Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Tusnádfürdőn a Bálványosi Nyári Szabadegyetem zárónapján tartott előadásában elemezte az európai gazdaság válság kialakulásának okait és következményeit, valamint kitért az Európai Unió intézményrendszerének működésére is – derül ki a hvg tudósításából.
A politikus kijelentette: „Európa holdkóros módon a saját vesztébe tántorog. Átrendeződnek az erőviszonyok, de a fejünkben is átrendeződik a világról alkotott elképzelés. Egész történelmünket is új, korábban nem ismert nézőpontokból kezdjük tanulmányozni”. Orbán Viktor ezzel kapcsolatban azt is leszögezte, hogy „az európai válság Brüsszel válsága, és Brüsszel az akadálya annak, hogy megtaláljuk a megoldást a nemzeti bajok kezelésére”. Ezzel kapcsolatban a kormányfő azon közgazdászokkal ért egyet, akik szerint az Európai Unió brüsszeli intézményei képtelenek radikális döntések meghozatalára.
A gazdasági válság Orbán szerint nem nevezhető világméretű krízisnek, hiszen Európa recessziója mellett Ázsia, Dél-Amerika vagy Afrika fejlődése figyelhető meg. Orbán Viktor úgy véli: „A mostani válság oka, hogy Európa ma is a második világháború árnyékában él, mindentől fél, amiről azt hiszi, hogy okozója volt a két világháborúnak”. A kontinens ma emiatt fél a nacionalizmustól és a nemzetállamoktól is – tette hozzá a miniszterelnök.
A válságkezelésben Orbán Közép-Európát egyértelműen sikeresebbnek látja a nyugat-európai országoknál, hiszen azok a válság kitörésekor tetemes adósságot halmoztak fel. „2009 után mi is bajba kerültünk: 80 százalék fölé ugrott az államadósság, most már az alatt van. Nyugaton 90 környékén, amiről sokan úgy tartják, önerőből innen nincs visszaút” – szólt hazánkról a kormányfő.
A fenti jelenség a miniszterelnök értelmezésében egyúttal azt is jelenti, hogy – a rendszerváltás időszakától eltérően – immár nincs nyugati sikerrecept, tehát „nekünk kell beazonosítanunk a problémáinkat, de nem hihetjük azt, hogy onnan átültetve bizonyos dolgokat megváltozik az életünk. És ezt én szabadságnak tartom” – szögezte le a politikus.
Orbán Viktor Tusványoson mindazonáltal óva intett Nyugat-Európa megtagadásától is. „Egy kontinensen vagyunk, egy hajóban evezünk, ezért azok a gondolatok, miszerint kívánatos lenne, hogy szétessen az eurózóna, teljes ellentétesek a nemzeti érdekeknek. Nekünk az az érdekünk, hogy a nyugat kezelni tudja válságát és egész Európa kilábaljon a bajból. Csak azt kell megérteni, hogy másképpen lehet ezt véghezvinni Nyugat-Európában, és másképpen Közép-Európában” - fejtegette.