Kevesebb mint egy hete bocsátotta próbaútra történetének első anyahajóját Kína, amely új helyzetet és hosszú távon új erőviszonyokat teremthet a térségben. Az alkalomból kifolyólag Vietnam vezetése az Egyesült Államok legnagyobb és legmodernebb repülőgép-hordozó anyahajóját fogadta látogatóként az ország déli partjainál.
Kína mintegy tíz év alatt faragott működőképes anyahajót abból a félkész szovjet vázból, amelyet még 1998-ban vásárolt meg Ukrajnától. Az anyahajó a kínai tengeri befolyás új jelképévé válhat, és azt üzeni Délkelet-Ázsiának, hogy az ország nem fél erővel támogatni politikai céljait, vagyis a Dél-kínai-tenger birtoklását.
A Kínát, Vietnamot, Malajziát és a Fülöp-szigeteket magában foglaló délkelet-ázsiai tűzfészekben az utóbbi években folyamatosan nőtt a feszültség, és mindegyik állam rohamos fegyverkezésbe kezdett. A konfliktusba az USA akkor lépett be, amikor 2010-ben Hillary Clinton külügyminiszter közölte, hogy az Egyesült Államoknak nemzeti érdeke a szabad hajózás fenntartása a Dél-kínai-tengeren. Elemzők szerint az első kínai anyahajó és az első, még valószínűleg korlátozott álcázó képességekkel rendelkező lopakodók csak a kezdetet jelentik Kína tanulási folyamatában, ugyanakkor egyértelműen mutatják, hogy milyen babérokra tör az ország a következő évtizedekben.