Foglalkozzunk egy picit a MIÉP-pel!

2016. december 15. 14:51

Ideje lenne eltemetni a MIÉP-et is. A politikának nem szabad arról szólnia, hogy hatalomra jutva bebetonozzuk magunkat. Nem szabad azt ígérnie, hogy csak egyszer jussunk úgy igazából hatalomra és akkor jól elsöpörjük a másik oldalt.

2016. december 15. 14:51
Gianni Schicchi

A szavazók zöme ugyan nem az SZDSZ-re és nem a MIÉP-re szavazott, hanem – ’98-tól – az MSZP-re és a Fideszre, de a két kisebb párt volt az, amely a legsarkosabban képviselte azt, amely alapján ez a viszonyrendszer kialakult. Ez a két párt volt az, amely a legmélyebbre ásta az árkot, ez a két párt volt az, amely a legjobban hajtotta a hideg polgárháború páncélvonatát. És akkor itt álljunk meg egy pillanatra. Mit ígért a Fidesz és mit valósít meg? Azt, hogy győzelemre vezeti híveit a hideg polgárháborúban, hogy új időszámítás kezdődik és, hogy írmagját sem hagyja meg az ellenségnek. Amikor Lánczi András azt mondja, „hogy amit korrupciónak neveznek, az gyakorlatilag a Fidesz legfőbb politikája” akkor egyrészt azt mondja, hogy ez nem korrupció, csak annak nevezik (lófaszt nem az), másrészt igazat mond: valóban ezt ígérték. Amikor a magyar jobboldal azt panaszolja, hogy a rendszerváltás utáni baloldal hazavitte a korábban állami vagyont (a spontán privatizációtól a Horn-kormány alatti privatizációig, amely egyik nyertesét amúgy Gyurcsány Ferencnek hívják), akkor nem azt ostorozza, hogy így összefonódik a politikai és gazdasági elit és az kiüresíti a demokratikus intézményrendszert. Csak azt nevezi bajnak, hogy nem a jobboldal tehette meg, hiszen annak joga lenne hozzá, azt illeti, az a nemzet, a baloldal viszont nem az, tehát az meglopja a nemzetet. Másképpen: ha „ők” csinálják korrupció, ha „mi” csináljuk, akkor meg a nemzet érdeke. És pontosan ezért tart itt ez az ország. Azért, mert a rendszerváltás után kialakult a jobb- és baloldali szavakkal körülírt, egymással rivalizálópolitikai elitek az államra zsákmányként tekintenek, és mert a kizárólagosságra törekednek. A ’90-es évek eleje óta az az üzenet mindkét oldalnak, hogy a másikat végleg le kell győzni, vagy azért, mert az mucsai és fasiszta vagy azért, mert az hazaáruló és komcsi. 

Az 
SZDSZ-es írásomra érkezett egy reakció, amely szerint inkább a MIÉP-pel kéne foglalkoznom, hiszen az van hatalmon. Egyetértek vele. Az SZDSZ és a MIÉP szimbólumok, egy-egy attitűdöt jelentenek (épp ezért fölösleges figyelmeztetni arra, hogy jogi vagy gyakorlati értelemben vett pártként megszűntek, vagy majdnem megszűntek), azt az attitűdöt, amely a teljes bal- vagy jobboldal megszűnését, a döntéshozatalból való kizárását hirdetik. Igen, a Fidesz a MIÉP programját valósítja meg, az összefogáspártok pedig az SZDSZ-ét hirdetik. Mert ez az egész nem más, mint egy kibaszott mese a jó és a rossz harcáról, amellyel etetnek bennünket. És amellyel igazolni lehet minden hatalmi túlkapást.

Ideje lenne eltemetni a MIÉP-et is. A politikának nem szabad arról szólnia, hogy hatalomra jutva bebetonozzuk magunkat. Nem szabad azt ígérnie, hogy csak egyszer jussunk úgy igazából hatalomra és akkor jól elsöpörjük a másik oldalt és még óhajtani sem szabad ezt a végső leszámolást. Az – úgy látszik – fel sem merül, hogy el kéne viselni a plurális demokráciát, hogy fel kéne adni az egész ország magunk képére formálásának igényét és a helyett abban kéne megállapodni, hogy mihez nem nyúlunk és mibe nem türemkedünk be azonnal, ahogy hatalomra jutottunk. A kiút a szarból az, ha figyelmen kívül hagyjuk a kultúrharcos jelszavak mögött felsorakozott, az államot foglyul ejtő politikai-gazdasági elitek küzdelmét, és mindkettőre rákényszerítünk olyan jogállami és demokratikus eszközöket, melyekkel kontrollálhatók, nem pedig drukkolunk annak, hogy egyik vagy másik megszabadulhasson azoktól.

