A belgák is befagyasztanák a török EU-csatlakozási tárgyalásokat

2016. augusztus 11. 21:35

Amíg fennáll a halálbüntetés bevezetésének a lehetősége, addig jegelni kell a csatlakozási tárgyalásokat Törökországgal – jelentette ki Didier Reynders belga külügyminiszter egy rádióinterjúban. Szerinte a Törökország és Oroszország közötti viszony alakulása is félelmet kelt, ezért meg kell azt vitatnia azt az EU-nak és a NATO-nak.

2016. augusztus 11. 21:35

Jegelni kell az uniós csatlakozási tárgyalásokat Törökországgal mindaddig, ameddig fennáll a halálbüntetés bevezetésének lehetősége – jelentette ki Didier Reynders belga külügyminiszter a Radio 1 flamand közszolgálati rádió esti műsorában csütörtökön.

Elképzelhetetlennek nevezte, hogy a halálbüntetés – akár még csak lehetséges – bevezetése mellett az unió folytassa Törökországgal a csatlakozási tárgyalásokat. „A halálbüntetés határozottan olyan határvonal, amely nem léphető át” – fogalmazott Reynders.

A miniszter arra figyelmeztetett, hogy Törökország túl nagy nyomást helyez Európára. Ennek a nyomásnak pedig vannak határai – emelte ki. Véleménye szerint félelmet kelt a Törökország és Oroszország közötti viszony alakulása is, amelyet az Európai Uniónak, de még a NATO-nak is meg kell vitatnia.

Vasárnap mintegy egymillió ember gyűlt össze Isztambulban, hogy elítéljék a múlt hónapban végrehajtott katonai hatalomátvételi kísérletet. Recep Tayyip Erdoğan elnök beszédében ismét kilátásba helyezte a halálbüntetés visszaállítását. „Ha az emberek akarják a halálbüntetést, a pártok támogatni fogják az akaratukat” – mondta hívei előtt, akik azt skandálták: „Halálbüntetést!”.

Törökország nem sokkal korábban az Európai Emberi Jogi Egyezmény alkalmazását is felfüggesztette, amelynek egyik kiegészítő jegyzőkönyve (amelyhez Törökország is csatlakozott) minden körülmények között tiltja a halálbüntetést.

A török parlament az európai uniós csatlakozás szándékával törölte el a halálbüntetést 2004-ben. Több uniós tagország vezetője jelezte, hogy visszaállítása a csatlakozási tárgyalások végét jelentené.

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bagoj
2016. augusztus 12. 09:46
"A belgák is befagyasztanák a török EU-csatlakozási tárgyalásokat" ,aztán a "demokrácia oktató" osztrákok is... Kedves Mandiner,miért nem teszik azonnal hozzá: ehhez a 28 ( huszonnyolc) tagország egyhangú döntése kellene...ami Juncker szerint pillanatnyilag nincs meg.Fertig,gegessen. Ha nagyanyámnak töke lett volna,akkor a nagyapám lett volna...
Zsolt75
2016. augusztus 11. 22:48
Azért kellett a puccs, hogy Erdogan berágjon, egyezmény felrúgódjon, 2. muszlim hadtest indulhasson...
Spamkontroll
2016. augusztus 11. 22:20
Én már alapjáraton azt sem értem, hogy Törökország mióta minősül "európai" országnak???? Mit keresne egy 80 milliós muszlim ország a Balkánon túlról az EU-ban? Hol van a vége? Kína is jöhet meg Bahrein??? Nem is értem...
Akitlosz
2016. augusztus 11. 22:03
Orbán Fidesz vezér is fenyegetőzött halálbüntetés bevezetésével - persze nem komolyan, csak belpolitikai figyelemelterelés céljából - aztán mégsem függesztettek fel ezek az EU-sok semmit. Sem.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!