Băsescu: Nincs párhuzam a Székelyföld és Moldova ügye között

2014. május 18. 17:41

Nem lehet párhuzamot vonni Románia és Moldova közeledése, illetve egyes magyar politikusok „szeparatista törekvései” között – vélekedett Traian Băsescu román államfő vasárnap egy közéleti fórumon egy Székelyfölddel kapcsolatos kérdésre válaszolva.

2014. május 18. 17:41

Az Agerpres hírügynökség szerint Băsescut a védnökségével alakult Népi Mozgalom Alapítvány egy jászvásári (Iasi) rendezvényén kérdezték arról, hogy az általa „második román államként” emlegetett Moldova és Románia közeledése nem erősíti-e fel a székelyföldi autonómiaköveteléseket. Hozzátette: Ukrajnában – a volt Jugoszláviához hasonlóan – a nacionalizmus és a korrupció vezetett oda, hogy polgárai egymást gyilkolják, de Székelyföldön szerinte nincs ok aggodalomra. „Elég gyakran járok Kovászna és Hargita megyébe: az embereknek semmi kedvük a civakodásra, szeparatizmusra, elszigetelődésre. Ezt csak egyes politikusok erőltetik. Ez engem kevésbé aggaszt, azzal együtt, hogy néha zavarni szokott minket az, ahogyan a magyarok nemzeti ünnepeiket ülik” – mutatott rá Băsescu.

A román elnök ezzel szemben Moldováért aggódott, ugyanis szerinte fennáll a veszélye annak, hogy június 27-éig, az Európai Unió és Moldova társulási, illetve szabadkereskedelmi egyezményének megkötéséig Moldova orosz többségű Dnyeszter-menti szakadár területén, vagy a gagauzok (egy török nyelvjárást beszélő ortodox népesség) lakta déli térségében instabillá válik a helyzet.

A gagauzok február elején egy Moldova által illegálisnak minősített népszavazáson elutasították az ország európai uniós csatlakozását, és önrendelkezést követeltek maguknak arra az esetre, ha Moldova egyesülne Romániával. A referendum kiírását Mihail Formuzal, a gagauz autonóm kormányzója egy interjúban azzal indokolta: a gagauzok nem szeretnék, hogy az ő autonómiájuk is eltűnjön, miként eltűnt a romániai magyaroknak 1918-ban megígért autonómia. Formuzal arra utalt, hogy az Erdély és a román királyság egyesülését kimondó 1918-as gyulafehérvári román nemzetgyűlés autonómiát ígért Erdély nemzeti közösségeinek, amit a későbbi román alkotmányok nem szentesítettek.

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Corporate Soldier
2014. május 19. 15:12
Jah, és nem _Erdély_ autonómiáját kell követelni - 65-70%-os román többség mellett annak semmi értelme. Hanem a székelyföldi magyarlakta települések, a Székelyfölddel összefüggő magyarlakta települések, valamint a magyar határ menti magyar többségű sáv _területi_ autonómiáját kell követelni. Az, hogy a két terület egymással nem függ össze, hát istenem.
MZ/X
2014. május 19. 13:04
Én meg nem látok párhuzamot Románia és Európa között...
citizen queen
2014. május 19. 10:51
Érdekes, a nagyságos unió attól nem fosta össze magát, hogy a román elnök Moldováért aggódik, míg Orbán kárpátaljai autonómia kijelentésén napokig rágódott a nemzetközi média. Egyébként a legnagyobb kettősmércés pofátlanság, hogy amíg Moldávia függetlenségét-autonómiáját követelik, addig Erdély autonómiáját megtagadják a románok. És ha az eu ezt hagyja, az meg a pofátlan cinizmus csúcsa.
kispufi
2014. május 19. 09:08
vannak jó területi követelések, meg vannak a rosszak, ugye, baszikám?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!