Átmeneti kormány Líbiában

2011. február 27. 10:55

Átmeneti kormányt alakított Moammer el-Kadhafi líbiai elnök ellenzéke az ország keleti részén fekvő, a tüntetők kezén lévő Bengázi városban, és az ideiglenes kabinetet azonnal támogatásáról biztosította Líbia washingtoni nagykövete és ENSZ-beli hivatalos képviselője. Tony Blair sajtóértesülések szerint NATO-beavatkozással fenyegette Kadhafit, ha nem távozik a hatalomból.

2011. február 27. 10:55

Az átmeneti kormány megalakulását Musztafa Muhammed Abdel Dzsalil volt líbiai igazságügyi miniszter jelentette be a Kurina című, Bengáziban kiadott újság internetes felületén szombaton késő este megjelent nyilatkozatában. A volt tárcavezető közölte, hogy az átmeneti kormány a keleti térség átmeneti vezetőinek találkozója alkalmával alakult meg Bengáziban, s összetételét vasárnap hozzák nyilvánosságra a Kadhafi elleni lázadás kiindulópontjául szolgáló kikötővárosban. Dzsalil hangsúlyozta, hogy Líbiának egységes országnak kell maradnia. „Líbia szabad, s fővárosa Tripoli” - szögezte a politikus, aki igazságügyi miniszter volt Kadhafi kormányában, de hétfőn lemondott, tiltakozva a hatóságok által alkalmazott túlzott erőszak ellen. Dzsalil hangsúlyozta, hogy a Bengáziban megalakult kabinet nem teszi felelőssé Kadhafi törzsét az emberi veszteségekért, és az országban történt bűncselekményeket kizárólag Moammer el-Kadhafi terhére rója.

Az átmeneti kormányt azonnal támogatásáról biztosította Ali Audzsali, Líbia washingtoni nagykövete, aki már korábban lemondott arról, hogy a Kadhafi-rendszert képviselje az Egyesült Államokban. Kisvártatva Ibrahim Dabbasi, Líbia ENSZ-nagykövete közölte, hogy elvben támogatja az ideiglenes kabinetet, de az ENSZ-küldöttség több információt próbál beszerezni a Dzsalil-kabinetről.

Barack Obama amerikai elnök kijelentette szombaton, hogy Moammer el-Kadhafi líbiai vezetőnek most kell távoznia a hatalomból, mert elvesztette legitimitását. A Fehér Ház közleménye szerint az amerikai elnök Angela Merkel német kancellárral folytatott telefonbeszélgetéskor mondta ezt. „Ha egy ország vezetője csak a népével szembeni tömeges erőszak alkalmazásával tud hatalmon maradni, akkor elvesztette legitimitását, és azt kell tennie, ami jó országának, vagyis most kell távoznia” - mondta Obama. A Sky News hírtelevízió úgy értesült, hogy Tony Blair volt brit miniszterelnök - aki jelenleg az ENSZ, az Európai Unió, az Egyesült Államok és Oroszország közös közel-keleti békemegbízottja - pénteken beszélt telefonon Kadhafival, s arra figyelmeztette őt, hogy utolsó esélye van a líbiai helyzet békés rendezésére. Hozzátette, hogy amennyiben Kadhafi nem él ezzel a lehetőséggel, és nem rendezi békés úton nézeteltéréseit ellenlábasaival, akkor a NATO beavatkozhat Líbiában.

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bini
2011. február 27. 23:04
Azért nem kellene a "müvelt nyugatnak" eljátszani azt amit velünk és más keleteuropai országokkal az orosz birodalom eljátszott, hogy egy bábkormány mögé áll azonnal és nem hadja a népnek, hogy eldöntse, hogy mit akar. Nátóval fenyegetözés még eléri azt, hogy a keleti és nyugati meg a déli törzsek kibékülnek és közös ellenségként fogják kezelni az USA.-t, amihez Blair miatt még az EU.-t is, akivel azért normálisabb kapcsolata van az arab világnak. Ha nagyon beavatkoznak még Kathaffy malmára hajtják a vízet. Ezzel a zárolással és BT határozattal meg eljátszák a Saddám effektust, főleg, hogy a családtagokat belekeverik a dologba. Ezzel csak mégnagyobb ellenszenvet fognak kivivni és minden jószándék dugába döl. Putyin és a török ME is fígyelmeztetett, hogy ovatosan a beavatkozással és szankcíókkal és főleg a nyugati demokrácia eröltetett véghezvitelével, mert más az arab kultura és hagyomány, s soha nem érik el célukat. Gondolom, hogy tudják miről beszélnek.
wartog
2011. február 27. 17:59
gusztustalan, hogy máris megy a helyezkedés.Meg hogy bejelentették, hogy amennyiben az olajkitermelésben fennakadás lesz, úgy beavatkoznak.Hát mi ez, ha nem nyílt intervenció.Mégis kié az olaj? Nem Líbiáé?
Peter252
2011. február 27. 13:02
Ami szinte biztos, semmiféle külső, Nato egyéb beavatkozás nem lesz,..ez csak retorika. Ami viszont aggasztó, hogy gyakorlatilag kettészakadt az ország, keletet a felkelők uralják, de az látszik, hogy Tripolit és a nyugati részt Kadhafi, akinek ott elég sok híve van még és mellette áll a hadsereg, és a felkelők Tripolit nem tudják bevenni, tehát Kadhafi is még ki tudja meddig marad, az ország két részre szakadt, polgárháború lesz, ki tudja meddig... Az ENSZ szankciók pedig szerintem nem nagyon izgatják Kadhafit. Ami a legnagyobb baj, az olajár emelkedni fog, itthon pedig a benzin 4-500 forintig, amibe még belegondolni is rossz.
MOPO3OB
2011. február 27. 12:06
Ha ilyen előzményei lettek volna az Iraki háborúnak, akkor talán hihetőbb lett volna, hogy a nép érdekében demokráciát visz az nyugati hadsereg és nem csak egyszerűen az olajért mennek. Líbia legnagyobb baja az, hogy líbiai nemzet mint olyan nem létezik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!