Lapátra akarnak tenni a válság miatt. Mit tehetek?

2020. április 02. 08:15

A felmondással kapcsolatos tudnivalókat a Hargittay és Tóth ügyvédi iroda munkajogászai foglalták össze.

2020. április 02. 08:15
Tamásné Szabó Zsuzsanna

„Alapvetően kétféleképpen szűnhet meg a munkaviszony. A törvény erejénél fogva, például ha

  • a munkavállaló meghal,
  • a munkáltató jogutód nélkül megszűnik vagy nem tartozik már a Munka Törvénykönyve hatálya alá,
  • lejár a határozott idejű munkaszerződés.

A munkaviszonyt emellett meg lehet szüntetni

  • közös megegyezéssel,
  • felmondással,
  • azonnali hatályú felmondással.

Mit jelent a közös megegyezés?
A felek maguk egyeznek meg a felmondási időről és a munkáltató által fizetendő esetleges juttatásokról. A szokás az, hogy ha olyan dolgozónál szüntetik meg a munkaviszonyt közös megegyezéssel, akinek járna végkielégítés, akkor például a rendes felmondás esetén fizetendő összeg felét fizetik ki a munkavállalónak. Ezzel szokták „elősegíteni” a munkavállaló hajlandóságát, így közösen határozhatják meg a munkaviszony megszűnésének időpontját is, de ha nem akarja aláírni a közös megegyezést, nem kötelezhetik erre.

Mikor vethetik be az azonnali hatályú felmondást?
A munkáltató vagy a munkavállaló két esetben szüntetheti meg azonnali hatályú felmondással a munkaviszonyt. Akkor, ha a másik fél a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

Az azonnali hatályú felmondás jogát alapvetően 15 napon belül kell gyakorolni (ahhoz képest számít, amikor a felmondás okáról tudomást szerzett a felmondó). Legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni.

Mit kell tudni a rendes felmondásról?
A munkaviszony megszüntetését indokolni kell, és a megszüntetés oka világosan ki kell derüljön az indoklásból. Az indoknak valóságosnak és okszerűnek kell lennie, és ezt bizonyítani is tudni kell. A munkavállaló viszont nem köteles indokolni határozatlan idejű munkaviszonyának felmondását.

Milyen indokkal mondhat fel a munkáltató?
A felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok is lehet. Nem lehet viszont munkáltatói felmondási ok, ha a munkáltató személye változott, valamint az sem, ha a dolgozó visszautasítja a munkaidőre vonatkozó új megállapodást, mert emelkedett a munkaidő, a rendkívüli munkaidő, illetve a kollektív szerződés szerinti rendkívüli munkaidő.”

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Menhetten
2020. április 02. 13:07
Mi engedtük ezeket a hatalomba, a húsosfazék mellé. Aztán beengedtük őket a családunkba, az óvodáinkba, iskoláinkba, egyetemeinkre, kórházainkba, tévéinkbe, sportklubjainkba, önkormányzatainkba, színházainkba, múzeumainkba, könyvtárainkba. Be is költöztek, ki is rabolták, a maradékot összeszarták... Mi pedig néztük tapsikolva vagy dühösen, lelkesen vagy elkeseredetten. Már nem tudom, mit lehet még megvédeni. Azt sem tudom, mit kellene megvédeni. Csak azt tudom, kitől kell megvédeni...
balbako_
2020. április 02. 11:05
Keress munkát.
Peppa
2020. április 02. 10:27
Tarhálás után ingyenreklám?
zakar zoltán béla
2020. április 02. 09:35
Joseph von Big Ball, Pető Pied Piper Péter, Bita NG Danielson,...tikteket nem érint, pedig elnézve a stáblista fényképeit vagytok vagy 100-an! Szalai még nem?!... A román eperszedők hazajöttek, szabad a pálya: SP, GB,POR, ...Angola, Gabon,...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!