„Nem lesz Polexit”: Kaczynski szerint Lengyelország jövője az EU-ban van

2021. szeptember 15. 22:50

Korábban a PiS több vezetője is kemény kijelentéseket tett Brüsszellel kapcsolatban a jogállamiságról és a kisebbségi jogokról szóló vitákban.

2021. szeptember 15. 22:50

A lengyel kormánypárt vezetője kijelentette, hogy nem lesz „Polexit”, és az ország jövője az Európai Unióban van. Jaroslaw Kaczynski ugyanakkor figyelmeztette az EU–t, hogy Lengyelország „szuverén” ország akar maradni. Kaczynskit, aki a kormányzó konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt vezetője, Lengyelország legerősebb politikusának tartják.

A PAP állami hírügynökségnek adott interjújában megismételte, hogy „az EU beavatkozásának Lengyelország belügyeibe be kell fejeződnie”, de az ország nem hagyja el az uniót. 

Nyilatkozatát az ellenzéki politikusok vádjaira reagálva tette, miszerint Lengyelország vezetése ki akarja vinni az országot az EU-ból.

Korábban a PiS több vezetője is kemény kijelentéseket tett Brüsszellel kapcsolatban a jogállamiságról és kisebbségi jogokról szóló vitákban. Néhány lengyel politikai megfigyelő attól tart, hogy az EU-ra vonatkozó kemény megjegyzések az EU-ból való kilépés útjára állíthatják az országot.

Kaczynski ugyanakkor azt mondta a PAP-nak, hogy Lengyelország – ahol az uniós tagság támogatottsága nagyon magas, több. mint 80%-os – nem fog távozni a szövetségből.

– fogalmazott Kaczynski, aki egyúttal miniszterelnök-helyettes is. „Egyértelműen az Európai Unióban látjuk Lengyelország jövőjét” – tette hozzá. Varsó és Brüsszel kapcsolata különösen feszült lett az elmúlt napokban, miután Lengyelország azzal vádolta meg az EU-t, hogy megsérti szuverenitását azáltal, hogy ellenzi az ország igazságszolgáltatási rendszerének a kormány által bevezetett változtatásait.

A hónap elején a kormány „zsarolással” vádolta az uniós végrehajtó hatalmat, miután a Bizottság azt javasolta, hogy az EU tartsa vissza a járvány utáni helyreállításhoz szükséges közösségi forrásokat, amennyiben Varsó nem fogadja el az uniós jog elsőbbségét. Kaczynski ekkor azzal érvelt, hogy a jogállamiság kizárólag a tagállamok felelősségi területe.

A PiS vezetője azt is elmondta a PAP-nak, hogy szerinte nem egyenlő bánásmódban részesülnek az uniós tagállamok.

„Azt akarjuk, hogy a szerződésekben leírtakat nagyon szigorúan tartsák be” – mondta Kaczynski. Az EU ezzel szemben azzal érvel, hogy mivel a blokk jogrendje integrált, elengedhetetlen, hogy az egyes tagállamok bíróságainak függetlensége védelmet élvezzen.

Kaczynski kijelentette: a lengyel kormánypárt megpróbálja felülbírálni a szenátus döntését a vitatott médiatörvényről.

A törvénytervezet kritikusai úgy vélik, a kormány el akarja hallgattatni Lengyelországban a nemzetközi médiát, köztük az amerikai tulajdonú TVN-csatornát, amely bírálja a kormányt. A Jog és Igazságosság azonban úgy látja, hogy nemzetbiztonsági kérdés annak megakadályozása, hogy külső szervek befolyásolhassák a közvéleményt Lengyelországban.

A lengyel szenátus a múlt héten elutasította a törvényjavaslatot, de nincs hatalma a jogszabályok teljes leállítására, mivel most a törvény visszatér a parlament alsóházába. Andrzej Duda lengyel elnök azonban már jelezte, hogy jelenlegi formájában nem írja alá a törvényt.

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pelso j.
2021. szeptember 16. 04:26
Felháborító, hogy a lengyel haver, az egységes és sziklaszilárd v4 tagjaként világosan állást foglal az EU tagság mellett. Legalább azzal a pár fideszes szócsővel egyeztetett volna, akik nemrég nagy arccal a kilépést feszegették.
sorivo4
2021. szeptember 16. 02:03
Legalább a Polexit lehetőségét ne dobják el, ami kiszolgáltatottá teszi őket. Azt kezdjék csak el tervezni. Legfeljebb soha nem lépik meg. De mindig legyenek rá felkészülve. Mert az tárgyalási pozíció. Azt szépen dolgozzák csak ki, és mondják is, hogy dolgoznak rajta.
sorivo4
2021. szeptember 16. 02:02
Milyen jövője van ebben az EU-ban?
pandalala
2021. szeptember 15. 23:33
Na, majd megláttyukoljuk h meg lehet-e az EU-t reformálni. Szkeptikus vagyok. Majdnem annyira mint a legtöbb todományosan oltásszkeptikus tudományos fórumozó! :-DD
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!