Pusztító földrengés Japánban

2011. március 11. 09:40

Elérte a Richter-skála szerinti 8,9-es értéket a földrengés erőssége Japánban. A szigetországban évek óta nem volt ilyen hatalmas erősségű földmozgás, a csendes-óceáni térségben cunamiriadót rendeltek el. Szakértők szerint a hullámok a tízméteres magasságot is elérhetik. A földrengés epicentruma 400 kilométerre volt a fővárostól.

2011. március 11. 09:40

Hatalmas földrengés rázta meg Japán északi partvidékét pénteken, a rengések erőssége elérte a Richter-skála szerinti 8,9-es értéket. Tokióban is megremegtek a házak, sokan megsebesültek, Fukusima prefektúrában nyolc ember eltűnt egy földcsuszamlás után.

A földrengés epicentruma 400 kilométerre volt a fővárostól, szakértők szerint évek óta nem volt ilyen erős földrengés Japánban. Az ország kiadta a legsúlyosabb cunamifigyelmeztetését, amelyet kiterjesztettek Indonéziára, a Fülöp-szigetekre és Oroszország partvidékére is, de riadót adtak ki több csendes-óceáni szigeten, Guamon, a Marshall-szigeteken, Pápua-Új Guineán, Naurun, Mikronéziában és Hawaiion is. Az első, hétméteres hullámok elérték Fukusima partjait: szakértők szerint a hullámok a tízméteres magasságot is elérhetik.

Frissítés

A japán hatóságok tájékoztatása alapján legalább 60 ember halt meg a pusztító természeti katasztrófa során. A Sendai-környéki földrengés egy 2100 kilométeres partszakaszt érintett, ahol városok és falvak sokasága károsodott.

A földrengés hatására egy kisebb cunami időközben elérte Indonézia partjait, ám a 10 centiméteres szárazföldi hatás egyelőre nem jelent komoly kockázatot. A Sulawesi és Maluku szigeteken tapasztalt jelenség miatt, ugyanakkor Indonéziában cunamikészültséget rendeltek el. Japánban már 10 méteres cunamiról beszélhetünk.

A földrengés hatása elért egy atomerőművet a tokiói körzetben, így annak működését le kellett állítani. Az erőmű hűtési rendszere is károsodott: a hűtésért felelős dízelmotorokat le kellett állítani. Mivel a hűtés a nukleáris energia előállításának igen fontos feltétele, így a reaktorok egyelőre nem üzemelnek.

A földrengés epicentrumához közel eső Miyagi körzetben is automatikusan leállt három reaktor a Tohoku Electric Power Co. atomerőművében. Az erőmű biztonsági rendszere folyamatos felügyelet alatt áll, a többi reaktor megszakítás nélkül dolgozik.

Frissítés

A japán hatóságok nukleáris olvadásra számítanak az Okuma városához közeli Fukushima Daichii atomerőmű esetében - írja a Stratfor Global Intelligence. A japán Jiji Press értesüléseire hivatkozva állítják: a tegnapi földrengés után néhány üzemanyagpálcát levegő ért, miután a nukleáris reaktor vize elpárolgott. Az erőművet üzemeltető Tokyo Electric Power Co. szerint a vízszintet folyamatosan fenntartják és hisznek a nukleáris katasztrófa elkerülésében. Amennyiben az üzemanyagpálcák vagy a reaktor magja károsodik, akkor ez lesz az első ilyen jellegű katasztrófa Csernobil óta.

Frissítés

A Stratfor információi alapján a Fukushima Daichii atomerőműben szombaton robbanás történt. A robbanás jelen állás szerint nukleáris olvadáshoz vezet. A nukleáris olvadás nem feltétlenül jelent nukleáris katasztrófát: amennyiben a rektormag héja ép marad, akkor nem történik nagyobb baleset. A robbanás azt jelentheti, hogy a hűtési rendszert nem sikerült stabilizálni, így az olvadási reakció valószínűleg megkezdődik. Ez a Stratfor szerint sokkal komolyabb krízist okozhat, mint amit a japán hatóságok kommunikáltak.

Frissítés

Edani Jukio, a japán kormány szóvivője bejelentette: a Fukoshima atomerőmű hűtését tengervízzel próbálják megoldani. A reaktor belsejének tengervízzel való feltöltése a nyomás csökkentésére és a hűtésre egyaránt szolgál. A szóvivő szerint a sugárzás erőssége nem tér el jelentősen a robbanás előtt tapasztalttól.

Összesen 70 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rjúgakuszei
2011. március 13. 07:26
Max. 190 ember kaphatott sugárfertőzést Fukusimában 最大190人被曝可能性 (Jomiuri Simbun III.13.)
blogen
2011. március 13. 05:09
Átlagéletkor: neolitikum: 25 év róma: 30 év középkor: 30 év újkor: 40 év XX. század első fele: 45 év atomkor: 70 év fölött
honphibu
2011. március 12. 23:11
Elképedve olvasom a kommenteket.... sehol egy Gyurcsány?
predator
2011. március 12. 22:10
Az atomerőművekről meg annyit,hogy én maximálisan támogatom őket. Persze mivel én nem lakom tőle túl messze,így lehet mondani,hogy könnyen beszél aki rögtön elpárolog és nem kell sugárbetegséget átéljen. De eddig nem találtak még ki olyan, alapvetően igen környezetkímélő(ha normálisan bánnak vele) energiatermelőt ami ilyen nagy tömegben,és folyamatosan tudna termelni. Ha nincs baleset akkor az atomerőmű egyáltalán nem szennyezi a környezetet,főleg ha például egy szénerőműhöz hasonlítjuk... A szélenergia kétségtelenül környezetkímélő,akár a nap. De abból sok szélkerék kell sok helyre,és főleg szél vagy nagyon sok napsütés a napenergiához. Valamint még egy előnye van az atomerőműnek. Pakson több mint 3000 ember dolgozik,kiváló munkahelyteremtő,és arra most óriási szükség van. Épp ezért remélhetőleg mielőbb bővítik, de már nagyobb kapacitású,modernebb orosz VVER blokkokkal.A földrengésvédelem Pakson is meg van oldva,de remélem sosem fogjuk megtapasztalni,hogy mit kezd egy 8,9-es erejű rengéssel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!