Kásler Miklós szerint át kell gondolni az egészségügy struktúráját

2020. május 20. 13:25

Sikeres volt a védekezés első szakasza, fokozatosan visszaállhat az egészségügy a járvány előtti munkamenetre.

2020. május 20. 13:25

A koronavírus-járvány elleni védekezés első szakaszát Magyarország sikeresen zárta le, így a következő lépésekben – a készenléti állapot fenntartása mellett – fokozatosan, megfontoltan visszaállhat az egészségügy a járvány előtti munkamenetre. Erről az emberi erőforrások minisztere beszélt szerdán, Budapesten.

Kásler Miklós az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben tett látogatása után újságírók előtt azt mondta, a járvány során sok tapasztalatot szereztünk, azonban „át kell gondolnunk viszonyunkat a különböző betegségekhez, át kell gondolni a magyar egészségügyi struktúráját, az országos intézetek, egyetemek és a megyei kórházak szerepét”.

A miniszter hozzátette: a kormány új egészségkultúrát hirdetett, ahol az öt nemzeti program új szemléletet ad, amit a struktúrának is követnie kell. Felidézte, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) január 24-én hívta fel az országok figyelmét egy esetleges világjárványra, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és háttérintézményei pedig azonnal megkezdték a járványhelyzetben alkalmazandó eljárásrendek kidolgozását. Hozzátette, a többi európai országot megelőzve január 31-én megalakult a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs, és a védekezés időben meghozott intézkedései hatékonynak bizonyultak. Magyarország a többi európai országhoz képest ezen lépések megtételében 2-3 héttel előbbre tartott – emelte ki.

A miniszter beszélt arról is, hogy a sikeres járványügyi védekezésnek köszönhetően fokozatosan visszarendeződik az egészségügy ellátás; a kórházi kezelésre szoruló koronavírusos betegek ellátását centralizálják, először nyolc kiemelt budapesti, majd végül a Dél-pesti Centrumkórház (Szent László kórház) és az Országos Korányi és Pulmonológiai Intézetbe. Elmondta, az országban jelenleg 41 kórházban ápolnak koronavírus-fertőzött betegeket, és 15 olyan intézmény van, ahol csak néhány embert. A centralizáció egyik oka, hogy megakadályozzák a lehetséges gócpontok kialakulását, valamint, hogy azokban az intézményekben kezeljék ezeket a betegeket, ahol a legnagyobb a gyógyítási tapasztalat ezen a téren, és rendelkezésre áll a megfelelő megelőző terápia, így növelve a gyógyulás esélyét.

Kásler Miklós szerint a koronavírus-járvány elleni védekezés első szakaszát Magyarország sikeresen zárta, ami egyebek között köszönhető az orvosoknak és a szakdolgozóknak. Egyben nagyrabecsülését fejezte ki az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetnek, ahol a legtöbb koronavírus-fertőzöttet kezelték. Kovács Gábor, a Korányi intézet főigazgatója arról beszélt, hogy az intézményt első között jelölték ki a koronavírusos-betegek kezelésére. Az intézet évtizedek óta a különböző tüdőbetegségek kezelésének központja. Közölte, a Budapest és Budakeszi határában lévő intézmény két pavilonját alakították át a koronavírus-betegek biztonságos fogadására és gyógyítására, ehhez a kezdetektől rendelkezésre álltak a védőfelszerelések, és egyetlen egészségügyi dolgozó sem fertőződött meg az elmúlt két hónap során. Jelenleg 52 koronavírus-fertőzöttet kezelnek a Korányi intézetben.

(MTI)

Összesen 131 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Illieral
2020. május 21. 07:36
Nyilván változtatni kell az egészségügyön és nem csak több pénz kell bele, hanem racionálisabb felhasználás jobb szervezés. De az elmúlt 30 évben itt még senkinek nem sikerült eredményt elérnie.
Menhetten
2020. május 20. 19:40
Arcátlanul hazudik Kásler. Pontosan azt adta utasításba, hogy ki kell üríteni az ágyak jelentős részét. Két igazgatót pedig azért rúgott ki, mert ezt nem hajtották végre. Egyébként meg nem becsüljük túl a képességeit: a miniszteri kinevezése előtti meghallgatását követően is világos volt, hogy alkalmatlan. Ezt azóta naponta bizonyítja. Az elmúlt 10 év szimbóluma ennek az embernek az ámokfutása. A végső felelősség pedig ezért Orbánt terheli.
barnabibambi
2020. május 20. 19:01
Bizonyos szempontok szerint Káslernak igaza van az EÜ intézményekkel kapcsolatba! Túl sok és elavult órisi fenntartási összegekbe kerülő kórházak vannak főképpen Budapesten de vidéken is. Budapesten elég lenne 1 db központi teljeskörű ellátást biztosító kórház, mint Bécsbe.Megszünne az orvos és ápoló hiány! A Kórházak szervezeti működési hiányosságai miatt túl sok olyan beteg is kórházban van akinél ez nem indokolt,ezek egy része hálapénzes privát betege valakinek és az EÜ kassza terhére kap ellátást! Ezek miat a betolt betegek miatt és a pénzes boríték okán óriási ak a várakozási listák.Ez mesterséges jövedelem kiegészítés és kevés köze van a gyógyításhoz.Még egy sarkalatos pontja van az EÜ-nek ez pedig a gyógyszerek,és egyszerhasználatos eszközök körűli korrupció.Mert a gyógyszer és segédeszközöket forgalmazók szinte megveszik a döntéshozó beszerzőket és a gyógyszereket javalló orvosokat.Az egyszer használatos eszközök ésszerű arányára is oda kellene figyelni ,mivel sok kórház alig használja a sterilizáló berendezéseket! A kórházi fertőzések zóme higéniai szabályok megsértése miatt katasztrófális mértékben megemelkedett.Pl. pár évvel ezelőtt egy év alatt caca 35 ezer beteg hunyt el orvosi műhibák és kórházi fertőzések miatt.A sürgősségi beteg ellátás szintén ezer sebből vérzik.Meglehetősen furcsa hogy a nővérkék kódex alapján döntenek a sűrgös beavatkozásra váró betegek sorrendjén.Nos a nővérke nem orvos ,egy orvos eltudja dönteni a fontossági sorrendet.Persze ezekért a döntésekért vállalni kell a felelősséget.Nos a hálapénz elfogadása bűncselekmény,tehát nincs helye az EÜ-be,viszont megkell fizetni az orvosokat és az EÜ- személyzetet,ha ez megvalósul akkor lehet követelni és fegyelmet tartani.Az nem járható út hogy öntjük a pénzt az EÜ-be és nem arra fordítják amire adtuk,hanemmagán zsebekbe vándorol.A fenti sok negatív után még is az a véleményem hogy az orvosok és az ápolók emberfeletti kockázatok mellett is nagyon jól dolgoznak és le a kalappal előttük.Tehát megbecsülésük ,megfizetésük mindenképpen szükséges mert a 24. órában vagyunk.
Akitlosz
2020. május 20. 17:07
"át kell gondolnunk viszonyunkat a különböző betegségekhez, át kell gondolni a magyar egészségügyi struktúráját, az országos intézetek, egyetemek és a megyei kórházak szerepét". Az a megyei kórházak szerepe, hogy legalább egy nyamvadt szakrendelés legyen a megyében. Azt tessék megszervezni, hogy a szakrendelések ne 3-6 hónap múlvára adjanak időpontot, hanem belátható időtávon belül! Erre egyedül csak a fogászat volt képes, ameddig nem volt járvány.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!