Aggodalom Párizsban: terrorcselekmény miatt elítélt francia állampolgárok vettek részt a szíriai hatalomátvételben
Becslések szerint mintegy száz beazonosított személyről van szó.
Indít is eljárást Franciaország ellen az Európai Bizottság, meg nem is. A romák kitoloncolása miatt nem vonják felelősségre az országot, viszont ha a jelenlegi helyzet nem változik, akkor két hét múlva a személyek szabad mozgásának garantálása végett eljárás indulhat a franciák ellen.
Az Európai Bizottság több mint három és fél órás vita után egyfajta sajátosan kezelte a francia romaügyet. Eszerint nem indul eljárás Franciaország ellen a romák diszkriminálása miatt. A bizottság tudomásul vette Franciaország magyarázatát és azt a tényt, hogy a romákat név szerint említő korábbi titkos körlevelet visszavonták, módosították.
Ugyanakkor Viviane Reding biztosasszony kilátásba helyezte, hogy két hét múlva eljárás indul Franciaországgal szemben egy 2004-es, a személyek unión belüli szabad mozgását garantáló direktíva megsértése, illetve nem kellő alkalmazása miatt. Sok olyan szabály van, amit még a franciák sem ültettek át a saját nemzeti jogrendjükbe, és ezek sérültek ebben az esetben. Az EB most úgy döntött, hogy egy figyelmeztető levelet küld a francia kormánynak, és ha két héten belül nem érkezik kielégítő válasz, akkor ezen direktíva megsértése miatt indít eljárást Franciaország ellen.
Korábban brüsszeli diplomaták azt mondták - Viviane Reding igazságügyi EU-biztos korábban hangoztatott álláspontjával ellentétben - mégsem indítanak kötelezettségszegési eljárást Párizs ellen a helyváltoztatás szabadságának megsértése címén a romák kitoloncolása miatt. A testület további tájékoztatást kér a francia kormánytól, hogy meg tudják ítélni, jogszerűek-e a kitoloncolások.