NAT-vita, Cornstein-interjú, felvidéki politika, tiszai műanyag-mentesítés – megjelent az új Mandiner!

2020. február 20. 07:00

Volt valódi vita a NAT-ról? – vitainterjú Hajnal Gabriellával és Nahalka Istvánnal. Hogyan alakulnak a magyar-amerikai kapcsolatok? – David Cornstein nagykövettel, illetve Stumpf Annával beszélgettünk. Mi folyik Szlovákiában a választás előtt? – nagy körképünk északi szomszédunkból. Tabajdi gazdariport, isztambuli egyezmény, magyar startup-siker, portré a Tiszát tisztítő szemétgyűjtő aktivistáról – itt a legújabb Mandiner!

2020. február 20. 07:00
null
Szalai Laura
Szalai Laura

Volt-e valaha valódi társadalmi egyeztetés a NAT-ról? Mikor tanítson Wass Albertet egy pedagógus? Csökkentek-e a tanulói terhek? Mi a probléma azzal, ha egy alaptanterv kiemelten kezeli a nemzeti identitást? E heti számunkban vitainterjút olvashatnak Hajnal Gabriella miniszteri biztossal és Nahalka István oktatáskutatóval, akik arról is kifejtették a véleményüket, hogy politikai vagy szakmai csatározás zajlik-e a NAT-ról.

Vezércikkünket, az Első karaktert Constantinovits Milán jegyzi: „A kommunizmusra és százmillió áldozatára nem csupán azért emlékezünk, mert a történelem legsötétebb időszaka áll mögöttünk, hanem főképp azért, hogy soha ne játszódhasson újra”.

Közélet

Egyre több gyereket diagnosztizálnak figyelemzavarral, aminek hátterében a digitális világ és a túl korai iskolakezdés is állhat. A lapunknak nyilatkozó szakember szerint az, hogy valaki iskolaérett-e, komplex kérdés, amellyel már négyéves korban el kell kezdeni foglalkozni. 

A Fejér megyei Tabajd magángazdáinál jártunk riporton, hogy megtudjuk, mire jutottak a csaknem három évtizeddel ezelőtti tulajdonrendezés után. Kiderült, mind megmaradtak hivatásukban, és egyiküknek sem kellett megbánnia, hogy visszatért ősei foglalkozásához. Vajon gazdaszemszögből mi a különbség a konzervatív és a baloldali-liberális kormányzás között? Ezt is megtudtuk.

A héten kiemelten foglalkozunk a magyar-amerikai kapcsolatokkal. Miért hívta meg Donald Trump a Fehér Házba Orbán Viktort? Mi a közös a két vezetőben? Kell-e félni Kínától és Oroszországtól? David B. Cornsteinnel, az Egyesült Államok budapesti nagykövetével beszélgettünk. Interjút olvashatnak Stumpf Annával, a washingtoni The Hungary Initiatives Foundation vezetőjével, aki szerint a Trump körüli republikánusok szemszögéből nézve Budapest az amúgy lagymatag, identitászavaros európai kontinens egy dinamikus, keresztény hagyományaiban magabiztos, stabil és izgalmas helye.

L. Simon László író, országgyűlési képviselő véleménycikkében a NAT-vita kapcsán arról ír, hogy mit jelent szerinte a hiteles történelemoktatás. Szánthó Miklós arról ír: „Az »ellenterv« vagy ellenforradalom, amelybe az Orbán-kormány tíz éve belefogott, pontosan arra irányul, hogy az élet és a politika megannyi területén megtörje a liberális hegemóniát”.

Külföld

Külföld rovatunkban a szomszédunkban, Szlovákiában esedékes parlamenti választás kerül napirendre, 9 oldalon keresztül foglalkozunk északi szomszédunk politikai életével. Vajon változást vagy további instabilitást hoz a február 29-i parlamenti voksolás? Az esélyeket latolgattuk, Párkányban pedig megkérdeztük a helyi magyarokat, hogy milyen eredményre számítanak, szerintük vajon megugorja-e a küszöböt a magyar érdekképviselet. Ezen kívül interjút olvashatnak Mózes Szabolccsal, lapunk korábbi szerzőjével, aki most a Magyar Közösségi Összefogás jelöltjeként méreti meg magát a választáson. 

Ugrósdy Márton, a Külügyi és Külgazdasági Intézet igazgatója véleménycikkében azokról a dilemmákról, hogy az Európai Unió jövője milyen forgatókönyvek mentén alakulhat a továbbiakban. 

