosan hány mandátummal rendelkeznek majd az új összetételű EP-ben egyfelől a nagy, hagyományos európai pártcsaládok - a jobbközép, kereszténydemokrata irányzatú néppártiak, a szocialisták és a liberálisok -, továbbá a zöldek, a konzervatívok, illetve a radikális baloldaliak. Annak is ki kell derülnie június 24-ig, hogy az európai integrációt ellenző populisták miként tudnak frakciókba összeállni.
A frakcióalakítás feltétele 25 képviselő legkevesebb hét tagállamból. Ezt a kritériumot szerdán sikerült teljesíteniük azoknak, akik a brit Függetlenségi Párt, a UKIP körül tömörülnek. A francia Nemzeti Front vezetésével formálódó csoport egyelőre nem tud hét tagországot megjeleníteni.