Szorosabbra fűznénk biztonságpolitikai kapcsolatunkat Kínával

2013. november 11. 07:54

Biztonságpolitikai párbeszéd elindításáról állapodott meg kínai tárgyalásain Hende Csaba honvédelmi miniszter Csang Van-csuan vezérezredessel, nemzetvédelmi miniszterrel.

2013. november 11. 07:54

A biztonságpolitikai párbeszéd egyértelműen a kétoldalú kapcsolatok új minőségi szintre emelését jelenti, s azzal jár, hogy a magyar és a kínai tárca illetékesei évente rendszeresen eszmét cserélnek, és ismertetik álláspontjukat a nemzetközi biztonságpolitikai kérdésekről – mondta Hende Csaba, hozzátéve, hogy Kínának ilyen jellegű együttműködése mintegy húsz országgal van.

A két tárcavezető tárgyalásán áttekintette a nemzetközi biztonságpolitika aktuális kérdéseit, különös figyelmet fordítva az ázsiai és a csendes-óceáni térségre, ezen belül is Afganisztán és a Koreai-félsziget helyzetére, de szót ejtettek a balkáni stabilizáció kérdéséről is.

A koreai-félsziget és a régió biztonsága tekintetében Kínát nyugtalansággal tölti el a fokozódó feszültség, és e feszültség okaként Észak-Korea nukleáris fegyverkezését jelölte meg a kínai miniszter” – emelte ki Hende Csaba. Mint mondta, a maga részéről beszámolt arról, hogy Afganisztánban, illetve a Balkánon Magyarország milyen létszámú erőket állomásoztat, milyen békeműveletekben vesz rész, amivel kapcsolatban a kínai kollégája elismerését fejezte ki.

A kínai fél felvetette, hogy a nemzetközi békefenntartás területén szeretne elmélyültebb együttműködést Magyarországgal. Kína az utóbbi időben egyre nagyobb szerepet vállal ezekben az ENSZ-missziókban, jóllehet szerepvállalása a nemzetközi közösség megítélése szerint még mindig messze nem arányos a tényleges gazdasági és politikai súlyával” – jegyezte meg Hende Csaba.

A miniszter találkozott Hszü Csi-liang vezérezredessel, a Központi Katonai Bizottság alelnökével is, aki hangoztatta: Kína nem feledkezik meg arról, hogy Magyarország 1949-ben az elsők között ismerte el a Kínai Népköztársaságot, és – mint mondta – a barátság az időközben bekövetkezett politikai változásoktól függetlenül él.

Hende Csaba megköszönte, hogy a két katonai vezető a kommunista párt Pekingben most tartó központi bizottsági ülésen való részvételét megszakítva kerített sort a találkozókra. Egyúttal magyarországi látogatásra hívta meg őket, és ők ezt köszönettel elfogadták. 

A miniszter szombaton Sanghajban az ottani katonai körzet parancsnokának vendége volt, hétfői programjában pedig a pekingi katonai körzetparancsnokság 3. gépesített lövészhadosztályának megtekintése szerepel. Hende Csaba Dél-Koreát, Mongóliát és Kínát érintő távol-keleti körútja végeztével szerdán hazautazik.

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Cassi
2013. november 11. 18:26
Csak egy kicsit turbékolunk a kínai elftársakkal, nem kell ezt túl komolyan venni. Az oroszok a franciáktól vesznek hadihajókat, pedig papíron ők az ellenség. Mindenki tudja, hogy full atomháború nem lesz, ezért lehet szabadon kalandozni jobbra-balra. Ha Kína nagyon meg akarna támadni, akkor megszűnnénk létezni, mielőtt Hende Csaba felvenné a telefont, hogy mi a fasz folyik itt.
Akitlosz
2013. november 11. 14:47
Mivel Magyarország NATO tagállam, így Kínának nincsen oka megbízni benne.
saddlenode
2013. november 11. 11:14
ez egy NATO-tagallamtol azert nemileg sajatos lepes, az ember preferenciaitol függetlenül.
bigyomail
2013. november 11. 10:49
"Mint mondta, a maga részéről beszámolt arról, hogy Afganisztánban, illetve a Balkánon Magyarország milyen létszámú erőket állomásoztat, milyen békeműveletekben vesz rész, amivel kapcsolatban a kínai kollégája elismerését fejezte ki." Mármint, hogy az őrült miniszterünk pontosította a hírszerzési adataikat? Amúgy ez az egész viccnek azért elég durva...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!