Egyfelé nézünk Németországgal

2017. május 04. 20:10

Németország és hazánk gazdaságpolitikai törekvései is egy irányba mutatnak, fogalmazta meg a nyilvánvalót a nemzetgazdasági miniszter.

2017. május 04. 20:10

Németország Magyarország legfontosabb partnerországa, a két ország gazdaságpolitikai törekvései is egy irányba mutatnak, mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara taggyűlésén csütörtökön Budapesten. A miniszter kiemelte: mindkét ország törekszik például az ipar GDP-n belüli arányának növelésére, a digitalizáció, valamint az elektromobilitás térnyerésének támogatására.

Varga Mihály rámutatott: 2016-ban az összes külkereskedelmi termékforgalom alapján Németország Magyarország legjelentősebb kereskedelmi partnere volt, részesedése 27 százalékot tett ki a teljes magyar termékforgalomból. A kétoldalú kereskedelmi forgalom tavaly 3,3 százalékkal emelkedett. Hozzáfűzte, hogy az idei év is jól indult, az év első két hónapjában a Németországba irányuló magyar export 6,8 százalékkal, az onnan érkező import 7,6 százalékkal nőtt. Varga Mihály rámutatott: a magyar gazdaság elmúlt években elért eredményeiben jelentős részük volt az itt működő német vállalatoknak, amelyek folyamatosan bővítették magyarországi termelésüket.

A nemzetgazdasági miniszter szerint a német vállalatok visszajelzése kiemelt szerepet tölt be a kormány gazdaságpolitikájában. A tárcavezető a kamara Magyarországról készített konjunktúra-jelentéséről elmondta: a felmérésben résztvevő német vállalatok pozitívan nyilatkoztak a tapasztalataikról, a válaszadók 45 százaléka tervezi, hogy bővíti dolgozói létszámát 2017-ben, 40 százaléka kívánja bővíteni magyarországi befektetését. A befektetők a magyar gazdaság és saját cégük helyzetét és a kilátásokat is kedvezőbbnek látják, mint egy éve.

A nemzetgazdasági miniszter szerint fontos és pozitív tényező, hogy a korábban erős kritikával illetett kérdésekben javult a befektetők véleménye, így például a közigazgatás, az adórendszer megítélésében és a jogbiztonság tekintetében. Varga Mihály rámutatott, hogy a Magyarországon működő több mint 3000 német vállalat közel 190 ezer embernek ad munkát. A német cégek 22,4 százalékkal az ország egyik legnagyobb befektetői és Németország Magyarország legtöbb külföldi leányvállalattal rendelkező partnere is, ismertette a miniszter.

A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta: a német-magyar kamara felmérésének eredményei megerősítik a magyar kormány azon várakozását, hogy idén és jövőre is négy százalékot meghaladó gazdasági bővülést érhet el a magyar gazdaság. Varga Mihály megjegyezte: a munkaerőpiaci feltételeket tekintve Magyarországon több területen, ágazatban is munkaerőhiánnyal kell szembenézni. Kiemelte: a kormány a jövőben számos új intézkedést vezet be a szakképzett munkaerő biztosítása érdekében. Fontos lépésnek tartotta, hogy tavaly novemberben sikerült megállapodni a munkaadók és munkavállalók szervezeteivel a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről.

Jelezte: a munkaerőhiány csökkentését a közfoglalkoztatottak és a munkanélküliek átképzésével, a munkaerőpiacra irányításával lehetne orvosolni. Elmondta: a kormány 2022-ig olyan változásokat szeretne végrehajtani, hogy Magyarország közterhei ne különbözzenek a régió más országaiban elért szintektől. A nemzetgazdasági miniszter pozitívan értékelte a Nemzeti Versenyképességi Tanács megalakítását is, jelezve, hogy a testület hat fontos területen javasolt már a vállalkozások versenyképességét erősítő változtatásokat, a javaslatokat már igyekeznek a jogalkotási területén, törvényi formában megfogalmazni. Varga Mihály szólt arról is, hogy a nemzetgazdasági tárca és német-magyar kamara képviselői a munkacsoportok ülésein rendszeresen kicserélik a véleményüket a gazdasági folyamatokról, ezzel is segítve a magyar gazdaság további erősödését, a vállalkozások gazdasági teljesítményének bővülését.

Dale A. Martin a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara elnöke elmondta: a Magyarországon működő német érdekeltségű cégek évek óta jelentős mértékben hozzájárulnak az ország exportjához. Kiemelte: tavaly a kamara az innováció fejlesztését helyezte tevékenységének fókuszába, idén a szakemberképzés támogatására, a szakemberek utánpótlására koncentrálnak. Hozzátette: azt is szeretnék elérni, hogy egyre több lány vegyen részt a középfokú műszaki, illetve a felsőfokú mérnökképzésben. (MTI)

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bunko_jobbos
2017. május 05. 08:25
Nem értem a magyar néplelket. Évszázadokon keresztül aláztak minket, meg akartak semmisíteni. Nem engedtek letelepedni magyart a török után a délvidéken, ezért volt a nagy része német Bácskának. 3000 településre telepítettek németeket az 1700-as években. Még meg is ideologizálták, hogy "üres" volt az ország. persze a régi magyar lakosokat nem engedték vissza. Kb. úgy kerültek a Pilisbe meg Tolnába stb., ahogy a románok Kolozsvárra: betelepítéssel a magyarok ellenében. A végén belesodortak 2 világháborúba és mégis sokan szeretik őket. Mert gazdagok. Ez az egy számít csak? Mert sok pénzük van van, akkor fel kell nézni rájuk. Pedig ha lehet valamilyen szót mondani rájuk, akkor (a szorgalom után) az infantilis. A kerti törpéikkel meg a bugyuta hozzáállásukkal a dolgokhoz. Baszki, körbe volt kerítve Berlin, 2 évvel előtte még Moszkva alatt voltak, és harcoltak a végső győzelemért. Ezek baszki szerették az NDK-t, mert "igazságos" volt: mindenkinek egyformán nem volt semmije. "Mikor a hülyeség szorgalommal párosul"
balbako_
2017. május 04. 21:31
A dolog egyszerű. Az EU gazdasági közösségnek indult és ez még működik is, ha nem kezdenek belebarmolni a tagállamok nyugodt életébe.
Akitlosz
2017. május 04. 21:19
"Hozzátette: azt is szeretnék elérni, hogy egyre több lány vegyen részt a középfokú műszaki, illetve a felsőfokú mérnökképzésben." Hmmm, hát mégis igaz lenne, hogy a nőket még annyira sem fizetik meg, mint amennyire a férfiakat nem? Nem akarom elhinni.
Akitlosz
2017. május 04. 21:17
"Dale A. Martin a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara elnöke elmondta: a Magyarországon működő német érdekeltségű cégek évek óta jelentős mértékben hozzájárulnak az ország exportjához." Az nem az ország exportja. Saját maguktól saját maguknak szállítgatnak azok a német cégek, csak van közben pár országhatár. Ezért hívják az ilyen cégeket multinacionálisnak, akkor is ha 100%-ban német cégek. Mi a magyar ebben az exportban? A meghúzott csavarnak a meghúzója, mert őt nem kell megfizetni, ezért innen "exportálnak" saját maguknak a német cégek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!