Schmidt Mária, gendervita, jobboldali jövőképek, ellenzéki kétségfrontok – itt az új Mandiner!

2020. november 12. 08:55

Mit gondol az újra fellángoló kultúrharcokról Schmidt Mária? Mi a konfliktus tárgya és tétje a gendervitákban? Mi vár a konzervatívokra az új évtizedben? Nemzetközi jobboldali véleményvezérek, ellenzéki kétségfrontok, lengyel abortusztörvény és Agócs Gergely – megjelent az új Mandiner hetilap!

2020. november 12. 08:55
null

Itt a nagy gendervita! Hogyan hat a kiskorúakra, ha egy mesében a királyfi homoszexuális? Támogatná-e a Liberálisok elnöke, hogy nemátalakító műtétnek vesse alá magát a gyermeke? Mi a baja a Mi Hazánk politikusának a Budapest Pride-dal? E heti lapszámunkban interjút olvashatnak Bősz Anett-tel és Dúró Dórával, akikkel többek között könyvdarálásról, transzneműségről és normalitásról beszélgettünk. „Nincs még egy olyan esemény, amelyet valamennyi nagykövetség és annyi cégvezető támogatna, mint a Budapest Pride-ot” – hangsúlyozza Dúró Dóra, aki szerint a környezeti hatásoknak igenis van befolyásoló szerepük abban, hogy valaki homoszexuális lesz-e. 

Bősz Anett ugyanakkor úgy látja, hogy „a transzneműség nem döntés kérdése”. „A történelem során voltak olyan indián törzsek, amelyek akár tíz nemet megkülönböztettek egymástól” – hívja fel a figyelmet.

A témával kapcsolatban egy könyvrecenziót is olvashatna, az Alapjogokért Központ kiadásában megjelent Marguerite A. Peeters-kötetről.

Vezércikkünket, az Első karaktert Szilvas Gergely jegyzi, aki az amerikai elnökválasztás, a lengyelországi abortuszviták és tüntetések tükrében elmélkedik arról, hogy merre veszi az irányt a jobboldal szerte a nyugati világban.

Közélet

Szétesőben az ellenzéki együttműködés az önkormányzatokban: a baloldali belvitákból a Demokratikus Koalíció és a Momentum országos ambíciói rajzolódnak ki. Úgy tudjuk, Egerben Fekete-Győr Andrásék állhatnak az összefogást elhagyók mögött, a fővárosban pedig inkább Gyurcsány Ferenc az úr. Közélet rovatunkban összeszedtük a legnagyobb konfliktusokat. 

„Az SZFE-ügy állatorvosi ló, egy jól körülhatárolható érdekcsoport akciósorozata, amely nem igazán érdekli az embereket” – véli Schmidt Mária. A történész szerint az utcára vonuló tiltakozók féltik kiváltságos helyzetüket, és erejüket csupán a belterjességük adja. A Terror Háza Múzeum főigazgatóját a színházi szakma belvillongásai mellett az újonnan megnyílt Kertész Imre Intézetről is kérdeztük. 

„Bárki lesz is a jogi eljárások lezárultával az elnök, hatalmas elégedetlenségi hullám fog végigsöpörni az Egyesült Államokon” – írja Törcsi Péter, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója, aki publicisztikájában az amerikai elnökválasztásait tanulságait is levonja. 

Lánczi András filozófus írásában arra mutat rá, hogy a progresszív dogmával ellentétben nem csak az számít, amit az ember hoz létre, és az élhető jövő szempontjából igenis szükség van a múltra.

Külföld

Merre tovább, jobboldal? Külföld rovatunkban a Mathias Corvinus Collegium együttműködésével ismert nemzetközi konzervatív gondolkodókat, közéleti személyiségeket kérdeztünk arról, milyen állapotban van most a jobboldal, és milyen kihívásokkal kell megküzdenie a továbbiakban. 

Interjút készítettünk Dennis Prager amerikai konzervatív véleményvezérrel, akivel az elnökválasztásról, a jobb- és a baloldal konfliktusáról, a rend és a káosz küzdelméről beszélgettünk. „A baloldal retteg attól, hogy az emberek konzervatívokat hallgassanak” – fogalmaz interjúnkban a  nézők százmillióit elérő PragerU videóoldal alapítója.

