Az USA jobban beleszólna a palesztin-izraeli tárgyalásokba

2013. szeptember 18. 10:04

A palesztinok szerint válságba jutottak a júliusban felújított palesztin-izraeli béketárgyalások, ezért John Kerry amerikai külügyminiszter áthidaló javaslatokon gondolkodik – írta szerdán az izraeli Háárec című napilap.

2013. szeptember 18. 10:04

Kerry megígérte Mahmúd Abbász palesztin elnöknek tíz nappal ezelőtt tartott londoni találkozójukon, hogy ha továbbra is marad az egy helyben topogás a tárgyalásokon, akkor Amerika aktívabban szól majd bele a megbeszélésekbe – közölte a lappal egy név nélkül megszólaló izraeli vezető.

Kerry vasárnap Jeruzsálemben Benjámin Netanjahu miniszterelnökkel beszélt négyszemközt a palesztin békefolyamatról, de egy izraeli vélemény szerint e folyamatban mindeddig minimális volt az amerikai részvétel, az a találkozók előtti és utáni közlésekre szorítkozott. A Háárec szerint csalódott Martyn Indik is, aki Washington képviselője a tárgyalásokon, és csak a delegációk egyetlen találkozóján vett részt. Az amerikaiak áttörést szeretnének, ezért áthidaló javaslatokat dolgoznak ki.

Utoljára két napja találkoztak a delegációk, Jeruzsálemben tartották hetedik összejövetelüket. A megbeszélésen a felek elhatározták, hogy ezentúl hetente kétszer találkoznak, megvitatják a jövendő Palesztina határait és az izraeli biztonsági követelményeket.

Izrael a palesztin vádak szerint nem hajlandó az 1967-es vonalak alapján rendezni területcserékkel a kérdést, és nem nyújt át részletes tervet a határokról a biztonsági kérdések megvitatása előtt. Jeruzsálem további évekre követeli az izraeli hadsereg állomásozását a Jordán folyó mentén, de a palesztinok nem egyeznek bele az ottani izraeli jelenlétbe. Egy név nélkül nyilatkozó palesztin vezető szerint az izraeli hajthatatlanság miatt „csendes válság” van, amely bármikor zajosan robbanhat.

A delegációk vezetői, Cipi Livni izraeli igazságügy-miniszter és Száeb Erekat palesztin főtárgyaló a jövő héten New-Yorkba utazik, ahol pénteken a közel-keleti rendezés kvartettjének (USA, Oroszország, az EU, és az ENSZ) külügyminisztereivel tárgyalnak. Máfél év után ez lesz az első ilyen magas szinten tartott kvartett-megbeszélés.

Frissítés (10:18):

Az izraeli kormány az utóbbi napokban több intézkedésről döntött a palesztinok gazdasági megsegítése érdekében. Növelték az izraeli munkavállalási engedélyek mennyiségét, így a hivatalosan Izraelben dolgozók száma két év alatt 33 ezerről 48 ezerre nőtt.

Ezen kívül háromezren ideiglenes engedélyt kaptak az olajbogyószüret idejére, 27 ezren pedig Ciszjordániában a telepesek alkalmazásában állnak. A hivatalosan dolgozók mellett legalább 30 ezerre becsülik az izraelieknek engedély nélkül dolgozó palesztinok számát, így összesen mintegy százezer palesztin dolgozik izraeli munkaadóknak.

A kormány a Palesztin Hatóság kérésére naponta két órával megnövelte a Ciszjordániát Jordániával összekötö Allenby hídnál lévő határállomás nyitva tartását. Jeruzsálemben arról is határoztak, hogy évi négymillió köbméterrel megnövelik a palesztinoknak biztosított vízmennyiséget. A Gázai övezetben új csövet fektetnek le, amely majd lehetővé teszi az Izraelből odaszállított vízmennyiség megduplázását, ötmillió köbméterről tízmillió köbméterre.

Hangsúlyozottan Mahmúd Abbász palesztin elnök – és nem a Hamász – kérésére ismét szállíthatnak majd cementet és építési vasanyagot az övezetbe, de csak magánvállalkozások részére. Izrael évek óta tiltotta ezeknek az anyagoknak a beszállítását, mert attól tartott, hogy a Hamász erődítményeinek fejlesztésére használja azokat.

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tóth mária
2013. szeptember 18. 14:06
Kinek, hova kellene elköltözni? akik amúgy már régen otthon vannak, azok szedjék a sárorfájukat? Van itt egy két idióta, az tuti!
egysegelem
2013. szeptember 18. 11:29
Nem tudom mire jo ez a tul sok engedmeny izraeli, felek ennek meg bojtje lesz. Izraelnek fel kellene vetni a palesztinok teljes kitelepiteset Izraelbol, hogy kezdjenek hozzaszokni a gondolathoz, es elszorni oket a kornyezo arab orszagokban. Hosszutavon mindenkinek ez lenne a legjobb.
bookmark
2013. szeptember 18. 10:29
Tegyük fel, hogy Kerry olyat talál mondani a tárgyalásokon, ami nem tetszik az izraeli vezetésnek. Más nap már küldik neki a szobalánynak álcázott pusztítófegyvert és erőszakkal fogják megvádolni, de lehet, hogy kiderül róla, hogy pedofil esetleg iszlamista ügynök. A zsidók meg az USA-ban rögtön nyomást fognak gyakorolni ott ahol tudnak. Tehát nem fog olyat mondani. Másért meg minek megy oda? Úgy ítéli talán meg, hogy az arab tavasz következtében az erőviszonyok úgy változtak meg, hogy most már a palesztinokra bármit rá lehet erőltetni?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!