Dopeman kontra Molnár Áron noÁr, választás a háború árnyékában, gazdasági szankciók, március 15. – megjelent a Mandiner!

2022. március 10. 13:19

Mit gondol az elmúlt tizenkét évről Pityinger László Dopeman és Molnár Áron noÁr? Hogy látja az amerikai egyetemek helyzetét Peter Boghossian filozófus? Mi motiválja a lengyelek mindenkinél keményvonalasabb oroszpolitikáját? Gazdasági szankciók, NATO-kötelezettségek, Mezei Dániel publicisztika és a Duna Művészegyüttes – megjelent a Mandiner!

2022. március 10. 13:19

Hogyan segíthetünk a háborús helyzetben? Jól vezeti-e a kormány az országot? Van-e lmbtqi-lobbi? Mekkora probléma a korrupció? Pityinger László Dopeman és Molnár Áron, a noÁr mozgalom alapítója vitázott Orbánról, Putyinról és az ország helyzetéről.

„Ennyire hatékony miniszterelnöke még nem volt hazánknak” – fogalmaz Dopeman, Molnár Áron pedig arról beszélt: „Orbánék Európa második legkorruptabb rendszerét tartják fenn”.

„Miközben aggódunk szabadságharcos nemzetünk sokat szenvedett részéért, kitárjuk a karunkat és a szívünket a menekülők előtt, legyenek bármilyen nemzetiségűek”– írja vezércikkünkben, az Első karakterben Vágvölgyi Gergely a magyarok elmúlt napokban tanúsított magatartásáról. 

Közélet

Az orosz–ukrán háború jelentősen átírta a kampány forgatókönyvét. A pártoknak tisztázniuk kell, hogy válsághelyzetben ki jelenthet stabilitást az országnak. Milyen következményei lehetnek az Ukrajnában zajló harcoknak a magyar belpolitikában? Közélet rovatunkban elemzésünket olvashatják a témában. 

Nem vagyok konzervatív, de vallom, hogy szellemi sokszínűségre van szükség a felsőoktatásban – mondja Peter Boghossian. A világhírű filozófussal a Mathias Corvinus Collegium nemzetközi konferenciáján beszélgettünk szólásszabadságról, az egyetemeken uralkodó félelem légköréről és magyarországi tapasztalatairól.

„Az emberek egész egyszerűen baloldalinak hazudják magukat” – hangsúlyozza interjúnkban.

Kovács Attila, az Alapjogokért Központ EU-s műhelyének projektvezetője az orosz-ukrán háború európai következményeiről ír véleménycikkében.

L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója a háború kapcsán és március 15-re emlékezve ír a sajtószabadság helyzetéről.

„Jelenleg akár az amerikai, akár a nyugat-európai, akár az orosz sajtót böngésszük, úgy érezzük, folyamatosan propagandának vagyunk kitéve” – írja publicisztikájában. 

Külhon & Külföld

Életveszély Kijevben, behívófrász Kárpátalján – több mint százezer ukrán és magyar menekült már északkeleti határunkon át a biztonságos Magyarországra, hogy mentsék, ami menthető – külhon rovatunkban Kijevtől Budapestig követtük az útjukat.

Mi motiválja a lengyelek mindenkinél keményvonalasabb oroszpolitikáját, amely az ukrajnai háborúban is megmutatkozik? Külföld rovatunkban polonistákkal beszélgettünk északi barátaink történelmi érzékenységeiről és geopolitikai törekvéseiről. 

Amilyen határozottan indult, olyan lendülettel lett kénytelen az alapoktól újragondolni szinte minden, kül- , energia- és védelempolitikáról alkotott elképzelését német kormánykoalíció – összefoglaltuk, hogyan hatott az Olaf Scholz vezette balliberális kabinetre a háború.

Mit hozott Putyin huszohárom éve? Egy látványos infografikán mutatjuk be az orosz elnök regnálása alatti eredményeket. 

Bendarzsevszkij Anton, a Danube Institute kutatási igazgatója publicisztikájában a háborús helyzetet elemezve mutat rá arra: „stratégiai érdekünk, hogy a független Ukrajna fennmaradjon”. 

Precedens & Makronóm

Még a NATO-tagállamok is saját a felelősségükre cselekednek, a szövetség által nyújtott védelem pedig korántsem feltétlen vagy automatikus – Precedens rovatunkban bemutatjuk, pontosan mivel is jár a tagság a NATO-ban.

„A helyzet súlyossága és az új globális rend körvonalai, amelyeket a konfliktus felrajzol, jól megmutatják, mennyire hasztalan és jelentéktelen kérdések kötötték le eddig az Európai Unió figyelmét” – írja Rodrigo Ballester, az MCC Európai Tanulmányok Központjának vezetője publicisztikájában.

Oroszország elérte, hogy az egész világ gazdasági háborút hirdessen ellene – Makronóm rovatunkban összeszedtük az eddig bejelentett szankciókat és várható hatásaikat. 

Sport

Sport rovatunkban Mezei Dániel, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem kommunikációs vezetője értékeli az orosz-ukrán konfliktus sportvilágban kifejtett hatásait.

„A politikamentes sport egy idea, amit meg kell óvni” – hívja fel a figyelmet. 

Meta, Élet és Utolsó figyelmeztetés

A Homo sapiens korai közösségeiben még alig fordult elő békétlenség. Mi változott a pleisztocén óta? Egyrészt csillagközi méreteket öltött az egyenlőtlenség, másrészt a modern élet leszoktatott minket az együttműködés mindennapos gyakorlásáról – figyelmeztet Kim Sterelny ausztrál filozófus, akinek a könyvét Böszörményi Nagy Gergely ajánlja a héten.

A Feminens oldalán Gali Ritát ismerhetik meg, aki társaival együtt a fogyatékkal élő emberek életkörülményeit és hétköznapjait igyekszik szebbé tenni a Tordasi Műhelyben.

A Tudomány kisrovatban az 1848-ban felállított hadseregünkről olvashatnak. 

Folyamatosan igyekszünk költészetet alkotni a néptáncból a színpadon, a szó nemes értelmében – mondja Juhász Zsolt. A hatvanöt éves Duna Művészegyüttes művészeti vezetőjével, a Nemzeti Kulturális Alap Táncművészet Kollégiumának kurátorával, a Magyar Táncművészek Szövetségének elnökségi tagjával beszélgettünk.

A rovatban a Marseille északi része, valamint a Menekülés című filmről olvashatnak kritikát, a tárcát Győrffy Ákos írta. 

A lapot záró Utolsó figyelmeztetés rovatban Nagy Koppány Zsolt az életünket eluraló cinizmusról ír. 

 

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Brandon the great Negro
2022. március 10. 14:40
Áron és az a bizonyos 15 perc hírnév.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!