Robban-e a puliszka?
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
Az ideiglenes államfő reméli, hogy az alkotmánybíróság érvényesíti a vasárnapi népszavazás eredményét és megállapítja, hogy a választók leváltották Basescut.
Crin Antonescu ideiglenes államfő keddi nyilatkozatában kijelentette: a választók valójában leváltották Traian Basescut, de a döntés az alkotmánybíróság kezében van. Hozzátette, bármi is lenne az alkotmánybíróság döntése, azt mindenképpen tiszteletben tartja, de szerinte a taláros testületnek mérlegelnie kell, hogy a valóságot, vagy a bürokráciát helyezi előtérbe. Az ideiglenes államfő arra utalt, hogy a 18 millió román választópolgár közül mintegy hárommillióan kivándoroltak, így szerinte nem egyértelmű, mekkora kell legyen a részvétel ahhoz, hogy a referendumot érvényesnek nyilvánítsák. Szerinte Basescu megkímélhette volna az alkotmánybírákat ettől a „nehéz” döntéstől, hiszen akit ötmillió-kétszázezer szavazattal választottak meg, annak le kellene mondania, amikor hét és fél millió választó a távozását kéri.
Antonescu szerint Basescu már nem lesz elnök, még ha vissza is tér az elnöki hivatalba, mert a legitimitását végképp elvesztette. Az ideiglenes államfő azonban reményét fejezte ki, hogy az alkotmánybíróság az alkotmány szellemében, „igazságos” döntést hoz és érvényessé nyilvánítja a vasárnapi népszavazás eredményét, amelyen a választók 88 százaléka Basescu leváltására adta voksát, miközben a felfüggesztett elnök hívei bojkottálták a referendumot. Az ideiglenes államfő kitérő választ adott arra az újságírói kérdésre, hogy – korábbi ígéretéhez híven – valóban visszavonul-e a politikai pályától, ha Basescu visszatér az elnöki hivatalba.
A felfüggesztett államfő leváltásáról rendezett vasárnapi referendumon a szavazásra jogosultak 46 százaléka járult az urnákhoz. Az alkotmánybíróság korábbi döntése értelmében a referendum akkor érvényes, ha azon a választók több mint fele részt vesz. Miután a részvétel elmaradt ettől a küszöbtől, az államfő leváltását kezdeményező kormánypártok politikusai kedden a népszámlálási adatokkal próbáltak érvelni a referendum érvényesítése mellett. A tavalyi összeírásból kiderült, hogy Romániában valójában csak 19 millió állandó lakos és legfeljebb 16 millió szavazópolgár él. Ha ez utóbbit vennék alapul, akkor a vasárnap leadott nyolc és fél millió szavazat elegendő lenne a referendum érvényesítéséhez.