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Onurisz
2016. december 15. 18:49
Van itt néhány probléma Schicchi úr: 1. Amikor a magát az új rendszerbe átmentő nómenklatúra és a nómenklatúrából lett földalatti ellenzék (ismét összenőtt, ami korábban összetartozott) uralta eget-földet, érdekes módon senki nem írt ilyeneket. Akkor minden rendben volt a demokráciával és a kapitalizmussal. Amikor a Feri meghirdette, hogy végleg le kell győzni a másik oldalt, senki nem szólalt meg ott, hogy ez hatalmi túlkapás meg diktatúra. Amikor az államosító nómenklatúra leszármazottai privatizálták maguknak az államosított vagyont, akkor senki nem mondta onnan, hogy ez lopás és korrupció. 2. Lófaszt korrupció. Ahogy nem diktatúra, amikor szabad választásokkal kerül valaki hatalomra, úgy nem korrupció, amikor pályázatok ezrei során osztják újra a vagyon egyes elemeit vagy közbeszerzési eljárások során nyernek el állami megbízásokat. Ezek a fogalmak egyszerűen másra vannak fenntartva. Ami önnek nem tetszik (nekem sem), az az uram-bátyám világ. Ez évszázadok mélyére nyúlik vissza a magyar (és nem csak magyar) társadalomban, és nem a korrupció a baj vele, mert ilyen legtöbbször nincs is, hanem az, hogy nem a teljesítmény, hanem a kapcsolatok alapján osztja a lehetőségeket. És a kapcsolati háló természetesen a hatalomban lévők körül sűrűsödik, s amikor más kerül a hatalomba, köré fonódik, s némi átrendeződéssel ugyanazokból áll! Persze vannak jobban és kevésbé preferált szereplők is, de ez már átvezet a politikai érdekek és szándékok világába. 3. A klasszikus demokrácia a kompromisszumos politizálás terepe, legalábbis ideális állapotában az. De tessék mondani, milyen kompromisszum lehetséges a "technokrata piacpártisággal", amely szerint a nagy hal megeheti a kicsiket, a külföldi feltétel nélkül kiszoríthatja a hazait, s a veszteseknek a kukában a helyük. Milyen kompromisszum lehetséges az egészségügy és az oktatás privatizációjára törekvéssel, azzal, hogy a határon túli magyarok váljanak románná, szlovákká vagy pl. azzal, hogy legyen Európai Egyesült Államok és mindenki idejöhessen, aki akar? Bizony vannak vagy-vagy politikai álláspontok. És ilyenkor nem marad más, mint a "jó" és "rossz" harca. 4. "... abban kéne megállapodni, hogy mihez nem nyúlunk és mibe nem türemkedünk be azonnal, ahogy hatalomra jutottunk." Hol az ön listája Schicchi úr? Mert unalmas már a nem így kéne, hanem amúgy általános okoskodás. Elő a konkrétumokkal! Miben mi legyen a politikai (nemzeti) minimum, amihez senki nem nyúl, amit betart, ha hatalomra kerül? Lássuk a vitákat! Lehetséges-e itt, most kompromisszumos demokrácia? Ha nem, miért nem, ki miatt nem? Ha nem tud javaslatokat tenni, ne ócsárolja a politikai eliteket, ha tud, elő vele!
catalina9
2016. december 15. 16:11
blődli..
vendelin
2016. december 15. 15:22
Az biztos, hogy az SZDSZ legalább olyan radikális volt, mint a MIÉP, csak radikalizmusa többnyire sunyin, ravaszul nyilvánult meg, és főleg magyar-, kereszténység - és közösségellenes módokon. Ugyanakkor a Fidesz szerintem nem a MIÉP-nek a szerző által tulajdonított programját viszi tovább. Az ellenoldal teljes felszámolásának lidérces vágyálma jelenleg leginkább a DK nevű szélsőbalodali pártnál jelenik meg, amely magát paradox módon demokratának nevezi. Az úgynevezett "baloldali-liberális" erők amortizálódása nem a Fidesz műve - bár nyilván ők abban érdekeltek, hogy ezt a narratívát erősítsék -, hanem saját tehetetlenségük, mondanivaló hiányuk és hiteltelenségük eredménye. Persze mindebben szerepe van az említett SZDSZ-szel való nehezen feledhető, rendkívül káros együttműködésüknek is.
Mich
2016. december 15. 15:22
Mi ez az eszement halandzsa a MIÉP-ről...?! Viszont egyszer csak felbukkan egy érdekes mondat: "csak egyszer jussunk úgy igazából hatalomra és akkor jól elsöpörjük a másik oldalt" - éppen ez az (és az egyetlen!), amit a libsibolsi-náci Összefogás mond... Csak a hatalmat szerezzék meg, (szabadon) rabolnak egy jót, hatályon kívül helyezik Magyarország Alaptörvényét, írnak (ha tudnak) helyette valami újat - és aztán nem is ismerik többé egymást...! Ezzel (illetve ezt eltitkolva...) akartak választásra menni 2018-ban - de most minta visszakoznának... Köcsög vezér meg lóg a levegőben, valahol a libsibolsik feje fölött...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!