Precedens & Makronóm 

Precedens rovatunkban az isztambuli egyezmény a téma, amelynek alkalmazása a szerző szerint messze túlmutat a nők és a gyerekek védelméről szóló célkitűzések elfogadásánál. 

Deli Gergely, az Alkotmánybíróság főtanácsadója a demokratikus döntéshozatali eljárásokról ír publicisztikájában.

Összecsukható konténert fejlesztett a szentendrei Continest Technologies Zrt., paradigmaváltást hozva a logisztikába. Makronóm rovatunkban Kis-Márton Vidor és Tegzes Dániel cégvezetőkkel a mobil megoldás előnyeiről beszélgettünk, amely nem csupán a fesztiválrendezők dolgát könnyíti meg, hadiipari felhasználása felválthatja a katonai sátrak alkalmazását.

Meta, Élet és Utolsó Figyelmeztetés

Meta rovatunkban Böszörményi Nagy Gergely a titokzatos nemzetközi tanácsadó, Mark R. Anderson könyve nyomán ír arról, hogy milyen szerepük van a mintázatoknak a világban lezajló társadalmi, gazdasági, politikai folyamatokban, és mit lehet ezekből tanulni. A Feminens oldalán ezúttal Dénesné Spitzer Éva szerepel, aki férjével közös vállalkozásában autisták munkába állását segítik. A Tudomány rovatban az állatok önképéről szóló kutatásokról számolunk be.

Petri Lukács Ádám jegyzetében arról ír, a szabadság mennyire magától értetődő napjainkban.

Élet rovatunkban helyszíni riportot és portrét olvashatnak Párdy Bencéről, akit nem véletlenül választottak be a Highlights of Hungary idei mezőnyébe, az ország értékteremtő kezdeményezései közé. Párdy kánikulában, szúnyoginvázióban, sárban és fagyban is önként vág neki a Tisza árterének nap mint nap, hogy a reménytelenül újratermelődő szemetet szedje. Meg is lett az eredménye: késő őszig öt hónapot töltött a Tisza-tónál, és összesen 1190 zsák műanyaghulladékot gyűjtött össze.

Arctér kisrovatunkban Kristófot, a 21 éves utcazenészt ismerhetik meg. 

Az élet rovat tárcáját ezen a héten Csender Levente írta. 

A lapot záró Utolsó Figyelmeztetés rovatunkban az UFi régi szerzője, Névai Gábor a harminc évvel ezelőtti szabad parlamenti választásra, az azt megelőző kampányhangulatra, a nyílt politikai viták lehetőségére ráébredő magyar társadalomra emlékezik.

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nyugatiszél
2020. február 20. 12:28
Cornstein a 24.hu-n is nyomja, és a nagykövetség felbérelt egy PR-céget is, hogy a Facebookon befolyásolják a közvéleményt. (USA jó, Oroszország és Kína rossz.)
áfonya
2020. február 20. 12:18
Szinte minden nap előáll valami csodálatos zöld ötlettel, és az LMP, vagyis a Zöldek színeiben elő is adja ezt. Különösen feltűnő, hogy kis mukk Erzsike néni nem igazán tájékozott Paks2 témában. Elviszik mindenhova azt a STOP Paks2 molinót, és közben beszélnek a széndioxidmentességről. Erzsike drága! Az atomenergia széndioxidmentes, csókolom! Miért nem tetszik példálódzni a németekkel? Már nem azért, hogy ők milyen nagy sikert értek el a zöldek tiltakozása miatt azzal, hogy bezárták az összes atomerőművet, hanem hogy mekkora nagy kudarc volt a művelet. Mutassunk egy ábrát, mekkora kudarc a német zöldülés? Tetszik látni, Erzsike néni kedves? Mekkora siker, hogy a szénbányákat, és a lignitbányákat megnyitotta Németország, igaz? Drágult a napenergia és a szélenergia miatt az áram Németországban, és mivel kevés volt az energiatermelés, ezért barna és feketeszén bányákat nyitottak! Ez ám a zöld energia, Erzsike! Itt is ezt akarjuk? http://mindenszo.hu/kedves-schmuck-erzsike/
gabor7th
2020. február 20. 11:00
A NAT vita is olyan mint általában minden "vita" az ellenzék részéről. Orbánék kitaláltak valamit: azt mondjuk rá, hogy nem jó.
Pierre
2020. február 20. 10:59
nem nagyon igyekszik a mandiner hirt adni a nemetorszagi tomeggyilkossagrol. Pedig maskor azonnal itt liheg a friss hirrel, ha mustafa megszurt egy kessel valakit. Most ujra szelsojobboldali gyilkolt, 11 embert. A nezetei tokeletesen azonosak orban csocselekjevel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!