„Vége a politikai korrektség időszakának”

2016. december 10. 11:05

Szijjártó Péter antidemokratikusnak és hibásnak nevezte, hogy az amerikai külpolitika a liberalizmus leple alatt megpróbál más országokat kioktatni. Indoklása szerint a magyar kormánynak nincsenek ellenére a liberális értékek, csak a demokrácia exportja. A magyar külügyminiszter a bécsi Die Pressének adott interjút.

2016. december 10. 11:05

Magyarország egy erős Európai Unióban bízik, az ország csak egy erős unióban tud sikeres lenni - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Die Presse című osztrák lap szombati számában megjelent interjújában.

A politikus szerint ehhez az uniónak vissza kell nyernie versenyképességét, meg kell tudnia védeni magát és el kell hagynia a politikai korrektséget. Hozzátette: az EU-nak erősítenie kell katonai kapacitásait és a NATO európai pilléreit. 

Szijjártó szerint a politikai korrektség időszaka befejeződött, az európai és az amerikai választóknak elegük van a kétszínűségből. Mint fogalmazott: a szavazók arra kényszerítik a politikusaikat, hogy bátran viselkedjenek és néven nevezzék a kihívásokat.

Kifejtette: a politikai korrektség rossz dolog, ha a problémákat nem valójukban mutatják be, hiszen így nem is találni rájuk megfelelő válaszokat. Meglátása szerint nem lehet addig megoldást találni, amíg nincs megegyezés például arról, hogy migránsokkal vagy menekültekkel van dolgunk. 

Az újságíró kérdésére, amely szerint Magyarország „különutassága” és a menekültek befogadásának elutasítása gyengíti-e az uniót, a külügyminiszter úgy válaszolt, hogy a migrációs krízisben Magyarország és a visegrádi államok voltak az elsők, amelyek válaszokat adtak és az EU külső határainak védelmét követelték. Leszögezte: Magyarország a jó oldalon állt a kérdésben. 

Arra az újságírói felvetésre, miszerint a Brexit és a jobboldali populista pártok előretörése a migráció következménye-e, Szijjártó úgy válaszolt, hogy az európai intézmények nem figyeltek eléggé arra, mi foglalkoztatja az embereket. Úgy vélte, csődöt mondott az a nézet, hogy egyre több jogkört kell Brüsszelnek adni. Meglátása szerint ha a kihívásokra válaszok érkeztek, akkor azok biztosan nem a közösségtől, hanem a tagállamoktól jöttek. Aláhúzta: csak erős tagállamok tudnak erős Európai Uniót teremteni. 

Szijjártó Péter antidemokratikusnak és hibásnak nevezte, hogy az amerikai külpolitika a liberalizmus leple alatt megpróbál más országokat „kioktatni”. Indoklása szerint a magyar kormánynak nincsenek ellenére a liberális értékek, csak a „demokrácia exportja”. Mint fogalmazott: ami az Egyesült Államokban működik, az nem biztos, hogy Európában, a Közel-Keleten, Ázsiában vagy Afrikában is működni fog.

Arra az újságírói kérdésre, hogy a magyar kormány miért lelkesedett Donald Trumpért, a külügyminiszter úgy válaszolt, hogy a magyar-amerikai kapcsolatok három fontos pilléren nyugszanak, amely közül kettő, a védelem és a gazdaság kiválóan, azonban a politikai kapcsolat rosszul működött. Indoklása szerint 2010, vagyis Magyarország "átalakításának" kezdete óta a magyar kormány erős nyomás alatt állt. Hozzátette: Trump migrációval kapcsolatos álláspontja közelebb áll Magyarországhoz, mint Hillary Clinton nézete.

Összesen 107 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
noMores
2016. december 11. 21:40
Szomoru, hogy ilyen stupid szoveggel adjuk elo, hogy mo mekkora vizionariusok vagyunk. Szanalmas kics pocs orszag vagyunk, amelyik be van szarva attol, hogy ezt masok is eszreveszik. Izland, Lichtenstein, Szlovenia, esztoeszag johetne ide pszichologia orat tartani. Kurvabuszkek vagyunk a nobel-dijasainkra. Egy kivetelevel mindet eluldoztuk. Azt az egyet meg szennezsidoztuk. Es inkabb szetbasszuk a kozoktatast, nehogy ilyen meg egyszer eloforduljon. Marmint a nobel-dij..
bölcsuhú
2016. december 11. 14:55
bocsi, arra, szükségünk
gonterl
2016. december 11. 11:37
Politikailag korrekt, hogy nem beszélünk bele más országok belügyeibe? Ha ennek vége, akkor az az USA ugyanolyan nyugodtan belebeszélhet a Magyarok belügyeibe, ahogy mi belebeszélünk a románok belügyeibe. Az, hogy a romániai magyarok elmennek-e szavazni, az csak a romániai magyarokra tartozik.
Forsz
2016. december 11. 01:28
"...hogy valaki vívóteremnek, sőt, boxringnek tekintse a diplomácia játékterét, ez példátlan." ------------------------------------------- Téged láthatóan az utóbbi néhány évtized magyar politikája formázott. Milyen külügyi know how írja azt elő, hogy a beszari, feltartott kezű, hiperóvatos politika a kívánatos. Ezt előbb a szocializmus idején tapasztalhattuk, bár ott és akkor ez megmagyarázható volt, hiszen Moszkvából irányították és nem sokat nyomott a latban a magyar érdek. Na és ez a négy évtizedes gyakorlat rányomta bélyegét, ráégett a rendszerváltás utánira is. Arra figyeltünk, hogy ne irritáljuk a külföldet. Mit értünk el vele? Csak azt, hogy nem vettek komolyan. Nem azt állítom, hogy most akkor böszme módon nekirontsunk mindennek és mindenkinek, hogy feleslegesek lennének a finom és ügyes diplomáciai fogások, a finesz és a józan ész, de azt igenis állítom, hogy a feltett kezű óvatoskodás, az inkább mindent feladás helyett egy okos bevállalásra nagyobb szükség van. Ez előbbiből lett elege a mai külpolitikánknak. Nekem nagyon bejön, hogy végre azt teszi, ami a dolga: az országot, a globálisan vett magyarságot képviseli.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!