Államalkotók

2013. augusztus 14. 15:33

Az elmúlt hetekben viszonylag sokszor szembejött velem a Szlovákia jelenéért és múltjáért folytatott kommunikációs harc.

2013. augusztus 14. 15:33
Ravasz Ábel

Nem tagadom, hogy ez a kifejezés irritál engem, hiszen nagyon világos, hogy az állam ilyen megnevezése pont azt az államalkotó nemzetet távolítja el a névből, amelyhez én például tartozom, és amelyen keresztül viszonyt ápolok ehhez a múltbeli államhoz. De épp ez az, azaz a viszony ápolása az, amivel szlovák barátaim érvelni szoktak akkor, amikor konfrontálom őket azzal, hogy számomra az Uhorsko elfogadhatatlan mint szóhasználat. Az ő magyarázatuk szerint azért használatos az Uhorsko szó a szlovákban, hogy ezzel kifejezze azt, hogy nem csak a magyarok, de a szlovákok és egyéb nemzetiségek közös állama is volt a Magyar Királyság. A közös történelem és állam kifejezésére pedig a »magyar« szótól semlegesített Uhorsko kifejezés alkalmas. Ha ez nekem nem jó – így ők –, akkor én vagyok az, aki a kisebbségeket megpróbálja kiszorítani a közös »uhorszkói« történelemből. (…)

A másik kifejezés, amivel foglalkozni akarok, a Felvidék szó. Véletlenül sem vállalnék egy etimológiai elemzést, e helyütt csupán annyit említenék, hogy a kifejezés Trianon előtt elsősorban az északi megyéket, utána elsősorban a létrejövő Csehszlovákia egykor a magyar állam által birtokolt részét, legfrissebben pedig néhányak számára a magyarok által lakott szlovákiai területet jelöli. A Felvidék szó nagy csaták színtere: a magyar politikai jobb (határon innen és túl) úgy tesz, mintha ez a szó egy bejáratott kifejezés lenne, Erdély és Kárpátalja analógiájára, és a felvidéki magyar kifejezést ajánlja a szlovákiai magyar helyett. Saját felméréseink szerint viszont ma magát a szlovákiai magyaroknak csak mintegy 5%-a nevezi meg így – ez egy töredék, zömében a magyarországi média által informált, új identitásukat betanult személyekről van szó.

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ZolieM
2013. augusztus 14. 19:47
Azért is nevetséges a tótok erőlködése, mert rajtuk, meg egy-két másik utódállamon kívül sehol sem ismerik ezt az idióta (tudathasadásos) névváltogatósdit. Magyarország neve az összes jelentős világnyelvben ugyanúgy hangzik, legyen szó a 10., 15. vagy a 21. századról: Hungary, Ungarn stb., nézzenek bele bátran bármilyen angol vagy német stb. történelmi atlaszba, tanulmányba. Gondolom maguk sem gondolnák komolyan, hogy több száz év nyugati történelemkönyvét átírják a kedvükért. Ennyi erővel más országokat át lehetett volna nevezni valami más névre, amikor elveszítették nemzetiségek lakta területeik zömét (pl. az 1919 utáni Ausztria, az 1945 utáni Lengyelország).
Akitlosz
2013. augusztus 14. 18:21
A közös történelemhez képest egészen más történelmet oktatnak a kettő országban, mindkettő egyszerre nem lehet igaz. A kölcsönös megértés kizárt. --- A Felvidék manapság egész Szlovákiát jelenti.
1234
2013. augusztus 14. 16:24
Felesleges szóhalmozás az egész, természetesen a szlovák kvázi mindenféle belemagyarázások is. Szójáték azoknak, akik ebből az értelmezési harcból élnel (piócáskodnak). Uhorsko = Magyar Királyság, ezen felesleges filóznia a félművelt kvázi értelmetlenségieknek. Ugyanúgy ahogy Bohemia = Cseh Királyság. Pont. Felvidék relatíve újkori, mivelhogy nagyon idegesek lennének egyesek, például Ravasz úr is, ha régi történelmi Felső-Magyarország (akár Horné-Uhorsko szlovák nyelvű változatában) alakjában használnánk. )és akkor még nem beszéltünk arról, hogy persze a Kisalföldnek soha semmi köze nem volt semmiféle "feslő" vidéknek) Ezért keletkezett a Felvidék, ennek a változó, most Szlovákia területnek, a magyar népi megnevezése. Pont. Persze az újbeszéd urai, a korrektség szent diktátuma alatt a nyelvet (is) ellenőrzésük alá akarják vonni és mindenfélét belemagyarázni, elsősorban saját paranoiás pihent agyuk szerint. Mentsük meg a nyelvünk és identitásunk szabadságát a Ravasz Ábel féle értelmezési és belemagyarázási diktátumoktól!!! Mindenki azt mond amit akar. Ábel pihentagyú amatőr tudománytalan hülyeségei csak hozzájárulnak a gyűlöletlegendák burjánzásához. Stop.
mustarharmas
2013. augusztus 14. 16:16
Ne ragozzuk.. Uhorsko nem létezett a középkorban, ellenben Magyarország, vagy Magyar Királyság igen. A középkori Angliát sem fishandchipscountry-nak nevezzük, csak azért, hogy a walesi, skót angol, viking, szász etnikai közösséget kihangsúlyozhassuk. A szlovákoknak azért kell Uhorsko, mert dúl bennük a kisebbrendűségi érzés. A Felvidék pedig Felvidék. Ez a neve, mit csináljunk...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!