Olaszország forr a dühtől: szigorítások jönnek az illegális migránsok ellen!
Az új törvénycsomag szigorítja a családegyesítést és a civil szervezetek tengeri tevékenységét.
Mubarak elnök péntek éjjeli tévébeszédében bejelentette, meneszti a kormányt, amely szombat délben le is mondott. Pénteken óriási, hetvenezres tömeg vonult utcára Egyiptomban az elnök távozását követelve. Eddig 74-en haltak meg a tüntetések során.
Legalább 74 ember veszítette életét Egyiptomban a Hoszni Mubarak elnök lemondását követelő, napok óta tartó tüntetések során, jelentette a Reuters szombaton egészségügyi, kórházi forrásokra és szemtanúk adataira hivatkozva. Hoszni Mubarak egyiptomi elnöknek távoznia kell - ezt már Mohammed el-Baradei ellenzéki vezető jelentette ki, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség volt főigazgatója szombaton, a France 24 műholdas televíziónak nyilatkozva.
Hoszni Mubarak egyiptomi elnök péntek éjjeli tévébeszédében biztosította az egyiptomiakat, hogy tud a problémáikról. „Szerinte az, hogy ezek a tüntetések megtörténhettek, jelzi, hogy Egyiptom szabad ország. Reformokat ígér, nyitást és modernizációt, a munkanélküliség csökkentését, az oktatás, egészségügy és a lakhatás javítását. Kéri a tiltakozókat, hogy ne folytassák a rombolást, és ne keverjék össze a szabadságot a káosszal és pusztítással. Azt mondja, a történelemben sokszor előfordult, hogy az ilyen lázadásokból nem demokrácia lett, hanem pusztulás és szenvedés. Szerinte az egyiptomiak többségét félelemmel tölti el, ami történik. Bejelentette, hogy meneszti a kormányt, holnap új kormányt fog kinevezni” - írja az Index.
Az egyiptomiaknak ez úgy tűnik, nem elég: nekik nem a szombat délben lemondott kormánnyal, hanem az elnökkel és az általuk korruptnak tartott rendszerrel van problémájuk. A híradások szerint többezren gyülekeznek különböző egyiptomi városokban, a péntekihez hasonló óriásdemonstrációk délután háromkor kezdődnek majd.
Péntekig a következők történtek:
Minden eddiginél nagyobb kormányellenes tüntetések kezdődtek a pénteki ima után Egyiptomban. Már nemcsak Kairóban, Alexandriában és Szuezben, hanem más városokban is ezrek vonultak utcára. Meg nem erősített források szerint hetvenezren is az utcán lehetnek a fővárosban. A Facebookon többen is azt írják, hogy a rendőrök gumilövedékkel is lövik a tüntetőket. Értesülések szerint Szuezben és Kairóban is van halálos áldozata a gumilövedékeknek, írja az Index.
A Telegraph szerint a tüntetők több helyen kormányzati épületeket és a rendőrörsöket gyújtottak fel, Mubarak-ellenes jelszavakat skandálnak, de többen az Egyesült Államokat is hibáztatták, amiért harminc éven át támogatta Mubarak hatalmát. A Guardiannak biztonsági források azt állították, hogy házi őrizetbe helyezték Mohamed el-Baradeit, az ellenzék egyik vezéralakját. A tüntetés Facebook oldala szerint ugyanakkor több városban a rendőrök nem szálltak szembe a tüntetőkkel, egyes helyeken még csatlakoztak is hozzájuk. Ezt azonban hivatalos hírügynökségek nem erősítették meg.
Port Saidból és Damiettából is nagyobb tüntetésekről érkeztek hírek, több ezren vonultak utcára, tüntetések kezdődtek Luxorban és Ismailiában is. Az al-Dzsazíra egyes forrásai szerint negyvenezer tüntető támadta meg Manszurában a kormánypárt épületeit, ugyanakkor ezt a hatalams tömeget nem erősítették meg a televíziónak.
Az egyiptomi kormányzat helyi idő szerint este hattól (magyar idő szerint öttől) másnap reggel 7 óráig kijárási tilalmat rendelt el Kairóban, Alexandriában és Szuezben, de ettől nincs kevesebb tüntetőt az utcákon. Az al-Dzsazíra képei szerint páncélosokkal katonák jelentek meg az utcákon, de egyelőre nem avatkoztak be. A tévé szerint Mubarak arra kérte a hadsereget, hogy a rendőrség mellett biztosítsa az utcákat. Feltehetően a katonák segítségével léptetik életbe a kijárási tilalmat.