Thierry Baudet holland politikus, a Fórum a Demokráciáért párt alapítója véleménycikkében az utóbbi hetek terrortámadásaira reflektálva teszi fel a kérdést: ha Európa kellő szigorral tud fellépni a koronavírussal szemben, akkor miért nem lehet hasonló lépéseket tenni az iszlamizmus vírusa ellen is?

Körkérdést intéztünk a konzervatív mozgalom nemzetközi képviselőihez – mások mellett R. R. Reno-hou, az amerikai First Things folyóirat szerkesztőjéhez, Boris Kálnokyhoz, a Die Welt és a Die Presse újságírójához, a budapesti MCC Média Iskolájának vezetőjéhez –, hogy milyen évtizedet jósolnak a jobboldal számára. Egy dolog biztos: a régi vágású konzervativizmus ideje lejáróban van – az új jobboldal viszont a Nyugat vezető kreatív erejévé válhat. 

Precedens & Makronóm

Precedens rovatunkban a lengyel abortuszvita jogi hátterével foglalkoztunk.

Vajon mi történne, ha itthon hasonló választási csalásra utaló események történnének, mint az USA-ban? Orbán Balázs, a Miniszterelnökség miniszterhelyettese szerint hiába működik tankönyvszerűen a hatalmi ágak szétválasztása az Egyesült Államokban, ha mikroszinten ilyen könnyen kijátszható a rendszer. „És hiába támadják hazánkat tankönyvszerűen a politikai ellenfelek, ha az Orbán-kormány mögötti társadalmi támogatottság és a választási szervek profizmusa mind a mai napig nem kérdőjelezhető meg” – hívja fel a figyelmet.

Októberben friss adatokat publikált az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat. Ebből kiderül, hogy a magyar gazdaság tavaly visszaelőzte a szlovákot a gazdasági növekedés mutatóit tekintve – rácáfolva a liberális közgazdászok prognózisaira. Makronóm rovatunkban Magyarország közép-európai helyzetét elemezzük.

Meta, Élet és Utolsó figyelmeztetés

Böszörményi Nagy Gergely ezen a héten Chris Fenton amerikai filmes Feeding the Dragon című könyvét ajánlja, aki szerint a globalizmusban a hipokrízisnek sincsenek határai: miközben a kulturális elit a demokrácia és a haladás nevében főszerepet vállal a nyugati országokban zajló kultúrharcban, lelkifurdalás nélkül üzletel Kínával. 

A Feminens oldalán Rosenstein Tímea cukrászt ismerhetik meg. 

Tudomány kisrovatunkban az áltudományok kritikusára, a napokban elhunyt James Randira emlékezünk.

„Miért éppen én?” – mindannyian ismerjük a klasszikust kérdést, ám Máthé Zsuzsa szerint a „miértek” helyett keressünk valódi megoldást életünk nehezen cipelhető gondjaira.

„A régi identitások helyére a márkaidentitások léptek, és miközben azt gondoljuk, felszabadultunk a „földtúrás” kötöttségei alól, valójában láthatatlan hálózatoktól függünk” – mondja Élet rovatunkban az etnográfus-népzenész Agócs Gergely, aki szerint magaskultúrát kiegészíti a hagyományos kultúra, közös ellentétük pedig a szórakoztatóipar. 

A rovat tárcáját Száraz Miklós György írta.

A lapot záró Utolsó figyelmeztetés rovatban Ókovács Szilveszter, az Opera főigazgatója lábadozó koronavírusos betegként szólít fel mindenkit a maszkhasználatra, hangsúlyozva: „Hordani kell ezt a nyavalyát – hogy ne hordjuk azt a nyavalyát”.

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
egyvilág
2020. november 13. 19:44
Egy alapfokú gender összefoglaló: https://egyvilag.hu/temakep/050.shtml
kunfia
2020. november 12. 13:26
De ki vitázik a genderen,Orbán? Orbánon,és az agyhalott hívein kívül kit érdekel a téma? Ó dehogy,Orbánt sem,de ha nem erről megy az értelmetlen hablaty,akkor az agyhalott hívek majd a járványkezeléssel lennének elfoglalva,onnan meg már egy kis lépés a vezér felelősségének fölvetése.Attól meg irtózik...
schwach
2020. november 12. 11:09
én csak azt nem értem, hogy tud ez a nő együtt élni Gerő Andrással?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!