A Külügyminisztérium közleményében az áll, hogy tiszteletüket fejezik ki az áldozatok iránt és szolidaritásukat mindazokkal, akik elvesztették szeretteiket „a rettenetes támadásban”. A megemlékezéssel összhangban „megerősítjük elkötelezettségünket a szabadság és a demokrácia értékei iránt, amelyeket a terroristák hiábavalóan próbáltak megsemmisíteni” ‒ írták. Kiemelték: a terrortámadások ‒ „az elkövetők gyáva szándékával ellentétben” ‒ megerősítették a transzatlanti szolidaritást, valamint a terrorizmussal szembeni globális küzdelem melletti eltökéltséget.
A tárcánál hangsúlyozták: a terrorizmus és a támadások mögött álló „tévelygő ideológiák továbbra is veszélyt jelentenek a közösségünkre”. Ennek megfelelően „vállvetve küzdünk transzatlanti szövetségeseinkkel” a világméretű terrorista hálózatokkal szemben. A szövetségesek és partnerek közötti biztonsági együttműködés, valamint a megfelelő eszközök alkalmazása döntő fontosságú a terrorizmussal szembeni közös erőfeszítésekben ‒ mutattak rá.
A közleményben arra is kitértek, hogy ebben a szellemben emlékeznek meg az Egyesült Államok bengázi konzulátusát 2012. szeptember 11-én ért tragédia évfordulójáról is. A támadásban négy amerikai állampolgár, köztük Chris Stevens nagykövet vesztette életét. Az észak-afrikai és közel-keleti térségben az elmúlt időszakban tapasztalható viharos események figyelmeztetésül szolgálnak a transzatlanti közösség minden tagjának ‒ jegyezték meg. Úgy látják, nagyon fontosak a közös értékek előmozdítására tett erőfeszítések a térségben és azon túl, folytatni kell a küzdelmet a terrorista hálózatokkal szemben.
2001. szeptember 11-én történetének legsúlyosabb terrortámadása érte az Egyesült Államokat: New Yorkban két eltérített utasszállító repülőgép csapódott a Világkereskedelmi Központ ikertornyaiba, amelyek egy órával később leomlottak. Egy harmadik eltérített gép Washingtonban az amerikai védelmi minisztériumra zuhant, egy negyedik pedig Pittsburgh közelében zuhant le. A merényletek csaknem 3000 halálos áldozatot követeltek.