CDU/CSU-győzelem, de baloldali többség a német parlamentben

2013. szeptember 23. 08:06

Az Angela Merkel vezette kereszténydemokraták győztek a németországi parlamenti választáson, de nem szereztek abszolút többséget. A baloldali pártoknak, azaz az SPD-nek, a Zöldeknek és a Baloldalnak többsége van a Bundestagban, de se az SPD, se a Zöldek nem akarnak közös kormányzást a kelet-német utódpárttal. Nagykoalíció jöhet.

2013. szeptember 23. 08:06

A hétfő hajnalban kihirdetett előzetes hivatalos végeredmény szerint a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetsége a szavazatok 41,5 százalékát szerezte meg, ez 311 mandátumot jelent a 630 fős Bundestagban. Az abszolút többséghez – 316 mandátumhoz – 42,5 százalék kellett volna. A CDU/CSU 23 éve, 1990 óta a legjobb eredménnyel nyerte meg a választást, a pártszövetség akkor 43,8 százalékot szerzett. A konzervatívok a legutóbbi, 2009-es választáson 33,8 százalékkal végeztek az első helyen, az a második legrosszabb eredmény volt az uniópártok történetében.

A CDU/CSU 2009 óta a liberális Szabad Demokrata Párttal (FDP) kormányzott, amely a vasárnapi választáson 4,8 százalékot szerzett, és így 64 év után kiesett a szövetségi gyűlésből. Az FDP a legtöbb kormányzati tapasztalattal rendelkező német párt, eddig 52 évig volt kormányon, többnyire a konzervatívok koalíciós partnereként, és 2009-ben még rekordnak számító 14,6 százalékot ért el.

A Német Szociáldemokrata Párt (SPD) a szavazatok 25,7 százalékát nyerte el, képviselőcsoportjuk 192 fős lesz. A 150 éve alapított párt javított a négy éve 23 százalékon elért történelmi mélyponthoz képest. A Baloldal 8,6 százalékot szerzett a 2009-es 11,9 százalék után, és 64 képviselőt küldhet a Bundestagba. A Zöldek is gyengültek, a 2009-es 10,7 százalékkal szemben 8,4 százalékos eredményt értek el, ami 63 mandátumot jelent.

Más párt nem lépte át az 5 százalékos bejutási küszöböt. A bejutásra leginkább esélyesnek tartott euroszkeptikus Alternatíva Németországnak (AfD) a szavazatok 4,7 százalékát szerezte meg. Az 5 százalék alatti eredményt elérő pártokra adott szavazatok aránya kiugróan magas, 15,8 százalékos, így rendkívül alacsonyra süllyedt az a szavazatarány, amelyet elérve a konzervatívok abszolút többséget szerezhettek volna (42,5 százalék).

Összesen 44,3 millióan szavaztak, a választási részvételi arány 71,5 százalékos volt, 0,8 százalékponttal emelkedett a 2009-es történelmi mélyponthoz, 70,8 százalékhoz képest.

Az uniópártok vezető testületei hétfőn értékelik a választási eredményeket. Várakozások szerint felkérik a szociáldemokratákat a koalíciós tárgyalások megkezdésére. A CDU/CSU legutóbb a 2005-2009-es ciklusban kormányzott együtt az SPD-vel, a kancellár akkor is Angela Merkel, a CDU elnöke volt. 

Vasárnap Hessenben tartományi választásokat is tartottak. A konzervatív-liberális koalíció elveszítette a többséget a wiesbadeni tartományi gyűlésben, de az FDP az első eredménybecslésekkel szemben mégsem esett ki, az előzetes hivatalos végeredmény szerint a szavazatok 5 százalékát szerezte meg. A CDU 38,3 százalékot, az SPD 30,7 százalékot, a Zöldek 11,1 százalékot, a Baloldal 5,2 százalékot szerzett a tartományi választáson.

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
korona
2013. szeptember 23. 13:12
(adalék a királysághoz) Egyetlen ma regnáló "politikus" sem lehet királyunk. Senki, ezek közül. Egyébként már régóta van jogos örököse a Magyar Trónnak. Az érdeklődők nézzenek utána, hogy ki az.
korona
2013. szeptember 23. 13:07
Orbánra 2014-ben fényes győzelem vár. Minden jel erre utal. Igen, Orbánnak legalább még egy mandátumot adni kell. Igen zűrzavaros ez a jelenlegi rezsim, de nem véletlenül ilyen. Stratégia. Ha jövőre Orbán nem győzne, súlyos korszak elé nézhetünk. Úton a királyság felé: Éljen a Magyar Királyság! (u.i.: Nem! Nem Orbán lesz a király, ezt ő is tudja, de magát, csapatát, csak úgy mentheti meg, ha Magyarországot belevezeti a teljesen jogos királyságba. Ez a biztos mentsvára, és tegyük hozzá: mindannyiunknak is.)
ergé
2013. szeptember 23. 10:44
A CDU negyven százalék fölötti eredménye az adenaueri és kohli arany időket idézi fel a német jobboldal számára. Merkel legyőzte összes pártbeli és más pártokbeli riválisát, a CDU lett az egyértelmű győztes. Sajnálatos, hogy az egyébként nem túl izgalmas német választási kampány után nem született valami meglepő eredmény, például szimpla CDU/CSU-többség a Bundestagban, vagy az újszülött AfD bejutása a parlamentbe, ami felélénkítette volna a régi kerékvágáshoz és bizonyos tabukhoz szokott német közéletet. Most persze a szocdemekkel való nagykoalíció a leginkább várható megoldás. Ez nem okozna különösebb problémát a zseniális hatalomtechnikus Merkelnek (első ciklusában is velük kormányzott); viszont annál nagyobb az SPD dilemmája, hogy bemenjen-e a Merkel uralta koalícióba. Mivel a szélsőballal való koalíció szóba se jöhet, még egy meglepő húzás jöhetne számításba: ha a CDU a Zöldekkel kötne koalíciót. Erre már volt példa alsóbb kormányzati szinteken, és izgalmas fejleménye lenne a német politikának. A CDU a fényes győzelme mellett tehát egyáltalán nincs könnyű helyzetben: a baloldali ellenzéki pártok keményebb feltételeket szabhatnak a koalícióra törekvő CDU-nak.
elfelejtette
2013. szeptember 23. 10:43
Érdekes, hogy négy év alatt a CDU/CSU mennyit javított, és az FDP mennyit rontott az eredményein, miközben koalícióban kormányoztak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!