A Berlin és Budapest közötti komplex kommunikációs csatornák

2020. december 17. 12:25

Magyarország és Németország kapcsolatai évek óta bonyolultak – a gazdaság terén jók, politikailag feszültséggel telítettek.

2020. december 17. 12:25
Boris Kálnoky
Boris Kálnoky

„Annál inkább fontos a két kormány közötti közvetlen és precíz kommunikáció, hogy a konfliktuspotenciál a tényleges érdekellentétekre korlátozódjon, és ne terheljék félreértések. Ilyenek azonban mindig adódnak.

A jogállamiságról folytatott vita 2011 és 2013 között, a »Soros-ellenes kampány« körüli felhajtás 2018-ban, amelyet 2019-ben a »Juncker-ellenes kampány« követett, és végül a magyarországi „veszélyhelyzet” kiváltotta nyugtalanság a pandémia kezdetén 2020-ban mind megterhelték a kétoldalú kapcsolatokat, részben azért, mert a Berlin és Budapest közötti kommunikáció nem működött optimálisan. Biztos jele annak, hogy a felek nem értik meg egymást kifogástalanul, ha az illetékes politikusok az újságírókat kérdezik arról, hogy tulajdonképpen mi is történik.

Normális körülmények között az ilyen kommunikációs folyamatok a mindenkori nagykövetségeken keresztül zajlanak, ám a német–magyar kapcsolati háló szokatlanul komplex. A budapesti német nagykövetség évek óta messze nem játszik olyan fontos szerepet, mint némely más országban. Ehelyett a CDU-közeli Konrad Adenauer Alapítvány (KAS) nemrég nyugdíjba vonult vezetője, Frank Spengler alatt jelentős híddá fejlődött Berlin és Budapest között.

Hogy csak egy példát említsünk: az Orbán-kormány első éveiben, amikor a sajtóban nagy felháborodást keltett az új médiatörvény és az akkori igazságügyi reform, a KAS a magyar félnek azt tanácsolta, hogy sokkal gyorsabban készüljenek el a törvényszövegeik német és angol fordításai, hogy az értelmezési problémákat jobban tudják kezelni. Ma ez a norma.”

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rajgy
2020. december 17. 16:14
A német médiának népnevelő feladata is van. Igyekeznek a "nacionalista" magyar nép ELLEN nevelni. A Kálnoky tett magyar állampolgársági esküt, de azért belül német maradt.
nempolitizálok
2020. december 17. 13:56
Nincs semmi baj a németekkel, a németeket jelenleg leuraló zsidó háttérhatalommal vannak gondok, ők ugyanazt a Szovjetúniót akarják, amitől nemrég szabadultunk, csak még keményebb uralommal. Az oroszok ügyeltek arra, hogy ne legyenek szabad választások, ne legyen a társadalmi kommunikáció szintjén szólásszabadság, de nem vándoroltattak be senkit és azt sem várták el, hogy ezt az egészet köszönjük meg nekik, legalábbis a nép szintjén, mert a komancsok szakmai kötelessége volt a hálálkodás a Nagy Szovjetúnió felé, amelyet az ünnepeken rendszeresen meg is tettek. Azt pedig pláne nem hazudták, hogy milyen jól jártunk az orosz megszállással, mert az olcsó gáz és olaj, itt viszont azt is elvárják, hogy a piacunk lerablása és eluralása miatt kiesett jövedelmünk pótlására biztosított kompenzációért cserébe legyünk nagyon-nagyon hálásak és a 2004-ben aláírt csatlakozási szerződést tekintsük egy olyan alapnak, amihez a németek és franciák bármilyen további pontokat is fűzhetnek érdekeik szerint. Az ostoba libsik (akik sok esetben a volt kommunisták) pedig még követelik is, hogy a magyar kormány ne teremtsen feszültséget, írjon alá bármit. Aztán csodálkozik, ha lehazaárulózzák. Bianco szerződés tényét elfogadni eleve hazaárulás.
Mich
2020. december 17. 13:54
Bezzeg a Nagy Szemkilövetővel és Tolvajjal milyen jók voltak Merkel és Németország kapcsolatai...
szürkeSzarvas
2020. december 17. 13:37
A szerencsétlen németek a "háttérzsidók" sajtója és prése alatt élnek-ami önmagágában problémaforrás. HA NEM LENNE-,a kapcsolat az utolsó töltényig együtt harcoló testvérek kapcsolata lehetne..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!