Szigorítaná a közép-európai bevándorlást a brit kormányfő

2014. január 05. 17:02

David Cameron a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában alig burkoltan az EU további bővítésének brit vétóját is kilátásba helyezte a London által igényelt szigorítások elmaradása esetére.

2014. január 05. 17:02

A konzervatív párti kormányfő szerint az EU-n belüli szabad mozgásnak „vannak jó részei”, számos külföldön élő és dolgozó brit állampolgár is élvezi ennek előnyeit, emellett Nagy-Britanniának is haszna származik a szakképzett külföldi munkaerőből.

Ugyanakkor két „félrecsúszott” eleme is van a korlátozás nélküli munkaerő-áramlásnak. Az egyik az, hogy sokan csak a szociális juttatásokért költöznek más EU-országokba, és ezt meg kell akadályozni, a másik a munkaerő-vándorlás puszta mérete. A közép-európai térségből ugyanis 1,5 millióan érkeztek Nagy-Britanniába. „Ez masszív népvándorlás, és ezért a jelenleginél jobb szabályozásra van szükség” – fogalmazott Cameron.
 
A brit kormányfő szerint ez elérhető, mivel az új tagállamok felvételéhez egyhangú döntésre van szükség a bővítés feltételeiről. Így Nagy-Britanniának lehetősége lesz arra, hogy az új tagok felvétele fejében a jelenleginél „keményebb, robusztusabb” szabályozáshoz ragaszkodjék.
 
A brit miniszterelnök nem erősítette meg, de nem is cáfolta egyértelműen azokat a brit sajtóértesüléseket, amelyek szerint a Konzervatív Párt 75 ezerben szabná meg a külföldi EU-állampolgárok nagy-britanniai bevándorlásának éves kvótáját. Ez az elképzelés a brit kormánykoalíción belül is komoly nézeteltérésekhez vezetett; a kisebbik kormánypárt, a Liberális Demokraták vezető politikusai többször is nyilvánosan szembeszegültek vele: Vince Cable, az üzleti ügyek minisztere a BBC-nek nyilatkozva törvénysértőnek és kivitelezhetetlennek nevezte az EU-állampolgárok betelepülésének számszerű korlátozását.
 
London az ügyben komoly konfliktusba keveredett Andor László foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős EU-biztossal is.
 
A vasárnapi BBC-interjúban David Cameron megerősítette azt a hivatalosan már tavaly bejelentett tervet, amely szerint ha a Konzervatív Párt kormányon marad a 2015-ben esedékes parlamenti választások után, a brit választók 2017 végéig népszavazáson dönthetnek arról, hogy Nagy-Britannia az EU tagja maradjon-e. A kormányfő megerősítette ugyanakkor azt is, hogy addig a brit kormány újratárgyalja viszonyrendszerét az EU-val, erről kell majd dönteniük a szavazóknak.
 
A Mail on Sunday című konzervatív vasárnapi lap megbízásából elvégzett országos közvélemény-kutatás szerint a brit választók 50 százaléka a kilépésre szavazna, és csak 33 százalék voksolna a brit EU-tagság fenntartására. 
 

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2014. január 06. 00:45
Amúgy kár linkelni az MTI-s híreket, mert véletlenül sem a cikkre visz, sohasem.
Akitlosz
2014. január 06. 00:44
A brit kormányfő legfeljebb a nagy-britanniai bevándorlást tudja szigorítani, a közép-európait aztán ugyan nem. Itt nincsen hatalma. Mióta átvette a fidesz az MTI irányítását, azóta olyan stílusban fogalmaznak az MTI-nál, mintha csak egy színvonaltalan bulvárújság lenne.
nyugalmazott tanár
2014. január 05. 21:07
A britek mindig is kirekesztő módon visdelétettek és idegengyűlölők voltak. Rasszizmus dúl a szigeten. Összeverik az utcán az arabokat, zsidókat és cigányokat, vagy akiket annak néznek. Konkrét esetekről tudok, és nem csak az utóbbi évtitzedből, hanem régebbről is.
luga
2014. január 05. 17:19
Csak a gyarmatosítást szeretjük. Mikor jönnek a gyarmatosítottak, azt már nem.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!