Krisztusiak, utasok, jólelkek – Így olvasunk mi

2021. augusztus 30. 11:21

Vian, Brecht, Dosztojevszkij... következnek Ádám Rebeka Nóra kedvenc könyvei a Mandiner új sorozatában!

2021. augusztus 30. 11:21
null
Ádám Rebeka Nóra

A Mandiner hetilap most következő, századik lapszáma alkalmából különleges tartalmakkal készülünk az olvasók számára. A napokban szerzőink ajánlják tíz kedvenc könyvüket olvasóinknak – szívből ajánljuk, böngésszék, kommentálják, csevegjünk róluk, s várjuk olvasóink könyves listáit is!

Az összes könyvajánló ezen a linken keresztül érhető el (minden nap újabb listák érkeznek majd).

 

***

ÁDÁM REBEKA NÓRA

Fjodor M. Dosztojevszkij: A félkegyelmű
Történet a gyermekien tiszta – szinte krisztusi vonásokkal felruházott – Miskin hercegről. De vajon milyen az, ha valaki tényleg krisztusi módon próbál élni a XIX. század orosz valóságában? (Vagy akár napjainkban...)

Boris Vian: Tajtékos napok
Ennek a könyvnek olyan erőteljes atmoszférája van, hogy szinte teljesen mindegy, miről szól. A történet egyébként egészen egyszerű: szerelem és halál. De az a szürreális hangulat... mintha egy Dalí-festményt olvasna az ember. Hatalmas élmény!

Bereményi Géza: Magyar Copperfield
Bereményi életrajzi regénye. Két nap alatt faltam be a 650 oldalt. Utána egy hétig úgy éltem, mintha az ő emlékei az én emlékeim volnának. Ijesztő volt, de a könyv remek.

Bertolt Brecht: A szecsuáni jólélek
Egészen egyszerű, mégis máig megválaszolatlan kérdések: mit jelent jónak lenni? Ki a jó ember? „Régi parancsotok, hogy jó legyek és mégis éljek, kettőbe hasított, mint a villám!” – fakad ki az isteneknek Sen Te, a történet főszereplője, akit mindenki kihasznál, lehúz és becsap a jó szíve miatt. Amikor rájön, hogy élősködnek rajta, saját nagybátyjának adja ki magát, hogy könyörtelenül rendet tegyen. Sen Te karakteríve különösen szép!

gróf Bánffy Miklós: Erdélyi történet
Egy abszolút hiteles trilógia az erdélyi és magyarországi arisztokráciáról és a nagy háború előtti magyar társadalomról. Külön méltatást érdemel a regény elképesztő nyelvi gazdagsága.

Popper Péter: Az Istennel sakkozás kockázata
Minden napra egy rövid tanmese és elmélkedés. „A lényeg túl van a szavakkal elmondhatón.”

Pokol Béla: A mesterséges intelligencia társadalma
Ez a könyv megkerülhetetlen, az életünket közvetlenül is érintő kérdéseket feszeget: vajon a mesterséges intelligencia fejlődése hogyan hat majd a társadalomra, s vajon milyen mélyen alakítja majd át a ma létező struktúrákat?

Szerb Antal: Utas és holdvilág
Mintha pont rólad szólna, igaz? Meg rólam is. És róla is. Mondják, a jó könyvek egyik ismérve, hogy úgy érezzük, nekünk vagy épp rólunk szólnak. Ha ez így van, akkor ez egy nagyon-nagyon jó könyv.

Federico García Lorca: Bernarda Alba háza
Ízig-vérig a nők drámája. Az apa halála után Bernarda Alba nyolc évre elzárkózik a külvilágtól öt lányával és az anyjával. Ebben a fojtogató légkörben próbál egyre erősebben utat törni magának az életvágy.

A Biblia
Jaj, hát én ismerem a Bibliát – mondta már sokszor sok ember. Aztán nem is biztos, hogy igaz volt. Én is sokszor mondtam anno, tán igaz sem volt. Viszont, amióta rendszeresen olvasom, értő figyelemmel, az egyik kedvenc könyvem lett, amit mindenhová magammal viszek. Egy állandó igazodási pont a folyton változó világban.

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
matykox
2021. augusztus 30. 15:29
Igényes ember ez a nő! Mellette az intelligenciája is a helyén van - egyebekre meg nincs rálátásom :-)
annamanna
2021. augusztus 30. 15:11
"A Biblia" Köszönöm szépen az ajánlását. A többi talán fölösleges is, addig, amíg a Szentírás a ajánlások utolsó helyére még éppen becsusszan..... és ez nem Ádám Rebeka Nóra hibája. Semmivel nem állunk jobban a középkornál. Hiába érhető el könnyedén a Biblia, láthatóan alig olvasta az emberek pár százaléka. Miközben (mondjuk a magyarok) kb fele meg van győződve róla, hogy ő "keresztény", itt a mandineren egy kezemen meg tudom számolni azokat, akiknek a kommentjein látszik, hogy olvasták a Szentírást. Talán nem is az egész Bibliát kellene ajánlani, csak legalább egyetlen evangéliumot, mert még annak az átrágása is kásahegynek tűnik a legtöbb ember számára. Ez itt a legeslegrövidebb evangélium, Márk evangéliuma, hat különböző, szabadon választható fordítás szerint: https://szentiras.hu/SZIT/mk Természetesen megértem, miért nem népszerű. A Biblia népszerűtlenségének oka, hogy túlságosan megrázó, felzaklató, az embert olyan szinten szembesíti magával és "kényszeríti" az élete gyökeres megváltoztatására, amihez legföljebb a Mátrix-beli Morpheus szerepe hasonlítható. A Biblia legnyilvánvalóbb üzenete az, hogy ember, változtasd meg élted. Nem élhetsz tovább úgy, mint eddig! Zsid 4,12 Mert az Istennek beszéde élő és ható, és élesebb minden kétélű fegyvernél, és elhat a szívnek és léleknek, az ízeknek és a velőknek megoszlásáig, és megítéli a gondolatokat és a szívnek indulatait.
amaurote
2021. augusztus 30. 14:20
állami krisztus
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!